Bursa İznik'te yarım asırlık elektrik ustası

Bursa'da "Yaşayan İznik Hazineleri" projesi kapsamında 18. belgeselinde İznik’te yarım asırdır elektrik ustalığı yapan Mehmet Potur’un (...

Bursa'da "Yaşayan İznik Hazineleri" projesi kapsamında 18. belgeselinde İznik’te yarım asırdır elektrik ustalığı yapan Mehmet Potur’un (72) hayatını ve mesleğini ele aldı.

BURSA - Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının ustaları ile mesleklerinde yarım asrı devirmiş kişilerin hayatları İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin “Yaşayan İznik Hazineleri” projesi kapsamında belgeselleştirilmeye devam ediyor. Bu kapsamda yarım asırdır elektrik ustalığı ile geçimini sağlayan Mehmet Potur icra ettiği mesleğini genç yaştan buyana aşkla devam ettiriyor.

1950 yılında İznik’te dünyaya gelen Mehmet Potur, 1958 yılında Sarıağıl Köyü’nden İznik’e göç eder. 1967 yılına kadar İznik’te garsonluk yapan Potur, 1967 yılında Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezi okuluna kayıt olur.1968 yılında okuldan geldikten sonra İznik’te eski Belediye Başkanlarından İnal Sargın’ın dükkanında işe başlar ve 1971 yılına kadar burada elektrikçi çırağı olarak çalışır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra kendi işini kurar. O yıllarda İznik merkezde elektriğin sadece direklerde olduğunu dile getiren Potur, direklere de elektriğin Dereköy Santralinden geldiğini belirtti.

"50 YILDIR BOZULMAYAN TESİSATLARIMIZ VAR "

Meslekte geçirdiği yarım asırlık serüvenini o günleri yaşarcasına anlatan Mehmet Potur konuşmasında “İlk İznik’e geldiğimiz 1958 yıllarında evler iki oda bir salondu. Tesisatı bile sadece üç lamba ve iki pirizdi.Tabi ütü, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar yok. Çıraklık zamanımda evlerde yaptığımız işlerin karşılığında horoz verirlerdi. Çok meşhurdu horoz. Her evden bir horoz almışlığımız vardır. O zamanlardan bize gelip dua edenler var. 50 yıldır bozulmayan anahtarlarımız, tesisatlarımız var.1 Eylül 1972 yılında resmi olarak işletmemi kurdum. Yüze yakın çırak yetiştirdim. Çoğu da kendi işini kurdu. Hepsine de dürüst çalışmayı, işlerini severek yapmalarını söyledim” diye konuştu.

29 Nis 2022 - 11:07 - Yaşam

istanbul haber