İzmir Ekonomi Üniversitesi Kadın araştırma merkezlerinden ‘güç birliği’ vurgusu

İzmir’deki üniversitelerin ‘kadın araştırma merkezleri’, aralarındaki iş birliğini daha da güçlendirmek amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda bir araya geldi. Toplantıya; Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Ege Üniversitesi (EÜ), İzmir Demokrasi Üniversitesi (İDÜ)...

İzmir’deki üniversitelerin ‘kadın araştırma merkezleri’, aralarındaki iş birliğini daha da güçlendirmek amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda bir araya geldi. Toplantıya; Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Ege Üniversitesi (EÜ), İzmir Demokrasi Üniversitesi (İDÜ), Yaşar Üniversitesi (YÜ) ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren kadın araştırma merkezlerinin yöneticisi olan akademisyenler katıldı.

Çalıştay, Türkiye’de kadın çalışmaları alanına önemli katkılarda bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sosyoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Yıldız Ecevit’in, ‘Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmalarının kurumsallaşması’ konulu konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Ecevit, toplumsal cinsiyet çalışmaları alanının Türkiye’de 1970’li yıllardan itibaren kurumsallaşmaya başladığını ve kadınların yaşamlarını değiştirmede üniversitelerin kadın araştırma merkezlerinin katkısının önemli olduğunu belirterek, merkezler arasındaki iş birliğinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

SUNUMLAR YAPILDI

Çalıştayda, üniversitelerin kadın araştırma merkezlerinin sunumları da paylaşıldı. DEÜ Kadın Hakları ve Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İkbal Sibel Safi, EÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şerife Çağın, İDÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hande Şahin, İEÜ Toplumsal Cinsiyet Sorunları ve Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gönül Dinç Horasan, YÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Huriye Toker ve İzmir Kavram MYO Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Komisyonu Başkanı Öğretim Görevlisi Hülya Karakartal, üniversitelerinde yaptıkları çalışmaları paylaştı.

ARAŞTIRMA VE PROJE

Çalıştayda; eğitim, araştırma ve üniversitede toplumsal cinsiyet eşitliği kültürünün oluşması ve toplumsal katkı için iş birliği fırsatlarının neler olabileceği tartışıldı. Merkezler, toplumsal cinsiyet konularında hep birlikte eğitim materyalleri oluşturma, araştırma ve projeler yürütme, bilimsel toplantılar yapma kararı aldı. Çalıştaya ev sahipliği yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKOKAM) Müdürü Prof. Dr Gönül Dinç Horasan, iş birliği içinde çalışarak kaynakları daha etkili ve verimli kullanabileceklerini belirtti. 

25 May 2022 - 11:46 - Haberler

istanbul haber