Dersim Pülümür’de Bal Hasadı

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Bozağa Karaderbent (Balpayam) köyünde bal hasadı yapıldı. Bal sağımına Katılan Başkan Maçoğlu, “Bu ülkedeki tüm halklara çağrım herkes ihtiyacını karşılayacak üretim yapsın” ifadelerini kullandı. Dün yapılan bal hasadına katılan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğ...

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Bozağa Karaderbent (Balpayam) köyünde bal hasadı yapıldı. Bal sağımına Katılan Başkan Maçoğlu, “Bu ülkedeki tüm halklara çağrım herkes ihtiyacını karşılayacak üretim yapsın” ifadelerini kullandı.

Dün yapılan bal hasadına katılan Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, Ovacık Doğal Kooperatifi emekçileri ile sanatçı Metin Kahraman katıldı.

 

Bal hasadının verimli olduğunu belirten Başkan Maçoğlu, “Birkaç gündür Dersim’de farklı farklı ilçelerde, farklı yerlerde harmana yani hasat dönemine girdik. Pertek bölgesinde nohut, Mazgirt’te Karakılçık buğdayı, nohut bugün ise Pülümür’de arıları olan arkadaşlarımızın yanındayız. Bu seneki ürün çok daha iyi.  Bu yıl, kışın kar yağışının, baharda ise yağmurun fazla olmasından kaynaklı çiçek çeşitliliği çok fazlaydı. Çok fazla bitkiden yararlandı arılar. Bundan dolayı bal verimi yüksek.  Bölgede çarçıl, geven, kekik gibi türler var” dedi.  

Keyif alarak bu işi yaptığının altını çizen Başkan Maçoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Dün bir tutam karakılçık buğdayı gösterdim bugün kovanları göstereyim. Bu ülkedeki tüm halklara çağrım herkes ihtiyacını karşılayacak üretim yapsın. Yoksa aç kalacağız. Yoksa onların bize sunduğu ne idüğü belli olmayan ürünlerle, gıdalarla besleneceğiz”

 

 

Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, “Dersim arıcılar birliği olarak ortalama bir sekiz yıldır kooperatif çalışması içerisindeyiz. Bu sekiz yıl içerisinde arıcılığın hemen her aşamasını elden geçirdik. Yani bal mumundan pazarına kadar, arı ilaçlarından arının yerleşim alanlarına kadar bir çok çalışma alanı hakkında bir çok deneyimimiz oldu. Kooperatif olarak çalışmanın getirdiği bir faydayı görüyoruz.  Bugün de buraya bal sağımı için geldik” dedi.

 

Son olarak bölgede arıcılık yapan Hasan Yılmaz “Dersim merkeze bağlı Kutudere bölgesinde oturuyorum. Arılar ile birlikte dağlara, yaylalara çıktık.  Burada çok çeşit çiçek var. Florası çok zengin.  Bu sebeple buranın balı çok iyi, çok değerli. Bu sene hava çok iyi gitti, yağmur çok yağdı. Çiçek fazla olduğu için bal bu sene iyi” diyerek sözlerini tamamladı.

               

                 

Medektif

19 Ağu 2022 - 15:05 - Haberler

istanbul haber