Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ÇAKÜ`de Öğrencilerle Buluştu

Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için 28 Nisan 2022 Perşembe günü Çankırı’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ziyaretinin son bölümünde Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde hizmet vermeye devam eden Anadolu’nun ilk Darülhadisi Taşmescit’i ziyaret etti ve öğrenciler...

Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için 28 Nisan 2022 Perşembe günü Çankırı’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ziyaretinin son bölümünde Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde hizmet vermeye devam eden Anadolu’nun ilk Darülhadisi Taşmescit’i ziyaret etti ve öğrencilerle buluştu.

Bakan Dönmez’in ziyaretine Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu, Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen Bakanlık bürokratları ve Çankırı’da görev yapan mülki erkan da eşlik etti.

Darülhadis’e gelişinde heyeti Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem ve üniversite yöneticileri karşıladı. Karşılama esnasında Bakan Dönmez’e ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Güzel tarafından Taşmescit hakkında bilgi verildi.

Daha sonra hadis derslerinin verildiği Mevlevihane’ye geçen Bakan Fatih Dönmez ve beraberindeki heyete burada İslami İlimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Neyzen Süha Çubukçu tarafından kısa bir ney dinletisi icra edildi.

Ney dinletisi sonrası konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma geliştirme, bilgiyi üretme, yaygınlaştırma, teknolojiye dönüştürme, bilginin toplumun faydasına dönüştürülmesi, bunun yanında ülkenin  ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirme gibi belli başlı yükümlülükleri vardır.  Bu genel amaçlar doğrultusunda Çankırı Karatekin Üniversitesi tarihi kökleri 1242 yılına dayanan 2007 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Dolayısıyla tarihi sorumluluğumuzun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda gayret göstermekte ve çalışmaktayız. Bu doğrultuda Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz 12 Araştırma merkezimizle hem ülkemiz hem dünya, hem de insanlık için bilgi üretme ve yaygınlaştırma gayreti içerisindeyiz. “ dedi.

Yaptıkları tüm faaliyetlerin, bilimsel çalışmaların hedefinde ve odağında insan olduğunu ve insanın olduğu her meselenin kendi meseleleri olduğunu belirten Rektör Çiftçi, “Bu odak noktası üzerinde yeni hedefler belirliyoruz, yeni stratejiler oluşturuyoruz ve samimi bir şekilde gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.  Biliyoruz ki samimiyetle yürünen yolun sonu mutlaka başarıyla taçlanacaktır. Bugün Çankırı Karatekin Üniversitesi 19.000 öğrencisi ile adından söz ettiren bir üniversitedir.  Bu 19.000 öğrencinin 4.000’i de uluslararası öğrencidir. Yani  geniş uluslararası öğrenci yelpazesiyle ÇAKÜ sınırları aşan bir üniversitedir. Biz de bize emanet edilen bu gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için önümüze yeni hedefler koymakta, yeni stratejiler belirlemekteyiz. Bize bu yolculuk esnasında her zaman destek olan Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza ve Çankırı’nın tüm dinamiklerine burada bir kez daha çok teşekkür ediyorum.  Çünkü ortada bir başarı varsa ve olacaksa bu başarı tüm bu dinamiklerin el birliğiyle ortaya koyacağı bir başarı olacaktır.  Biz tüm dinamiklerimizin ortaya koyacağı gayretle Çankırı’da bir sinerji oluşturmak ve örnek bir üniversite olmak istiyoruz.  Bugün 10 fakülte ve 5 MYO ile hizmet vermekte olan Üniversitemizin YÖK’te başvuru dosyaları mevcut olan 4 yeni fakülte talebi bulunmakta Bunların da kabulü ve kurulumu sağlanırsa üniversitemiz daha da büyüyecek ve gelişecektir. Biz ÇAKÜ olarak Çankırı ile birlikte büyümeyi ve gelişmeyi tercih ediyoruz. Bu bağlamda Çankırı’da hizmet veren tüm STK’lar ve kurumlarla iletişim içerisindeyiz, onlarla toplantılarımız, ikili iş birliği anlaşmalarımız ve uygulama paylaşımlarımız devam ediyor. Şu bir gerçek ki Çankırı gibi sanayinin kavşağında olan bir ilde üniversite lokomotif rolünü üstlenmek zorunda. Bu misyon ve sorumluluğumuzu bilerek bu beklentiler doğrultusunda Çankırı’ya yeni güçler, yeni odak noktaları, yeni AR-GE merkezleri kazandırmak için de sürekli çalışmaktayız.  Bu anlamda yakın zamanda bitecek olan Teknokentimiz Çankırı’nın bir sanayi şehri olması yolunda önemli bir adım olacaktır.  Bu anlamda biz üretilen bilginin idrake, şuura, uygulamaya daha sonra da hikmete dönüşmesi noktasında zincirin son halkasını hep birlikte tamamlayacağız inşallah.  Sayın Bakanımıza ziyaretleri ve destekleri için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise Darülhadis İslam araştırmaları merkezinin tarihteki misyonuna uygun olarak hizmet vermesinde duyduğu memnuniyeti dile getirirken,  üniversitede yapılan planlama ve uygulamalardan mutlu olduğunu da ifade etti. Vekil Akbaşoğlu; Rektör Çiftçi ve ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’de yaptığı konuşmada, ecdadın eserleriyle oluşturduğu medeniyete işaret etti.

Taş Mescit`in restore edilerek günümüze kazandırıldığını belirten Dönmez, medeniyetin odağında insanın olması gerektiğini vurguladı.

Ecdadın medeniyetinin odağında insan olduğunu vurgulayan Dönmez, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile hareket ettiklerini, insan odaklı medeniyetin maddi ve manevi eserlerinin ihyasını son derece önemli bulduklarını söyledi.

Şehirleri, yaşanılan mekanları fiziki anlamda imar eden mimarlar varsa insanları, gönülleri, ruhları imar eden gönül insanlarının da olduğunu dile getiren Dönmez, “Sekiz asır önce hem maddi anlamda insan hastalıklarına şifa kazandırmak için hem de manevi anlamda şifa bulmak için iki ilmi aynı çatı altında veren bir müessese kurmuş ecdadımız. Belki çok geç de olsa bu eser ihya edilmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Doğal gaz yatırımlarından bahseden Dönmez, önceden 5 büyük ilde doğal gaz varken bugün her tarafa doğal gaz götürdüklerini vurguladı.

Dönmez, “Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli`nde doğal gaz varken bugün Cumhurbaşkanı`mızın talimatı ile `batıda ne varsa doğuya da o hizmeti götüreceğiz` anlayışıyla Edirne`den Kars`a, Çankırı`dan Konya`ya her tarafa doğal gazı getirdik. Çankırı da 2008 yılında, konforlu yaşamın değişmez bir parçası olan doğal gaz ile tanıştı. Akdeniz`de ve Karadeniz`de devam eden çalışmalarımızla en kısa sürede kendi doğalgazımızı da kullanıma sunacak, ülkemizi bu alanda da güçlendirmeye devam edecegiz.” diye konuştu.

Elektrik yatırımları hakkında bilgi veren Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Elektrikte 2000`li yılların başında 30 bin megavat elektrik kurulu gücümüz vardı, bugün artık 100 bin megavatı geçtik. Dünyada bu kadar güce sahip 14 ülkeden, Avrupa`da 6 ülkeden biriyiz. Eskilerimiz hatırlar, günde birkaç saat elektrik kesiliyordu. Şimdi arıza nedenleri ve olağanüstü nedenler hariç kesinti yok. O zaman program dahilinde kesinti yapılıyordu. Çünkü kurulu gücümüz yetmiyordu.”

Bakan Dönmez konuşmasının ardından basına kapalı olarak bir süre öğrencilerle sohbet etti.

 

30 Nis 2022 - 10:01 - Haberler

istanbul haber