“IĞDIR İLİ BAKLAGİL YETİŞTİRİCİLİĞİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ” KAPSAMINDA TUZLUCA İLÇEMİZDE TOHUM DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​          Bakanlığımız tarafından uygulanan “Bitkisel Üretim alanında Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi, Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması” projesi kapsamında boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazileri, uygun münavebe planı (ekim nöbeti) ve ekim...

         Bakanlığımız tarafından uygulanan “Bitkisel Üretim alanında Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi, Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması” projesi kapsamında boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazileri, uygun münavebe planı (ekim nöbeti) ve ekim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal üretime kazandırmak, iklim değişikliğini dikkate alarak uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerinin üretimini geliştirmek için %75 hibe destekli tohumların dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Iğdır İli Baklagil Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” ile Iğdır Merkez ve Tuzluca İlçemizde projeye müracaat eden çiftçilerimize tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

         Tuzluca İlçemizde gerçekleşen tohum dağıtımına Vali Yardımcısı Fatih ÖZCAN, Tuzluca İlçe Kaymakamı Salih ÇİĞDEM, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Özkan YOLCU, Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin TÜRKAN, Muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlar katılım sağladı.

        Çiftçilerimize 10 ton Koçbaşı çeşidi nohut tohumu ve 4,5 ton Altın çeşidi Kuru Fasulye tohumu dağıtımı gerçekleştirilirken, toplam bütçesi 360.000,00 TL olan projemizin %75’i hibe ve %25’i de çiftçilerimiz tarafından karşılanmıştır. Bu proje kapsamında 800 dekar alana nohut ve 360 dekar alana kuru fasulye ekilecektir. Ekilecek olan bu alanlardan yaklaşık 200 ton nohut, 108 ton kuru fasulye elde edilmesi beklenmekte olup, projemizden 200 çiftçi faydalanacaktır.

         Projemize destek veren Bakanlığımıza ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze teşekkür ederiz. 

27 Nis 2022 - 05:12 - Haberler

istanbul haber