DİCLE ÜNİVERSİTESİ: DİYARBAKIR’IN FETHİ KONFERANSI

DİYARBAKIR’IN FETHİ KONFERANSI Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yeniler Kulübü’nün tertiplemiş olduğu Fetih Haftası etkinliğinde araştırmacı yazar Abdulaziz Yatkın “Diyarbakır’ın Fethi” konulu konferans verdi. İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa akademisyenler ve öğ...

DİYARBAKIR’IN FETHİ KONFERANSI

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yeniler Kulübü’nün tertiplemiş olduğu Fetih Haftası etkinliğinde araştırmacı yazar Abdulaziz Yatkın “Diyarbakır’ın Fethi” konulu konferans verdi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa akademisyenler ve öğrenciler ilgi gösterdi.

Araştırmacı-Yazar Abdulaziz Yatkın, “639 yılında sahabeler tarafından fethedilen Diyarbakır’ın fethi İslam tarihinde bir dönüm noktasıdır. Müslümanlar arasında “Fethu’l-Futuh” (fetihlerin fethi) olarak anılmaktadır. Diyarbakır’ın Fethi İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı olmuştur. Bu fetih, Resulullah (s.a.v.)’ın vefatından 7 yıl sonra, Sultan Alpaslan’ın Anadolu’ya girişinden 433 yıl önce, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden 815 yıl önce gerçekleşmiştir” diyerek, fetihten sonra Diyarbakır’a vali olarak bir sahabe tayin edildiğini, Diyarbakır’ın dışında Anadolu’nun hiçbir yerinde sahabelerin valilik yapmadıklarını söyledi.

“Türkiye’de ve dünyada birçok İslam beldesi defalarca düşman işgaline uğramasına rağmen Diyarbakır, sahabeler tarafından fethedildiği günden bugüne kadar, 1383 yıldır hiçbir zaman gayrı müslimin işgaline uğramamış, ezanlar bu şehirde susmamıştır” diye vurgulayan Yatkın, öğrencilerin sorularını cevapladı.

27 May 2022 - 00:00 - Haberler

istanbul haber