"Şerbetçi Otu" kozmetik sektöründe yerini aldı kolonyası çıktı

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotu yapılan ARGE çalışmalarının ardından kolonya üretiminde de kulla...

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotu yapılan ARGE çalışmalarının ardından kolonya üretiminde de kullanılacak.

Pazaryeri Gündem / BİLECİK İGFA) - Pazaryeri ilçesinde geçtiğimiz gün yapılan toplantıda kilogram alım fiyatı 28 lira olarak açıklanan endüstriyel bitki şerbetçi otunun bu yıl Ülke ekonomisine 25 milyon katkı sağlaması bekleniyor.

Pazaryeri Belediyesi tek alıcılı ürün olarak üretilen şerbetçi otunun değişik sektörlerde kullanılmasını için çalışmalarını sürdürürken, yapılan ARGE çalışması ile Şerbetçi Otunun, alkolsüz ve alkollü içecek üretiminden, ekmek mayasına kadar kozmetik şampuan olarak ve birçok çok çeşitli alanlarda hammadde olan şerbetçi otunun kullanıldığı endüstrilere biri daha eklendi. Bursa’da bir kozmetik sektöründe faaliyet gösteren firma, şerbetçi otundan elde ettiği esansı, ürettiği kolonyalarda kullanmaya başladı.

Firma elde ettiği başarıyla, Pazaryeri ilçesinde tarımsal üretimi gerçekleştirilen şerbetçi otunun, geleneksel olarak kullanıldığı endüstrilerden farklı bir alan olan kozmetik sektöründe yer almasına sağlayarak
“Pazaryeri Şerbetçi Otu Kolonyası” olarak tüketicilere sundu.

Pazaryeri Belediyesi ve Bursa Bilecikliler Derneğinin ortaklaşa oluşturduğu proje ile satışa sunulan
“Pazaryeri Şerbetçi Otu Kolonyası” hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “Ülkemizde sadece Pazaryeri ilçemizde üretilen endüstriyel bitki şerbetçi otu ARGE çalışması yapılarak bir farklı bir sektörde buluşturduk. Ülkemizde ağırlık olarak içecek sektöründe kullanılan Şerbetçiotu Tıp ve Gıda alanlarında ham madde olarak da kullanılıyor.

Daha önce şampuan özü olarak ARGE çalışması yapılan şerbetçi otu bugün tamamlanan çalışmalar ile kolonya sektöründe kullanılmaya başlanıldı. Bursa Bilecikliler Derneği başkanı Erdoğan Mısırlı ile birlikte yaptığımız bu projeyle hasat zamanı şerbetçi otunun ilçe ekonomisine biraz daha katkı saylamasını bekliyoruz. Pazaryeri ilçemizin tanıtımını ve ticari anlamda değer kazandıracak olan Pazaryeri Şerbetçi Otu Kolonyası’nın gelişme ve üretiminde yer alan Nesrin Kolonyaları Firmasının yöneticisi Serkan Değirmenci’ye ve Bursa Bilecikliler Derneği başkanı Erdoğan Mısırlı’ya teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

30 May 2022 - 09:14 - Yaşam

istanbul haber