Rektör Alma, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ndeki Fidan Dikim Törenine Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, İstanbul’un Fethi’nin 569. yıl dönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin fidan dikim törenine katıldı. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 5. büyük parkı olacak Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ne, İstanbul’un 29 Mayıs 1453’te fethedilmesini simgeleyen 1...

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, İstanbul’un Fethi’nin 569. yıl dönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin fidan dikim törenine katıldı.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 5. büyük parkı olacak Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ne, İstanbul’un 29 Mayıs 1453’te fethedilmesini simgeleyen 145 bin 300 ağaç dikilmesi için fidan dikim töreni yapıldı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından ilk fidanın dikildiği törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da katıldı.

Türkiye’nin dört bir tarafından 560 bin kişinin katıldığı törende İstanbullulara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Peygamber Efendimizin “Konstantiniye muhakkak feth olacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan ve onun askeri ne güzeli askerdir” hadisiyle başladı. 

“İstanbul’un Fethi Sarsılmaz Bir Azmin ve Kararlılığın Neticesinde Gerçekleşmiştir”

“Tıpkı Osmangazi gibi Fatih gibi Kanuni gibi tüm bu isimler içinde Fatih, her devirde gözbebeği olan ve İstanbul’u fethetmiş olmasıyla kalbimizde ayrı bir yere sahip olmuştur.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından şu ifadeleri kullandı;

“İstanbul’un Fethi sarsılmaz bir azmin ve kararlığının neticesinde gerçekleşmiştir. Tarihimizde kolay kazanılmış zafer yoktur. Şimdi buradan sesleniyorum Fetih mübarek olsun. Fetihlerin anası bu fethin nice asırları mübarek olsun. Fatih’ten Allah razı olsun. Fatih’in izinden gitmek için kendini yetiştiren gençlerimizden Allah razı olsun. İstanbul’u fethederek Müslümanların 7 asırlık hayallerini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet, Bizans’ın hayallerini tarihe gömmüştür.”

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bakanlar, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve BBP Lideri Mustafa Destici katıldı.

Rektör Alma, tören alanında AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım ile de bir hatıra fotoğrafı çekildi.

31 May 2022 - 03:27 - Haberler

istanbul haber