İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, TV Yayınlarına Katılarak Ayçiçek Hasadını Değerlendirdi

​Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, ilimizde başlayan ve devam eden Ayçiçek hasadı ile ilgili televizyon kuruluşlarına değerlendirmede bulundu. İl Müdürü TEKİN ilk olarak ATV, A Haber ve A Para televizyonlarına daha sonra da TRT Haber televizyonuna Adana’daki Ayçiçek üretimi, hasat v...

​Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, ilimizde başlayan ve devam eden Ayçiçek hasadı ile ilgili televizyon kuruluşlarına değerlendirmede bulundu.

İl Müdürü TEKİN ilk olarak ATV, A Haber ve A Para televizyonlarına daha sonra da TRT Haber televizyonuna Adana’daki Ayçiçek üretimi, hasat ve rekolte ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin yağlı tohum üretim miktarının 3 milyon 480 bin ton, yağlı tohumlar içerisinde en geniş ekim alanına sahip bitkinin ayçiçeği olduğunu ifade eden TEKİN, ayçiçeğinin ülkemizde önemli bir yağ bitkisi olarak yağ tüketiminde 1. sırayı aldığını kaydetti. Adana’da ayçiçeği ekim alanlarının her geçen gün arttığını vurgulayan TEKİN, “2021 yılı verilerine göre 652 dekar alanda 201 bin ton yağlık ayçiçeği üretimi gerçekleşmiştir. Bu yıl da ayçiçeği ekiliş alanlarımızda bir önceki yıla oranla % 6 artarak 700 bin dekara çıkmıştır.  Ayçiçeği tarımı için uygun hava şartlarına sahip olan ilimizde, ortalama verimimiz dekara 300-350 kg ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olup,  bu yıl yaklaşık olarak 220 bin ton ayçiçeği rekoltesi beklemekteyiz.  Ülkemizde çoğunlukla yağlık olarak yetiştirilen ayçiçeğinin yağı çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspesinde, yüksek oranda protein bulunmaktadır. Bu nedenle karma yem üretiminde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İlimizde geçen yıl en fazla Ceyhan ilçemizde ayçiçeği ekimi yapılırken bunu Sarıçam, İmamoğlu, Karaisalı, Yumurtalık ilçeleri izlemektedir” dedi. TEKİN, üreticinin verim ile memnun olduğunu, bakanlığımızın açıklayacağı fiyat ile de memnun olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

31 Tem 2022 - 01:04 - Haberler

istanbul haber