Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Yağlık Ayçiçek Tohumu Dağıtıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından organize edilen ” Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ” Kapsamında ilimizde uygulanan projelerin tohum dağıtım töreni  İl Tarım ve Orman Müdürümüz Tanju ÖZKAYA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Törene  Yozgat Valisi Ziya POLAT, ...

   İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından organize edilen ” Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ” Kapsamında ilimizde uygulanan projelerin tohum dağıtım töreni  İl Tarım ve Orman Müdürümüz Tanju ÖZKAYA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Törene  Yozgat Valisi Ziya POLAT, Yozgat Milletvekili Yusuf BAŞER, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı ve meclis üyeleri, Ak Parti İl Başkanı Yusuf BAŞER, Merkez İlçe Başkanı Ahmet GÖKHAN, Kurum amirleri oda ve birlik başkanları ve üreticilerimiz katılmışlardır.

   Tarım ve Orman İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA Konuşmalarında;

   ”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Kapsamında ilimizde uygulanan projelerin tohum dağıtım töreni için toplanmış bulunmaktayız.

   Dünyada ve ülkemizde Son zamanlarda en cok konuşulan ve gündemde olan konu tarım sektörüdür. Pandemiyle bir kez daha önemi anlaşılan ve en stratejik alan konumuna tarımsal faaliyetler yerleşmiştir. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Almaya da devam edecektir.

  Ülkemizde Yozgat bu sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir. Bu potansiyelden biraz bahsetmek istiyorum bitkisel üretim alanında 6.130.324 dekarlık alanla ekilebilir arazi varlığı olarak 5. İliz, en stratejik ürünlerden hububatta 3.530.598 dekarlık alanla durum buğdayında ekilişte 3. Yüz üretimde 6. Yız Baklagilde  nohutta 657.372 dekarlık alanla hem ekilişte hem üretimde 2.yiz 185.022 dekarlık alanla yeşil mercimekte  hem üretimde hem de ekilişte 1. Çiyiz.  Hayvansal üretim de  de 440.000 küçükbaş varlığıyla büyükbaş 237.000 adet le yine Türkiyenin önemli merkezlerinden,  Görüldüğü gibi yozgattımız üretime ara vermeden hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir. Bu süreçte  İl ve İlçe Müdürlüklerimizle üretime dair tüm tedbirler alınmıştır, Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri Bakanlığımızın direktifleri çerçevesinde ekilmeyen 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlamamızı yapmış bulunmaktayız.

   Bugün burada tohumunu dağıtacağımız yağlık ayçiçeği ile ilgili kısaca bilgi verecek olursak nasıl stratejik olarak hububatta, baklagil üretiminde önemli bir ilsek buna diğer bir yağlık ayçiçeğini eklemek için son 2 yıldır planlama yapmaktayız bu konuda tohum dağıttığımız üretim sezonu 3. Olucak, 2020 yılında bu alanda ekilişimiz 12.000 dekarken 2021 yılında bu 28.700 dekar  bu yılda sadece dağıtacağımız miktarla 29.000 dekar ekiliş sağlanacaktır. Hedefimiz bu noktada üreticinin kendi imkânlarıyla beraber ektiğiyle hedef 60.000 dekar ekilişe erişmek ve bunu önümüzdeki 2 yıl içerisinde 100.000 dekara çıkarmayı hedeflerimiz arasındadır, bu bağlamda şu anda Türkiye de ekilişte 28.ci Üretimde 26.cıyız bunu en az Türkiyede ilk 10 da olacak şekilde Yozgatımızı Türkiyenin Önemli üslerinde birisi haline getirmeyi hedefliyoruz.

   Son iki yılda pandemiye rağmen Yozgat üretmeye devam ediyor geriye gitmediğimiz gibi bazı ekilişlerde örneğin yem bitkisinde 125.000 ekiliş alanında 153.885 dekara çıktık bundan da % 20 lik bir artış sağladık bu konuda da son iki yılda tohumluk dağıtmaktayız. Yağlık ayçiçeğinde ise biraz önce bahsetmiştim.

   Tohumluklar üreticilere %75 hibe %25 üretici katkısıyla verilmiştir. Nohut projesi üretici katkı payıyla beraber 1.000.000 Tl, Yağlık Ayçiçeği Projesi üretici katkı payıyla 1.833.000 Tl olmak üzere Bakanlık ödeneği 2.833.000 Tl, İl Özel İdaresi katkı Payıyla beraber 323.000 Tl ödenek kullanılmıştır. Toplam Tohum için kullanılan Proje Bedeli 3.156.000 Tl’dir. Toplam Ekimi yapılacak alan ise nohut ve yağlık ayçiçeği toplamı yaklaşık 33.000 Dekar olacaktır.

   Son olarak ilimiz tarımsal destekleme miktarı son iki yılda 1 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi yaptık bunla ilgili il ve ilçe müdürlüklerimizde bu süreçte 250.000 adet  dosya iş ve işlemleri gerçekleştirildi. 

  Tekrar yaptığımız bu çalışmaların,  dağıttığımız tohumların ve dolayısıyla ürettiklerimizin ilimize, ülkemize hayırlı olması temennisiyle saygılarımı sunarım dedi.”

   Program konuşmalarla devam ederek, Üreticilerimize tohum teslimleri yapılmıştır. Tören toplu resim çekilmesiyle son bulmuştur.   

29 Nis 2022 - 21:37 - Haberler

istanbul haber