% 50 HİBE DESTEKLİ İMİ ÇELTİK TOHUMLUĞU DAĞITIMIMIZ BAŞLADI

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesinin alt projesi olarak İl Müdürlüğümüzce uygulanmaya başlanan Çankırı Çiftçisi İMİ Çeltik Ekecek Yabancı Ot Sorunu 2022’de Bitecek Projesi kapsamında tedarik edilen çeltik tohumlukları...

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesinin alt projesi olarak İl Müdürlüğümüzce uygulanmaya başlanan Çankırı Çiftçisi İMİ Çeltik Ekecek Yabancı Ot Sorunu 2022’de Bitecek Projesi kapsamında tedarik edilen çeltik tohumlukları çiftçilerimize teslim edilmeye başlandı.

İlimiz çeltik üreticileri için büyük bir sorun olmaya başlayan, verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen yabancı ot ve kırmızı çeltik bitkisiyle etkili bir şekilde mücadele yapmak için İl Müdürlüğümüzce hazırlanarak uygulanmaya başlanan Proje çerçevesinde, yaklaşık 4000 dekar alanda ekilmek üzere 82 ton İMİ Çeltik tohumluğu tedarik edilerek çiftçilerimize %50 hibe destekli olarak dağıtılmaya başlandı.

İl Müdürlüğümüzce temini yapılan tohumluklar 42 ton Toros CL, 20 ton Rekor CL ve 20 ton Nemesi CL çeşitlerinden oluşmaktadır. Çiftçilerin talepleri ve araştırma enstitülerinin tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tohumlukların ekimi ile birlikte özellikle Kırmızı Çeltik Bitkisi ile etkili bir şekilde mücadele yapılabilecek, verim ve kalitedeki artışın yanı sıra üreticilerin zirai mücadele masraflarının da azalması sağlanacaktır. 

29 Nis 2022 - 23:21 - Haberler

istanbul haber