Ahi Evran Rektör Karakaya Tv Kayseri’de Üniversitesini ve Kırşehir’i Anlattı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencilerin eğitim görecekleri üniversiteleri belirleyeceği tercih günlerinde yerel, bölgesel ve ulusal her alanda tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tv Kayseri ekranlarında yayınlanan ‘’edu.tr’’...

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencilerin eğitim görecekleri üniversiteleri belirleyeceği tercih günlerinde yerel, bölgesel ve ulusal her alanda tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tv Kayseri ekranlarında yayınlanan ‘’edu.tr’’ programına konuk oldu. Karakaya, programda üniversite tercihi yapacak öğrencileri üniversitemize davet etti.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İstikbali Kuvvetli, Kaliteyle Yönetilen Bir Üniversite

Tercihleri sonucunda üniversitelere yerleşecek öğrencilere başarılar dileyerek sözlerine başlayan Karakaya, ‘’10 donanımlı, köklü fakülte ile öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz. 21 bin öğrencimiz var, yaklaşık 2500’ü yabancı uyruklu öğrenci. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi istikbali kuvvetli, kaliteyle yönetilen ve bunu en aşağıdan en yukarıya uygulayan üniversite’’ dedi. Ahilik değerinin kendileri için önemli olduğunu kaydeden Karakaya, “Ahilik Kültürü ve Medeniyeti” dersiyle 20 bin öğrenciye bin yıllık kadim kültürün kardeşlik anlayışı ve toplumsal prensiplerini aksettirdiklerini kaydetti.

AYDEP Örgün Eğitim İçin Tasarlandı, Uzaktan Eğitim İçin Bir Modül

Tercih günlerinde her fırsatta üniversitelerini ve şehri tanıtmaya gayret ettiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bu kapsamda gerek il içinde, gerek bölgede gerekse Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, hatta uluslararası düzeyde çeşitli tanıtım fuar ve etkinliklerine katılıyoruz. Bunun yanında online tanıtım fuarlarına da katılıyoruz. Pandemi döneminde krizi fırsata çevirdik. Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) ile eğitimde kalite güvence sistemi oluşturduk, hesap verilebildik, mekansız üniversite ile öğrencideki dönüşümü tespit edebildik. AYDEP’i örgün eğitim için tasarladık özgün bir sistem, uzaktan eğitim içinde bir modül” şeklinde konuştu.

Mezun Öğrencilere Uluslararası Dolaşıma Açık Belge

Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından 2021 yılında Türkiye’de yükseköğretim alanında Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi alan 5 üniversiteden biri olduklarını vurguladı. 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olan tüm öğrencilere farklı ülkelerde faaliyet gösteren birçok kalite ajansının da dâhil olduğu uluslararası geçerliliği olan bir belge verilecek. Son olarak Bütünleşik Kalite Sisteminden de bahseden Rektör Karakaya, hayallerini mantıkla tasarladıklarını stratejik hedefe katkı verecek dokunuşlar yaptıklarını söyledi.

5500 Kontenjanımız Var, Yurt Sorunu Bulunmuyor, Kırşehir Huzurlu Bir Şehir

Kırşehir’in ikliminden doğal güzelliklerine, ekonomik durumundan kültürel birikimine tam bir öğrenci kenti olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, KAEÜ için de “Huzurlu bir şehrin öğrenciye önem veren üniversitesiyiz” dedi. Bu yıl tercih noktasında 4623 kontenjanları bulunduğunu kaydeden Karakaya, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı ile birlikte 5500 kontenjanları olduğunu ifade etti. Rektör Karakaya, 8 bine yakın kontenjanla yurt sorunu, barınma sorunu olmayan bir üniversite olduklarını söyledi. Üniversitelerin evrensel olduğunu belirten Karakaya, Erasmus, Farabi ve Mevlana projeleri üzerinden 200’ün üzerinde anlaşmaları olduğunu, bilginin dolaşımına önem verdiklerini bildirdi.

Programın sonunda üniversite adayı öğrencilere tavsiyelerde bulunan Ahi Evran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, her tercihin bir karar verme olduğunu kaydederek öğrencilerden istedikleri, sevecekleri bölümlere kayıt yaptırmalarını istedi. Velilere de seslenen Rektör Karakaya, ‘’kendi hayallerinizi çocuklarınıza yüklemeyin’’ dedi.

Medektif

04 Ağu 2022 - 16:10 - Haberler

istanbul haber