Bitcoin neden artar?

Bitcoin, piyasaya çıkan ilk coin olarak kripto para piyasasının odak noktası ve piyasanın belirleyicisi konumunda. Bitcoin fiyatının düşmesi altcoin’lere olan ilgiyi azaltırken, Bitcoin’in yükselmesi ise tam tersi şekilde, kripto para ekosistemindeki yatırımların artmasına neden oluyor. Bu süreçte, yatırımcıların en çok merak ettiği konular içinde ‘Bitcoin neden artar’ sorusu yer alıyor. Bitcoin de, diğer tüm finansal enstrümanlara göre bir talep-arz dengesi içinde kendi fiyatını bulur.

Arzın talebe göre çok fazla olduğu dönemlerde Bitcoin fiyatının düşmesi, talebin arza göre çok artması durumunda ise fiyatın yükselmesi beklenir. Bitcoin fiyatının yükselmesinde birçok kriter söz konusu olsa da, temel faktör talep olarak değerlendirilebilir.

Piyasada alıcıların baskın olması

Kripto para piyasasının en büyük varlığı olan Bitcoin, 2022’nin Mayıs ayı itibariyle kripto para pazarının yüzde 40’ından fazlasını temsil ediyor. Bitcoin fiyatının artması konusunda birçok faktör söz konusu olabilir. Ancak bunun içinde en önemlisi, talebin ve dolayısı ile alımların artmasıdır. BTCUSDT alım emirlerinin yoğunlaşması sonucunda satıcıların bunu karşılayamaması, piyasanın yükselmesine neden olur. Bitcoin, madencilik ile üretilen ve arzı sınırlı bir kripto para olduğu için madencilerin üretimi de diğer bir kriterdir. Madencilik, hem bilgi işlem donanımları üzerinde bir yatırım yapılmasını, hem de elektrik başta olmak üzere birçok giderin karşılanmasını gerektiren profesyonel bir süreçtir.

Bitcoin yarılanması

Bitcoin’i, ABD doları ve diğer finansal varlıklardan ayıran en önemli yanı sınırlı bir arza sahip olması. Bitcoin, maksimum 21 milyon adet üretilecek bir kripto paradır. ABD doları ise, FED tarafından ihtiyaç duyulan her dönemde basılabilir. Bitcoin’in arz politikası, 2009 yılında Satoshi Nakamoto imzasıyla yayınlanan whitepaper belgesinde açıklanmıştır. Bitcoin, her 4 yılda bir blok ödüllerinin yarıya düşürüldüğü bir madencilik yapısına sahiptir. Bitcoin piyasaya çıktığında bir blok üretimi için madencilere 50 Bitcoin verilirken, aradan geçen 3 yarılanma sürecinin ardından bu ödül 6,25 Bitcoin’e düşmüştür. Bu durum, arzın ne denli sınırlandığını gösterebilir. Önümüzdeki dönemde de, Bitcoin arzı periyodik olarak düşürülmeye devam edecektir ve bu durumun genel olarak yükselişe neden olduğu söylenebilir. Talebin sabit olduğu bir piyasada dahi, Bitcoin’in arzının yarıya düşmesi fiyatı ciddi şekilde etkileyebilir.

Kurumsal yatırım haberleri

Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıya sahip bir kripto para birimi olmasına karşın, yıllar içerisinde finans dünyasından ve büyük şirketlerden kabul görmeye başlamıştır. Bitcoin ve kurumsal yatırım ilişkisi fiyatın artmasına neden olan faktörler içinde yer alıyor. Büyük şirketlerin rezervinde Bitcoin tutması buna en iyi örnek. Bitcoin’i yalnızca bireysel yatırımcılar için değil, kurumsal şirketler için de bir değer saklama aracı olarak konumlandıran bu adımlar her zaman fiyata etki etmiştir. Örnek vermek gerekirse, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 1 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurduğunda Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan bir fiyat hareketine sahne oldu. Buna ek olarak, en çok Bitcoin sahibi olan şirketlerden MicroStrategy de bunun için bir örnek denebilir.

Bitcoin’in fiyatını artıran kriterler oldukça fazla. Ülkelerin Bitcoin’le ilgili aldığı kararlar önemli bir kriter. Bitcoin’in El Salvador’da resmi para birimi olarak kabul edilmesi yükselişe neden olurken, Çin’in Bitcoin’le ilgili bir yasaklama kararı düşüşe neden olabilir. Tüm yatırımcılar, Bitcoin ve diğer coin’lerde kısa ve orta vadede bir strateji belirlemeli, kâr alma ve zarar durdurma seviyelerini baz alarak işlem yapmalıdır.

Kucoin Kripto Para Borsası

Kucoin, kripto para dünyasında yenilikçi bir deneyim sunma amacıyla yola çıkmıştır. Kucoin’de yalnızca Bitcoin, Ethereum, Solana ya da Avalanche gibi majör kripto paralar yer almıyor. Borsa, 500’den fazla coin’in listelendiği bir platform. Kucoin’in kredi kartı ile para yatırılabilen bir borsa olması da, Türkiye’de popüler olmasını sağlayan ayrı bir faktör.

11 May 2022 - 23:56 - Ekonomi

istanbul haber