Süleyman Çelebi Bursa'da anıldı

Bursa Ulu Camii’nin ilk imamı olan ve Peygamber Efendimizin hayatının asırlarca en etkili şekilde anlatılmasını sağlayan Mevlid-i Şerif’...

Bursa Ulu Camii’nin ilk imamı olan ve Peygamber Efendimizin hayatının asırlarca en etkili şekilde anlatılmasını sağlayan Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programla vefatının 600’üncü yılında anıldı.

BURSA -TÜRKSOY ve UNESCO tarafından 2022 yılının anma ve kutlama yıl dönümleri programlarına alınan Mevlid Şairi Süleyman Çelebi, vefatının 600. yılında ‘Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif’ programıyla 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da anıldı.

Tayyare Kültür Merkezi’ndeki programın moderatörlüğünü Prof. Dr. Bilal Kemikli yaptı.

Prof. Dr Mustafa Kara, Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Dr. Fuad Baçiçanin ve Araştırmacı Yazar Mustafa Öztürk, etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Osman Mesten, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı program, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Mahmut Şevket Öztürk’ün Mevlid-Şerif’i okumasıyla başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkçe’nin camilere Mevlid-i Şerif’le girdiğini söyledi. Süleyman Çelebi’nin Anadolu kültürü ve tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, Türklerin Peygamber sevgisini Esma-yı Nebi, Siret, Mevlid, Mirac-name, Mucizât-ı Nebi, Gazavat-ı Nebi, Hilye, Ahlâku'n Nebi, Hicretü'n Nebi, Vefât-ı Nebi, Şefaat-name, Kırk Hadis ve Bin Hadis gibi eserlerle en güzel şekilde gösterdiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Bilimler Akademisi, Türk Dil Kurumu ve Uludağ Üniversitesi ile birlikte ‘Süleyman Çelebi ve Mevlid’ adlı sempozyum düzenleyeceğini açıklayan Başkan Aktaş, Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte sergi organize edeceklerini ifade etti. Başkan Aktaş, 10 dönümlük alanda yapılacak külliye ile Bursa’ya yeni bir sosyal alan kazandırracaklarını söyledi.

23 May 2022 - 17:47 - Teknoloji

istanbul haber