Üniversite adaylarının adresi bu yıl da “Tercihim Eskişehir” olacak

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin girişimleriyle hayata geçirilen ve üç üniversiteyi tek bir çevrim içi platformda buluşturan “Tercihim Eskişehir” bu yıl da üniversite adayı öğrencilere yol gösteriyor. “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” ara...

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin girişimleriyle hayata geçirilen ve üç üniversiteyi tek bir çevrim içi platformda buluşturan “Tercihim Eskişehir” bu yıl da üniversite adayı öğrencilere yol gösteriyor. “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasında beş yıldır birinci sırada yer alan Türkiye’nin öğrencisiyle en mutlu kenti Eskişehir’in üç üniversitesi, yaşamın her alanında olduğu gibi öğrenci adaylarının doğru meslek seçiminde bulunmaları için de “Tercihim Eskişehir” platformu ile öğrencilere bilgi verme ve tanıtım hizmeti sağlamaya devam ediyor.

Bu kapsamda, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Kâmil Çolak ve Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Tercihim Eskişehir platformunun tanıtım toplantısında bir araya geldi.

Rektör Erdal: “Bölümünüz ne olursa olsun tercihiniz Eskişehir olsun”

Türkiye’nin öğrencisiyle en mutlu kenti Eskişehir’in üç devlet üniversitesi olarak adayların doğru meslek seçiminde bulunması için bu yıl da öğrencilerin yanında olduklarına dikkat çeken Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, üniversite tercihi yapacak olan aday öğrencileri tebrik ederek Tercihim Eskişehir platformuna davet etti. Rektör Erdal konuşmasının devamında şunları söyledi: “Zor bir dönemi geride bıraktınız. Elde ettiğiniz başarınızla geleceğinize yön verme ve doğru başlangıç için tercih yapma dönemindesiniz. Bu kapsamda ülkemizin üç önemli üniversitesi ile başlattığımız Tercihim Eskişehir platformu ile bütün aday öğrencilere okumak istedikleri tüm bölümlerin Eskişehir’de olduğunu, Eskişehir’in öğrencilik hayatı için en uygun şehirlerden biri olduğunu duyurmak istiyoruz. Tercihim Eskişehir ile aday öğrencilerimiz eksiksiz bir şekilde cevabını aradıkları sorulara yanıt bulacak. Tercihim Eskişehir platformu ile öğrencilerimiz hem Eskişehir’i tanıyacaklar hem de okumak istedikleri bölümü hocalarından ve öğrencilerinden dinleyecekler. Aday öğrencilerimize sesleniyorum ve bölümünüz ne olursa olsun tercihiniz Eskişehir olsun diyorum.”

Rektör Çolak: “Eskişehir yükseköğretimi, gençlerimize iyi bir üniversite eğitimi sunuyor”

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kâmil Çolak ise konuşmasında, “Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Tercihim Eskişehir platformu ile Eskişehir’i tercih etmeyi düşünen üniversite adaylarına, şehrimizde bulunan üç seçkin üniversitenin yanı sıra bir öğrenci şehri olarak Eskişehir’in sunduğu imkânları tanıtmak ve geleceklerini şekillendirdikleri bu kritik süreçte onlara rehberlik etmek istiyoruz. Eskişehir’in öğrenci dostu bir üniversite şehri olduğu artık herkesin malumudur. Eskişehir’de var olan uluslararası düzeyde nitelikli yükseköğretim ortamı ve şehrin öğrencilere her türlü ihtiyaçlarını karşılama imkânı sunması buranın tercih edilmesindeki en temel etkenlerdendir. Başarıları ile gurur duyduğumuz her üç üniversitemiz de standartlarını kamu, üniversite, sanayi iş birliklerinin getirdiği imkânlar ve gelişen uluslararasılaşma ile desteklemekte ve gerek ulusal gerekse uluslararası sıralamalardaki yerlerini her geçen gün yükseltmektedir” dedi.

Rektör Döğeroğlu: “Üç üniversitenin iş birlikleri Eskişehir’e değer katıyor”

Her on kişiden birisinin üniversite öğrencisi olduğu Eskişehir’in her yönüyle öğrencilere fırsatlar sunan ve yaşam standartları düzeyi yüksek olan bir yer olduğunun altını çizen ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, huzurlu, güvenli, ulaşım ve barınma olanakları açısından tercih edilebilirliğin yüksek olduğuna değindi. Rektör Döğeroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Eskişehir, öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebileceği bir şehir. Üç üniversitenin farklı alanlardaki iş birliği birlikte iş yapma anlayışı da şehrimize ayrı değer katıyor. Tercihim Eskişehir platformunun sürdürülebilirlik konusunda da göstermiş olduğu kararlılık son derece kıymetli. Şehrimizdeki üç üniversiteyi buluşturan bu platform, bir şehirdeki üç devlet üniversitesini bir amaç etrafında bir araya getirmesi açısından da son derece önemli. Üniversite adaylarının kendi geleceklerini şekillendirmek üzere hem kendileri için hem aileleri için hem de ülkemiz için en doğru tercihleri yapacaklarından da eminim.”

200’ün üzerinde söyleşi yer alacak

İlgi, yetenek ve değerlerine en uygun mesleği bulma ve şehri tanıma imkânı sunan platformda, alanında yetkin akademisyenler farklı üniversite programını tanıtırken kariyer danışmanları da gelecek planlaması konusunda öğrencilerle deneyimlerini paylaşacak. Öğrenci adayları 200’e yakın söyleşiyle yolu Eskişehir’den geçen bilim, sanayi, teknoloji, iş, sanat ve kültür dünyamızın seçkin isimlerden Eskişehir deneyimlerini dinleme fırsatı da bulacak. 21-22 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek zirve söyleşilerinin konukları ise sırasıyla: Fransa’da katıldıkları yarışta hidrojen enerjili araçları “Midas”la Avrupa üçüncülüğü kazanan Hidroana Takımı üyeleri, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Çağdaş Onur Öztürk, ABD’de 75 ekibin mücadele ettiği Sae Aero Desing 2017’de birincilik kürsüsüne çıkarak dünyanın en iyi İHA ekipleri arasında yer alan Anatolia Aero Design takımı üyeleri ve Türk pop müziği sanatçısı Özgün olacak.

Üç üniversiteye ve şehre ilişkin detaylı bilgi almak, oturumları takip etmek, söyleşilere soru bırakmak ve etkinlik takvimine erişmek isteyen aday öğrenciler “Tercihim Eskişehir” platformuna www.tercihimeskisehir.com web adresinden ulaşabilir.

Medektif

21 Tem 2022 - 10:04 - Haberler

istanbul haber