Reklamı Kapat

Çankırı Tarihi “1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri” ile Günümüze Aktarıldı

Çankırı Tarihi “1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri” ile Günümüze Aktarıldı Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Çankırı aynı zamanda önemli bir tarihi mirasa sahiptir. Çankırı tarihinin en önemli kaynağı olan 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri, üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve ...

Çankırı Tarihi “1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri” ile Günümüze Aktarıldı

Çankırı Tarihi “1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri” ile Günümüze Aktarıldı

Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Çankırı aynı zamanda önemli bir tarihi mirasa sahiptir. Çankırı tarihinin en önemli kaynağı olan 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri, üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölüm başkanı Dr. Ebubekir Keklik ve eşi Hatice Keklik tarafından yayımlandı. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ürünü olan eser, Dr. Ebubekir Keklik tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye takdim edildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi, şehrimizin ve bölgemizin tarihiyle ilgili böyle önemli bir çalışmanın yayımlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, çalışma hakkında Dr. Ebubekir Keklik’ten bilgi aldı.

Hicri 986/ Miladi 1579 tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri Çankırı, ilçeleri ve köyleri hakkında kapsamlı bilgilerin bulunduğu en eski tarihli belge olarak değerlendirilmektedir. 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri’nde ilgi çekici noktalardan biri de üniversitemizin kurulmuş olduğu Uluyazı’nın “Mezraa-i Uluğ Yazı” olarak geçiyor olmasıdır. Eserde “Mezraa-i Uluğ Yazı”nın çeşitli Türkmen aşiretleri tarafından yaylak olarak kullanıldığı görülmektedir.

Medektif

18 Eki 2022 - 09:13 - Haberler

istanbul haber