Festival Programına İlişkin Açıklama

Belediyemizin parçası olduğu Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri 2022 Festival Programına ilişkin basın açıklaması yaptı. 2022 Festival Programına ilişkin Valilik tarafından belediyemize iletilen resmi yazıda stadyumun ve yurtların tahsis edilmeyeceği, Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserle...

 

Belediyemizin parçası olduğu Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri 2022 Festival Programına ilişkin basın açıklaması yaptı.

2022 Festival Programına ilişkin Valilik tarafından belediyemize iletilen resmi yazıda stadyumun ve yurtların tahsis edilmeyeceği, Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserlerinin uygun görülmediği ve yozlaşmaya yönelik yapılacak olan yürüyüşün yapılamayacağı bildirilmişti. Konuya ilişkin bir araya gelen Emek ve Demokrasi  Platformu bileşenleri Belediye Konferans Salonunda basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yanı sıra , Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, ilçe belediye başkanları, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri,  STK’lar ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Açıklamayı Emek ve Demokrasi Güçleri adına Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu okudu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20.si yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı “Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz’ ’şiarıyla geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmıştı. 20.si yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali programının içeriğine ilişkin bilgilendirmeyi ve oluşan tertip komitesinin bilgilerini 30.06.2022 tarihinde mülki idare amirliğine iletmiştik. 18 Temmuz tarihinde valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazıyla kısmi yasaklamalar olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi.

Bizler biliyoruz ki pansiyonlar, milli eğitim bakanlığınca okul–aile birlikleriyle beraber okul bütçelerine katkı sunmaları açısından yaz tatili döneminde genel olarak ücretli şekilde halkın kullanımına açıktır. Ayrıca bu güne kadar pansiyonlar tur şirketlerine ve dışarıdan ilimize gelen görevli memur ve turistlere açık iken neden Dersimlilere ve Dersimin dostlarına kapatılmıştır.

 Öte yandan ilimize gelecek olan on binlerce insanın stadyumda müzik dinlemesinin engellendiği, Atatürk Mahallesindeki minibüs esnafı ve diğer esnafın ekonomik olarak faydalanacağı, konser etkinliklerinin yasaklanması bu insanların cezalandırılması anlamına gelmektedir. Tarafımızca stadyumda şu an için bir tadilat-bakım çalışması da gözlemlenmemektedir.

Yine müzik gruplarının müzik dinletileri 2911 sayılı toplantı, gösteri, yürüyüşü ve 5442 sayılı il idaresi kanunu kapsamında değerlendirilerek yasaklandığı tarafımıza bildirildi.

Adı geçen Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı`nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir.

Yine planlanan, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı festival yürüyüşü ise güzergâhı bahane edilerek yasaklanmıştır.

8 Mart, Nevroz ve 1 Mayıs’ta belirlenen güzergâhta yürüyüş yapılmış ve herhangi bir kamu güvenliği sorunu oluşmamıştır. Yürüyüşün engellenmesi yozlaşmaya, madenciliğe, doğa katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi demektir. Yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğiz.

Belirtmek gerekir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine,  kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın -dilin–kültürün-sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz.

 

Müzik dinletileri, paneller, farklı sanat dallarında atölyeler, belgesel gösterimleri, sergiler, ekoloji buluşmaları ve çocuk atölyelerine yer vereceğimiz 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programımızda buluşmak üzere tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını ilimize davet ediyoruz.

“Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz”

 

MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ TERTİP KOMİTESİ

               

Medektif

20 Tem 2022 - 09:57 - Haberler

istanbul haber