“Erasmus Plus Leader Projesi” kapanış toplantısı gerçekleştirildi

Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatörlüğünde gerçekleştirilen; Türkiye ayağında Anadolu Üniversitesi, Eskişehir İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Aristotle Selanik Üniversitesi (Yunanistan), Selanik 67. İlkokulu (Yunanistan), Macerata Üniversitesi (İtalya), Malta Üniversitesi ...

Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatörlüğünde gerçekleştirilen; Türkiye ayağında Anadolu Üniversitesi, Eskişehir İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Aristotle Selanik Üniversitesi (Yunanistan), Selanik 67. İlkokulu (Yunanistan), Macerata Üniversitesi (İtalya), Malta Üniversitesi (Malta) ve St. Benecdict Birzebbuga İlkokulu (Malta) ortaklığında, “Learning Diversity: A Case Study of Refugee Students in Primary Education” projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. “Erasmus Plus Leader Projesi” kapsamında yapılan toplantıya Eskişehir Odunpazarı Kaymakamı Ömer Ulu, Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Sertsöz, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ali Ersoy, Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Prof. Dr. Bilge Kağan Özdemir,  Eskişehir İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu öğretmenleri ve yönetimi, ortak olan diğer okulların müdürleri ve yardımcıları katıldı.

Eskişehir Odunpazarı Kaymakamı Ömer Ulu: “Avrupa Birliği projelerinin bu kadar çok uygulandığı başka bir il görmedim”

Eskişehir Odunpazarı Kaymakamı Ömer Ulu, günümüzdeki göçmen çocuklarının eğitim hayatlarında yaşadıkları sorunlara değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Göçmen çocukların topluma entegre olmakta zorlanmamaları için Türk toplumuna uyumları ve Türkçe öğrenmeleri önemlidir. Bu kapsamda yapılan Avrupa Birliği projelerinin bu kadar çok uygulandığı başka bir il görmedim. Projeye katkı sağlayan, Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Anadolu Üniversitesine, İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokul ile tüm öğretmen ve yöneticilerimize teşekkür ederim.”

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ali Ersoy: “Mülteci öğrencilerin eğitiminde yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesi için farkındalık yarattık”

Proje koordinatörü ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ersoy, “Erasmus Plus Leader Projesi” kapsamında projenin amacı, farkındalıklar ve öneriler hakkında yaptığı sunumda şu ifadelere yer verdi: “İlk olarak mülteci öğrencilerin eğitim sistemine entegrasyonu için gerçekleştirdikleri iyi uygulamalar paylaşılması ve bu entegrasyon süreçlerinin daha iyi hale getirilmesi için çalışmaların nasıl yürütüldüğünü merak ettik. Amaçlarımız arasında proje çıktılarının ülkelerin dillerinde ve ortak dil olarak İngilizcede web sayfasında çevrim içi olarak erişime açılması vardı. Şu anki güncel durumda, İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu’na baktığımızda öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde 10’unun mülteci öğrenci olduğunu görüyoruz.” Prof. Dr. Ersoy, katkılarından dolayı ortak tüm okullara teşekkürlerini ileterek sunumunu sonlandırdı.

Medektif

22 Tem 2022 - 06:14 - Haberler

istanbul haber