SUBAŞILI KİVİ YETİŞTİRİCİLERİNE SULAMA YÖNTEMLERİ VE KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ İLE MÜCADELE EĞİTİMİ VERİLDİ

İl Müdürlüğümüz tarafından Altınova İlçesine bağlı Subaşı beldesinde kivi ağaçlarında sulama yöntemleri ve Kök Çürüklüğü Hastalığına karşı Mücadele ile ilgili eğitim verildi. 2021 yılında bir çok kivi bitkisinin kurumasına neden olan kök çürüklüklerine karşı İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki ...

İl Müdürlüğümüz tarafından Altınova İlçesine bağlı Subaşı beldesinde kivi ağaçlarında sulama yöntemleri ve Kök Çürüklüğü Hastalığına karşı Mücadele ile ilgili eğitim verildi.

2021 yılında bir çok kivi bitkisinin kurumasına neden olan kök çürüklüklerine karşı İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanarak uygulamaya konulan eylem planı çerçevesinde Kivilerde kök çürüklüğüne (Phytophthora sp.) karşı yapılması gerekenler hakkında Subaşı Beldesindeki kivi yetiştiricilerine yönelik teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Subaşı Mehmet Tunalı Sosyal Tesislerinde verilen eğitimde Kök çürüklüklerine sebep olan aşırı sulamanın etkileri, sulama sistemleri, damlama sulama sistemlerinin faydalı yönleri, kivilerde nasıl ve ne kadar süreyle sulama yapılması gerektiği hakkında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. Arzu Gündüz sunum eşliğinde bilgilendirmede bulundu.

Daha sonra Yalova İli Kivi Üreticileri Birlik Başkanı Uğur Fidan’ın bahçesinde yine Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. Zühtü Polat kök çürüklüğüne neden olan etmenler, kök çürüklüğünün ağaçtaki seyri, toprak ve yeşil aksam ilaçlamalarının ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgilendirme yapıp kivi ağaçlarında toprak ilaçlanmasının nasıl yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi.

Eğitimde kivi üreticilerinin, kök çürüklüklerine karşı 01.07.2022 tarihine kadar geçici tavsiyesi bulunan 400g/l fosforoz asit ve %80Fosetyl-al etken maddeli bitki koruma ürünlerini kullanabilecekleri ifade edildi.

Toplantıda ayrıca Hasat Öncesi Pestisit Denetim Programı kapsamında üreticilerimize pestisit kullanımı hakkında gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

25 Nis 2022 - 21:47 - Haberler

istanbul haber