DPÜ’de Modern Dünyada Hz. Peygamberi Örnek Almak Paneli

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültemiz tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi – Modern Dünyada Hz. Peygamberi Örnek Almak başlıklı panele ev sahipliği yaptı. DPÜ’de Modern Dünyada Hz. Peygamberi Örnek Almak başlıklı panel düzenlendi. İİF Konferans Salonu’nda Kütahya İl Müftülüğünün k...

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültemiz tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi – Modern Dünyada Hz. Peygamberi Örnek Almak başlıklı panele ev sahipliği yaptı.

DPÜ’de Modern Dünyada Hz. Peygamberi Örnek Almak başlıklı panel düzenlendi.

İİF Konferans Salonu’nda Kütahya İl Müftülüğünün katkılarıyla düzenlenen panele Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, İslami İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Çelik, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan erzi, konuşmacı olan akademisyenlerimiz Arş. Gör. Dr. Mustafa Tatlı ve Arş. Gör. Dr. Maruf Çakır, akademik ve idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

PROF. DR. UYSAL: PEYGAMBERİMİZ OLMASAYDI ALLAH’I TANIYAMAYACAKTIK

Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra panelde ilk sözü alan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal şunları söyledi:

Bugünkü konuklarımız İslami İlimler alanında uzman iken ben bir biyoloğum. Belki alan olarak ayrı görebilirsiniz ama bence herkesin Peygamberimiz hakkında söyleyecek sözleri olmalı. Bugüne modern dünya deniyor. Eğer peygamberlik müessesesi olmasaydı biz modern insanlar Allah’ı tanıyamayacaktık. Bunun iddialı bir söylem olduğunu biliyorum. Ancak azımsanmayacak sayıda modern insanın bugünkü dünyayı tesadüflere bağlıyor. ‘Bir Allah olmalı ancak işlere karışmasın’ diyen deist düşüncede olan çok sayıda insan var. Bugün modern bir dünyadayız. Ancak peygamberimiz olmasaydı bu dünyada Allah’ı bilemeyecektik. Demek ki peygamberliğe ihtiyaç var. Ben bu durumu okuma yazma bilmeyen biri için önündeki manalarla dolu kitabı sadece bir kağıt yığını olarak görmesine benzetiyorum. Allah’ı bilmeyen insan da içinde bulunduğu modern çağı da kendini de anlayamaz, bilemez. Allah bu dünyada da öbür dünyada da bizi habibinden, Habibullah’tan ayırmasın.

PROF. DR. ÇELİK: PEYGAMBERİMİZ BİZE İSLAMİ BİR HAYAT BİÇİMİ SUNDU

Rektörümüzün ardından panelin moderatörlüğünü üstlenen Dekanımız Prof. Dr. Ali Çelik, katılımcılara şöyle hitap etti:

Hz. Muhammed dünyayı teşrif ettiğinde insanlık bir zulüm ortamındaydı. Onun gelişiyle zihinsel bir dönüşüm yaşandı. Kendisi 13 yıl zihinlerdeki Allah inancını yerleştirmeye uğraştı. Bu değişim ve dönüşüm sonunda bize islami bir hayat biçimi sunuldu. Aradan geçen nerdeyse 15 asırda ne yazık ki, onun bize bıraktığı dünyadan uzaklaştık. Peygamberimiz bir hadisinde, “Ümmetin fesada uğradığı bir dönemde benim getirdiğim sünnetime sarılan müminlere bir değil yüz şehit sevabı verilir” buyuruyor. Bizler de peygamberimize ve getirdiklerine inanan müminler olarak böyle dönemlerde Peygamber’in sünnetinden ayrılmamalıyız.

Dekanımızın konuşmasının ardından panelistlerden Arş. Gör. Dr. Mustafa Tatlı, öğrencilerimize Fitne Ortamında Müslüman Tavrı Konusunda Hz. Peygamber’in Örnekliği başlıklı konuşmasını yaparken Hz. Muhammed’in yaşamından örnekler verdi. Arş. Gör. Dr. Tatlı’nın ardından söz alan Arş. Gör. Dr. Maruf Çakır ise Peygamber Sevgisinin Edebiyatımızdaki Yeri ve Na’tlar başlıklı sunumunda farklı türdeki edebiyat eserlerinde İslam Peygamberi’nin övüldüğü kısımlardan örnekler verdi.

Panel soru cevap bölümünün ardından kapanış konuşması ile sona erdi.

Medektif

13 Eki 2022 - 17:08 - Haberler

istanbul haber