Yedi Güzel Adam"ın son temsilcisi Rasim Özdenören'in vefatı Kahramanmaraşlıları üzdü

“Bugün çok kederliyiz, üzüntülüyüz çünkü Rasim abiyle oturduğunuz zaman iyilik, güzellik, insan olmanın kıymeti ve bizi insan yapan değerlerin önemi üzerimize sinerdi adeta”

Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan ve Yedi Güzel Adam’ın son temsilcisi olan Rasim Özdenören’in ölümü, Kahramanmaraşlı hemşehrilerini üzdü.

Aralarında “Çok Sesli Bir Ölüm”, “Çözülme”, “Gül Yetiştiren Adam”, “Denize Açılan Kapı”, “Uyumsuzlar”, “Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler” ve “Kent İlişkileri”nin de bulunduğu çok sayıda esere imza atan yazarın vefat haberi, memleketi Kahramanmaraş’ta üzüntüyle karşılandı.

Grup Başkanvekili Mahir Ünal, usta yazar Rasim Özdenören ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kovid-19 tedavisi gördüğü sırada sık sık telefonla görüştüğünü söyledi.

Özdenören’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını dile getiren Ünal, şunları kaydetti:

“Başımız sağ olsun. Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği ve şehrimizin şiir ve edebiyatın başkenti olarak anılmasında büyük katkıları olan Yedi Güzel Adam’dan birisiydi. Erdem Beyazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim abi, Alaeddin Özdenören her birinin kendi aralarında ayrı bir muhabbetleri vardı. Ayrı bir gönül bağları vardı. Erdem Beyazıt’ın ‘Önden Gidenler’ diye bir şiiri var. Şiir şöyle biter; ‘Onlar gittiler giderken zamandan bir muştu gibiydiler.’ Evet onlar gittiler, Yedi Güzel Adam’ın sonuncusu Rasim abiyi de bugün Hakk’a uğurladık. Onlar yaşadıklarıyla bize çok güzel örnekler bıraktı. Onlar bize iyiliği, iyi olmanın bir sorumluluk olduğunu, bir ödev olduğunu anlattılar ve gösterdiler. Rasim abiyi ‘Gül yetiştiren adam’ olarak tanıdık, ‘Müslümanca düşünme üzerine denemeler’ ile tanıdık. Biz onlardan razıyız, inşallah Allah da onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun. Bugün çok kederliyiz, üzüntülüyüz çünkü Rasim abiyle oturduğunuz zaman iyilik, güzellik, insan olmanın kıymeti ve bizi insan yapan değerlerin önemi üzerimize sinerdi adeta. Allah rahmet eylesin. “

Medektif

25 Tem 2022 - 06:29 - Haberler

istanbul haber