Antepfıstığı Ağaçları Aşılamaya Hazır Hale Getirildi

​İlimizin mikro klima alanlarından olan Mihalıççık İlçesine bağlı Beyköy’ deki Antepfıstığı ve ceviz ağaçları Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz teknik ekibi tarafından aşılamaya hazır hale getirildi. Yörede bulunan üreticilere budama, bakım ve aşı hakkında teknik bilgilendirme yapıldıktan sonra uygulam...

​İlimizin mikro klima alanlarından olan Mihalıççık İlçesine bağlı Beyköy’ deki Antepfıstığı ve ceviz ağaçları Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz teknik ekibi tarafından aşılamaya hazır hale getirildi.

Yörede bulunan üreticilere budama, bakım ve aşı hakkında teknik bilgilendirme yapıldıktan sonra uygulamalı eğitim verildi. Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli Ziraat Mühendisi Dr. Gamze Kaya, Ziraat Mühendisi Mustafa Mutlu Aslan, Ziraat Mühendisi Zuhal Akkaya ve Mihalıççık İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Nurettin Özcan tarafından verilen eğitimde fıstık ve ceviz üreticileri budama ve aşı konusunda bilgilendirildi.

Aşılamada kullanılacak göz seçiminde sağlıklı ağaçlardan alınan gözlerin aşılamada kullanılması gerektiği vurgulandı. Aşı kalemlerinin ve gözlerinin iyi oluşmuş sürgünlerden alınması gerektiği de belirtildi. Yapılacak doğru budama ve aşılamalarla verim ve kalitenin de artacağı üreticilerimize aktarıldı. 25 üreticinin katıldığı eğitim karşılıklı soru cevap şeklinde tamamlandı. Çiftçilerimiz verilen eğitimden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu eğitimlerin devam etmesini istediler.

27 Nis 2022 - 07:12 - Haberler

istanbul haber