Bursa Osmangazi'de tadıyla tuzuyla yöresel şölen

Bursa'da Osmangazi Belediyesi, ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında etkinlik düzenleyerek, vatandaşlara Bursa’nın coğrafi lezzetli işaret...

Bursa'da Osmangazi Belediyesi, ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında etkinlik düzenleyerek, vatandaşlara Bursa’nın coğrafi lezzetli işaretlerinden olan tahinli pide ve cevizli lokum ile birlikte şerbet ikram etti.

BURSA - Osmangazi Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde 21-27 Mayıs tarihlerinde kutlanan ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında lezzet dolu bir etkinlik düzenledi.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB), Uludağ Yiğitali Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Tarihi Taş Fırın iş birliğinde 1. Murad Hüdavendigar Cami’nin bahçesinde düzenlenen programda, tahinli pide, cevizli lokum ve şerbet gibi coğrafi tescilli işarete sahip yöresel lezzetler katılımcıların beğenisine sunuldu. Bursa’nın yöresel lezzetlerinin sergilendiği programa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, GÜMTOB yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada mutfak kültürünün turizm açısından da önem taşıdığına dikkat çekti.

Mutfak bir kültür ve zenginliktir diyen Başkan Dündar, her milletin ve yörenin bir damak zevki olduğuna dikkati çekerke, "Zengin de bir mutfak kültürüne sahibiz; ancak mutfak kültürümüzü ne kadar iyi biliyoruz ve ne kadar tanıtımını yapabiliyoruz. Bu konu üzerinde yoğunlaşmalı ve çalışmalar yapmalıyız” dedi. Bursa’nın oldukça zengin bir mutfağa sahip olduğunu ifade eden Başkan Dündar, zengin kültürü yaşatmak adına gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koordine edilen ‘Türk Mutfağı Haftası’nın Türk mutfağının geleneksel ve kurumsal hale getirilmesi için ortaya çıktığını ifade etti. Özer, gastronominin turizmin ve kültürün en önemli alanlarından biri olduğunu belirtti.

Programda Uludağ Yiğitali Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde görev alan kadınlar tarafından hazırlanan cevizli lokum ve Tarihi Taş Fırın’da pişen tahinli pide ile birlikte irmik helvası ve şerbet vatandaşlara ikram edildi.

26 May 2022 - 11:53 - Yaşam

istanbul haber