MEHMET GENÇ KÜTÜPHANESİ İLE ÜSKÜDAR’A 24 SAAT AÇIK İKRAMLI YENİ BİR KÜTÜPHANE DAHA

Üsküdar Belediyesi olarak modern yaşamın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz yeni nesil 24 saat açık ikramlı kütüphanelerimize Mehmet Genç Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirerek bir yenisini daha ekledik.  Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı...

Üsküdar Belediyesi olarak modern yaşamın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz yeni nesil 24 saat açık ikramlı kütüphanelerimize Mehmet Genç Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirerek bir yenisini daha ekledik.

 Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, başkanımız Hilmi Türkmen ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açılış konuşmasında, “Üsküdar Belediye Başkan sayesinde Türkiye’ye örnek olacak şekilde Üsküdar’ı bir kültür, kitap merkezi yapma yolunda yıllardan beri güzel hikayeler, haberler Türkiye’ye yayılıyor. Böylece başka belediye başkanlarımıza da örnek oluyor. Fatih, Zeytinburnu belediyeleri çok güzel kütüphaneler yapmaya başladı. Gençlerimizin 7/24 vakit geçirebilecekleri mekânların örnekleri Üsküdar’da gösteriliyor. Gençlerimizin iyi şeylere erişimini kolaylaştırdıkça ülkemiz güçlenecektir.” dedi.

Başkan Hilmi Türkmen, “Osmanlı İktisat Tarihçisi merhum Mehmet Genç hocamızın adını taşıyan yeni kütüphanemizle de aynı şekilde gençlerin öğrenirken kendilerini geliştirebilecekleri, her türlü olanakları elde edebilecekleri bir ortam yarattık. Gençler burada ders çalışırken ödünç kitap alabilecek, çekimler yapabilecek, video kayıt oluşturabilecekler. Kütüphanemizde görme engellilerimiz için okuma odamız, sanat sınıfımız, küçük bir konferans salonu ve ikram odalarımız mevcut. Bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip kütüphanemizin dört bir yanı gençlerin hizmetinde. Gençlerimize bu kütüphaneye ayak basar basmaz mutlaka “Mehmet Genç kimdir, arkasında nasıl eserler bırakmış?” sorularına yanıt aramalarını tavsiye ediyorum. Hocamızın adının sözde değil yarattığı eserlerle yaşatılması çok anlamlı olacaktır. Kendisinin hayatı kitaplarda, kütüphanelerde, arşivlerde, belgeler arasında hakikati aramakla geçmiştir. Böyle bir büyüğümüzün adının kütüphanemizde yaşatılacak olması Üsküdarımızın kültür sanat merkezi vizyonuna artı bir değer katacaktır.” şeklinde konuşarak Üsküdar’a iki yeni Nevmekân şubesinin açılacağının müjdesini verdi.

21 May 2022 - 06:41 - Haberler

istanbul haber