KORGUNDA YERLİ TOHUM GÜÇLÜ EKONOMİ YAYIM PROJESİ

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının destekleriyle, Yenilik Yayım Projeleri çerçevesinde, İlimiz Korgun İlçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü  “YERLİ TOHUM, GÜÇLÜ EKONOMİ ” Yerli Patates Tohumluğunun Yayımı projesi çerçevesinde...

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının destekleriyle, Yenilik Yayım Projeleri çerçevesinde, İlimiz Korgun İlçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü  “YERLİ TOHUM, GÜÇLÜ EKONOMİ ” Yerli Patates Tohumluğunun Yayımı projesi çerçevesinde patates tohumlukları toprakla buluştu.

Proje kapsamında, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ıslah ettiği Niğşah ve Leventbey çeşidi Patates tohumluklarının Korgun İlçesinde, Merkez Hıcıp ve Alpsarı köylerinde 2 şer da alanda olmak üzere toplam 6 da alanda dikimi gerçekleştirildi.

Dikimi yapılan Patates üretim parselleri İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca sık sık takip edilerek üretim bilgilerinin hasatta yapılacak tarla günü ile bölgemiz çiftçileri ve sektörel paydaşlarımızla paylaşılması planlandı.

Proje konusunda açıklama yapan İl Müdürümüz Dr. Hüseyin DÜZGÜN,  Günümüzde sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim son derece önemlidir. Gıda ürünleri içerisinde Patates insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu proje ile patatesi yerli tohumluklarla üreterek patates üretimini teşvik etmeyi ve bu sayede milli ekonomimize önemli katkılar sağlamayı amaçlıyoruz. dedi.

27 Nis 2022 - 23:44 - Haberler

istanbul haber