20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali İptal Edildi

Belediyemizde aralarında olduğu Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle etkinliklerin yapılamaz hale geldiğini belirterek festivali iptal etti. Bu yıl düzenlenecek olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak olan Grup Yo...

Belediyemizde aralarında olduğu Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle etkinliklerin yapılamaz hale geldiğini belirterek festivali iptal etti.

Bu yıl düzenlenecek olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak olan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa’ uygun olmadığı gerekçesiyle, Moğultay Mahallesi Sanat Sokak’tan Kışla Meydanı’na yapılacak olan yürüyüşe de ‘2022 yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Güzergahı’na uymadığı gerekçesiyle izin verilmedi. Ayrıca, konserlerin düzenleneceği stadyumun da o tarihlerde ‘Bakım ve onarım çalışması’ olacağı gerekçesi ve KYK yurtlarının tahsis edilmesinin uygun olmadığı belirtildi. Belediyemizin de içinde bulunduğu Festival Tertip Komitesi, yasaklardan dolayı festivalin iptal edildiğini duyurdu.

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tertip Komitesi tarafından Tunceli Valiliği’nin yasaklamalarına tepki olarak merkezde iptal edildi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Tertip Komitesi üyeleri, Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, STK ile siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce yurttaş sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Burada Tertip Komitesi adına konuşma yapan Orhan Çelebi, valiliğin müzik gruplarını yasaklama, stadyumu tahsis etmeme, barınma için dışarıdan gelenlere pansiyonları kapatma ve yürüyüşü engelleme kararına ilişkin basın metnini okuyarak festivalin Tertip Komitesince iptal edildiğini duyurdu.

Ardından söz alan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, “ 20 yıla yakındır süreç içerisinde bütün pansiyonlar, yürüyüşler, stadyumlar açıkken bugün bunların kapatılması aslında festivalin yasaklanması anlamına geliyor. Tertip komitesi bu festivalin olması için çok fazla zaman ve emek harcadı. Onlarca esnaf stant açtı. Ama gelin görün ki bunların hepsi cezalandırıldı. Dersim halkı bunu çok iyi anlıyor. Bütün sanatçıların konserleri yasaklanan sanatçı dostlarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Artık buradaki tavrın tüm ilçelerde yayılmasını istiyoruz” dedi.

                            

Medektif

22 Tem 2022 - 02:47 - Haberler

istanbul haber