Marmara Üniversitesi ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arasında İş Birliği Toplantısı Gerçekleştirildi

Marmara Üniversitesi ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında yapılacak olan iş birliği çalışmaları kapsamında, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan çocuk ve genç hükümlü/tutuklulara yönelik sanatsal atölyeler açılması konusunda yapılacak çalışmaların ayrıntılarının...

Marmara Üniversitesi ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında yapılacak olan iş birliği çalışmaları kapsamında, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan çocuk ve genç hükümlü/tutuklulara yönelik sanatsal atölyeler açılması konusunda yapılacak çalışmaların ayrıntılarının görüşüldüğü toplantı yapıldı.

23 Haziran’da, Marmara Üniversitesi’nde yapılan toplantıya, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Yeni Dünya İş Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Havva Firdevs Külünk, İstanbul Anadolu Başsavcısı İhsan Kamil Akçadırcı ile Maltepe Ceza İnfaz Kurumu temsilcileri katıldı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, “İş birliği ile yürütülen gerek yurt dışında gerek ülkemizde çok güzel projeler var. Bu projeler ülkemizde sayı olarak da artmalı ve biz de ne yapabiliriz sorusuyla yola çıktığımız bu işte, kamu kurumları ve STK’larla da iş birliği ile gönüllü olarak bu projeyi başlattık. Gönüllülükle, fedakarlıkla hizmet etmek için aday olan ve burada olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. İstanbul Anadolu Başsavcısı İhsan Kamil Akçadırcı ise, “Ulaştığımız alanlar çok önemli çok stratejik. Her şeyden önce çocuklarımızın, gençlerimizin cezalarını infaz ettiğimiz alanlarımız ve sorunların çok daha yüzeysel kalmaması gereken, aksine çözüme kavuşturulması gereken alanlarımız. Bizim gayretlerimizle yasal mevzuat ile yapabileceğimiz çalışmalar elbette önem arz etmektedir, fakat üniversitelerimizin özellikle, Marmara Üniversitesi’nin bize yol gösterici olarak, eğitim alt tabanlı olarak geliştirdiği çalışmalara sivil toplum kuruluşlarımızın da dahil olduğu projeler bizler için çok daha kıymetlidir” şeklinde konuştu.

Yeni Dünya İş Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Havva Firdevs Külünk, derneğin doğuş hikayesini ve gönüllülükle yürüttükleri faaliyetlerden bahsetti. Ceza infaz kurumları ile oluşturulan projeleri ve Marmara Üniversitesi ile gerçekleşen diyalogları anlatarak bu işte gönüllü olan herkese teşekkür etti. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İyileştirme ve Yeniden Topluma Kazandırma Daire Başkanı Dr. Hüseyin Şık, “İstatistiksel olarak baktığımız ceza infaz kurumunda bulunan 350 bin kişi bu toplumun profili, bu ülkenin gerçeği. Destek vermek ve rehabilite etmek görevi, elbette profesyonel olarak görevimiz ama, toplumun bir ferdi olarak da görevimiz. İnsan olarak da, profesyonel olarak da hepimizin üzerinde vebal. Bu gruplarda hassas olan, dezavantajlı grup olan çocuklar. O yüzden, bu yatırım belki de yetişkinlere yapacağımızdan daha kıymetli. Projede gönüllü olan herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.

İki önemli kurumun arasında gerçekleşen iş birliği toplantısına ayrıca Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İclal Attila, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Uslu, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Özgen, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Talat İnan, Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nermin Özcan Özer, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Öğretim Görevlisi Zuhal Pek ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı İshak Aslan ,Tetkik Hâkimi Hasan Bıyık, Şube Müdürleri Tahsin Kara, Aydın Keçeci, Güven Urgan ile Sosyal Hizmet Uzmanı Muhammet Yayla da katılan isimler arasındaydı.

Medektif

24 Haz 2022 - 21:02 - Haberler

istanbul haber