Üniversitemizde “Hemşirelik Haftası Etkinlikleri” Başladı

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından düzenlenen “Dünya Hemşireler Haftası” etkinlikleri, pandemide hayatını kaybeden sağlıkçılar anısına ağaç dikimi ile başladı. Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma...

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından düzenlenen “Dünya Hemşireler Haftası” etkinlikleri, pandemide hayatını kaybeden sağlıkçılar anısına ağaç dikimi ile başladı.

Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erenler, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum gününün 12 Mayıs olması nedeniyle, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Dünya Hemşireler Haftası” etkinlikleri kapsamında ağaç dikimi gerçekleştirilerek pandemide hayatını kaybeden sağlık personellerimiz anıldı.

Dikilen ağaçlara can suyunun verilmesinin ardından gerçekleştirdiği konuşmada hemşireler haftasını kutlayan Rektör Alma, “Hemşireliğin başlangıcından bu yana hemşireler olağanüstü durumlarda değerlendirme yapma, öncelikleri belirleme, iş birliğini sağlama, bakım yönetme rollerini üstlendiler. Tarihi sürece baktığımızda, hemşirelerin salgınla mücadelelerde ön saflarda yer aldığı görülmektedir. Ülkemizde de COVID-19’la mücadelede, hemşireler hem ön planda yer almış hem de sağlık sistemini ayakta tutan temel bileşenlerden biri olmuştur. Ben de bu vesileyle pandemide hayatını kaybeden tüm sağlık personelimizi ve vatandaşlarımızı anıyorum” diye konuştu.

19 May 2022 - 08:02 - Haberler

istanbul haber