EUPorto Rehberliğinde Portekiz Golden Visa!

Portekiz Golden Visa programı tüm TC yatırımcılara ve ailelerine en az 280.000 Euro tutarında gayrimenkul alımıyla ilk etapta Portekiz’de oturum izni ve beş sene sonra ise Portekiz vatandaşlığı elde etme imkânı vermektedir. Türkiye’deki iş ve aile düzenini bozmadan yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak 5 yılın sonunda Portekiz pasaportuna başvurulabiliyor.

Portekiz Golden Visa Nedir?

Portekiz Golden Visa programı tüm TC yatırımcılara ve ailelerine en az 280.000 Euro tutarında gayrimenkul alımıyla ilk etapta Portekiz’de oturum izni ve beş sene sonra ise Portekiz vatandaşlığı elde etme imkânı vermektedir. Türkiye’deki iş ve aile düzenini bozmadan yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak 5 yılın sonunda Portekiz pasaportuna başvurulabiliyor.

Golden Visa programı, yatırımcılara ve aile fertlerine Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı sunar. Kasım 2012’de yürürlüğe giren program kapsamında yaklaşık 6,5 milyar Euro’luk hasılat elde edilmiştir. Programın asıl hedefi yabancı yatırımcıları çekerek Portekiz ekonomisini güçlendirmektir.

Portekiz Golden Visa programının en fazla tercih edilmesinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

 1. Avrupa’da en uygun fiyatlı gayrimenkul piyasası
 2. Güvenli ve yüksek kalitede bir yaşam
 3. Modern sağlık sistemi
 4. Gelişmiş ulaşım altyapısı
 5. Uluslararası çapta kaliteli üniversiteleri
 6. Nüfusunun 3 katı turist çeken bir ülke
 7. Türkiye’ye benzeyen iklimi ve uçsuz bucaksız plajları
 8. Portekiz’de yaşama zorunluluğu olmaması

Gayrimenkul veya fon yatırımı yoluyla beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvurulabilmektedir. Oturumu devam ettirebilmek için 2 yıllık dönemde toplam 14 gün Portekiz’de bulunmak yeterlidir. Portekiz Golden Visa kartları ile Avrupa Birliği içerisinde özgürce vizesiz seyahat edebilir, Portekiz’de yaşayabilir, çalışabilir, şirket kurabilir ve çocuklarınız eğitim hizmetlerinden yararlanabilir.

Avrupa Birliği oturum kartı nasıl elde edilir?

Portekiz Golden Visa programında yatırımcılar aile fertlerini de dâhil edebilir. Tüm TC vatandaşları minimum 280.000 Euro ile gayrimenkul yatırımı yaparak bu AB vatandaşlık programına başvurabilir.

Golden Visa programına başvurup oturum kartı alan kişilerin hakları şunlardır:

 1. Diledikleri kadar Portekiz’de ikamet etme
 2. Portekiz’de çalışma, şirket kurma ve okuma hakkı
 3. 26 Schengen ülkesine vizesiz seyahat hakkı
 4. Beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvuru fırsatı
 5. Ek bir yatırım yapmadan aile fertlerini başvuruya dâhil etme hakkı

Portekiz Golden Visa programına katılan her TC vatandaşına ilk etapta iki yıllık oturum kartı verilir, daha sonra aynı şekilde iki yıllık sürelerle oturum kartı yenilenir. Beş yıl sonra yatırımcılar ve tüm aile fertleri süresiz oturum kartına ya da Portekiz vatandaşlığına başvurabilmektedir.

2016 yılından günümüze Portekiz Golden Visa programına talepler ivme kazanmıştır. Portekiz’in Türkiye’de son derece popüler olmasının nedenleri; düşük maliyetiyle yüksek yaşam kalitesi sunması, misafirperver halkı, çok sayıda ve muhteşem sahilleri, zengin tarihi, renkli kültürü, dünyanın dördüncü güvenli ülkesi olması olarak belirtilebilir.

Uluslararası kuruluşlar Portekiz’in başkenti Lizbon’u, AB ülkeleri içerisinde gayrimenkul yatırımı yapılabilecek en iyi şehirlerden biri olarak seçmiştir. 2121-2022 yılları arasında emlak fiyatları %17 yükselmiş, kira getiri oranları da %7 artmıştır.

Portekiz Golden Visa Programına Nasıl Başvurabilirim?

Golden Visa sürecinde en önemli parametreler şunlardır.

 1. Lokal yatırım değeri olan kat mülkiyet tapulu (Free hold) gayrimenkul
 2. Portekiz’de kurumsal avukatlık bürosu ile çalışmak
 3. Sorulduğunda referans verebilecek, tercihen Türkiye’de yerleşik Portekiz Golden Visa alanında deneyimli, kurumsal bir danışmanlık firması ile ilerlemek.

EUPorto, Portekiz gayrimenkul piyasasını ve gayrimenkul alım süreçlerini bilen uzman ekibi sayesinde yatırımcılarına en güvenli kat mülkiyet tapulu gayrimenkul yatırım seçenekleri konusunda danışmanlık verir. Başvuru belgelerinin hazırlanmasında ve vergi numaralarının alınmasında, yasal işlemler dâhil tüm Golden Visa süreci boyunca tek muhatap olarak süreci yönetir.

Portekiz Golden Visa Başvurusunda Aile Fertlerinin Sürece Dâhil Edilmesi

Portekiz Golden Visa programına ek bir yatırım yapmadan dâhil edilebilecek aile fertleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 1. Eşiniz
 2. Bakmakla yükümlü olduğunuz 18 yaşından küçük çocuklarınız
 3. 18 yaşından küçük evlatlık edindiğiniz çocuklarınız
 4. Bakmakla yükümlü olduğunuz 25 yaş altı bekâr çocuklarınız
 5. Sizin ve eşinizin ebeveynleri
 6. Vesayeti sizde olan küçük kardeşler

Yukarıda belirtilen aile fertleri de 5 yıllık oturum sonunda süresiz oturum iznine veya Portekiz vatandaşlığına başvuruda bulunabilmektedir.

Portekiz Golden Visa Başvuru Süreci

2023 Portekiz Golden Visa Yatırım Seçenekleri

Yatırım yoluyla vatandaşlık programı Portekiz Golden Visa, tüm TC vatandaşlarına yatırım karşılığında oturum izni veren Avrupa Parlamentosu onaylı bir uygulamadır. Alınacak oturum kartı ile ek bir çalışma iznine gerek duymadan tüm TC vatandaşları bir Portekizli gibi Portekiz’de diledikleri ticari faaliyette bulunabilirler.

2023 Portekiz Golden Visa başvurusundaki seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Bir AB üye ülkesi olan Portekiz’de oturum kartı alabilmek için aşağıdaki yatırım şartlarından sadece bir tanesini yerine getirmeniz yeterlidir:

1. Lizbon, Porto gibi dinamik şehirlerden 500.000 Euro değerinde anahtar teslim ticari/turistik lisanslı gayrimenkul

2. Nüfus yoğunluğu düşük yerleşim yerlerinden 400.000 Euro değerinde anahtar teslim ev

3. Lizbon, Porto gibi dinamizmi yüksek şehirlerde yenileme projelerinden ticari/turistik lisanslı 350.000 Euro değerinde gayrimenkul

4. Nüfus yoğunluğu düşük kesimlerinden 280.000 Euro değerinde ev

5. Net 500.000 Euro tutarında yatırım fonu

Lizbon, Porto veya Algarve bölgelerinde kat mülkiyet tapulu (Free hold) gayrimenkul yatırımı yapmak veya güvenli fon yatırım seçenekleriyle ilerlemek istiyorsanız Portekiz Golden Visa uzmanı EUPorto yetkilileriyle görüşmenizi öneririz.

2023 Portekiz Golden Visa başvuru şartları:

Portekiz Golden Visa programına başvuru şartları şunlardır:

 • Yatırım tutarının Portekiz dışından getirilmesi
 • Adli sicil kaydının temiz olması

Portekiz Golden Visa’ya kimler başvurabilir?

Portekiz’de minimum 280.000 Euro ile yatırım yapan tüm TC vatandaşları Portekiz Oturma İzni programına başvurabilir.

Başvuran kişiler aşağıdaki aile fertlerini başvuru kapsamına alabilir.

 1. Eşler
 2. 18 yaşın altındaki çocuklar
 3. 25 yaşın altındaki öğrenci olup, bakmakla yükümlü olunan çocuklar
 4. Eşlerinin anne-babaları

Portekiz Golden Visa için Gerekli Belgeler

Portekiz Golden Visa programına başvurmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

1. Satış vaadi sözleşmesi

2. Portekiz’deki bankadan para transferinin yapıldığını gösteren banka yazısı

3. Tapu dairesinde alınan satın alma kaydını gösteren tescil belgesi

4. Gayrimenkulün resmi vergi açıklaması

5. Türkiye’den hazırlanması gereken başvuru belgelerini Portekizceye tercüme edilmesi, tasdiklenmesi ve apostil ile onaylanması gerekmektedir.

Portekiz Golden Visa için Maliyetler

Portekiz'de gayrimenkul satın alırken karşımıza çıkan maliyetler şunlardır.

 1. IMT, Emlak Transfer Vergisi : Yüzde 6,5
 2. Damga Vergisi: Binde 8
 3. Noter ve tapu kayıt masrafı: Yaklaşık 1.500 Euro

Toplamda yatırım yapılacak tutarın yaklaşık 8 oranındaki bütçe oluşturulmalıdır.

Aile birleşimi kapsamında, her bir aile ferdi için devlete 5.391, Euro ödenmesi gerekmektedir. Kart yenileme ücretleri ise her iki yılda bir ödenir. Yenilemelerde %50 oranında indirim uygulanır. Ayrıca, her kart yenileme işlemi aşamasında başvuru sahibi ve her bir aile üyesi için 539,66 eur işlem ücreti ödenir. Son olarak kurumsal bir avukat firmasına ödenecek hukuki danışmanlık hizmet bedeli de göz önünde bulundurulmalıdır.

Portekiz’de emlak alımına ilişkin tüm maliyet ve vergi tutarları konusunda EUPorto yetkililerinden destek alabilirsiniz.

2023 Portekiz Golden Visa Kapsamına Giren Bölgeler

Ocak 2023 Lizbon, Porto ve sahil bandından da gayrimenkul alınabilmektedir. Ancak alınacak mülklerin turistik lisanslı ve ticari gayrimenkul olmaları gerekmektedir.

2023 Portekiz Golden Visa Başvuru Süreci

 1. İlk dört ayda Portekiz’de hesap açılması ve yatırımın yapılmasının ardından Portekiz Golden Visa başvurunuz tamamlanır.
 2. 2 yıl boyunca geçerli Portekiz Golden Visa kartına sahip olunur.
 3. İkişer yıl geçerliliği olan Portekiz Golden Visa kartları yenilenir.
 4. Beşinci yıl Portekiz vatandaşlığına veya süresiz oturum kartına başvurulur.

Portekiz Ev Alan yatırımcılara Avrupa Vatandaşlığı Veriyor mu?

Evet. Portekiz Golden Visa kapsamında minimum 280.000 Euro tutarında ev yatırımı yapan tüm TC vatandaşları ve tüm aile fertleri Portekiz oturma izni ve beş yılın sonunda Portekiz yani Avrupa vatandaşlığına başvurabilir.

Portekiz Golden Visa ile elde edilecek Portekiz pasaportu size ve tüm aile fertlerinize Avrupa Birliği vatandaşlarıyla aynı hakları sunar; Portekiz pasaportuyla ister Almanya’da ister Hollanda’da ister İspanya’da dilediğiniz AB ülkesinde, dilediğiniz zaman yerleşip hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EUPorto olarak, Portekiz Golden Visa sürecinizde yanınızdayız.

Portekiz Golden Visa kapsamında Portekiz’de hedeflerinize en uygun evi bulma, yatırım seçenekleri ile detaylı değerlendirme yapma, alım işlemlerinizin yürütülmesi, Golden Visa başvurunuzun başarıyla tamamlanması konusunda EUPorto’nun uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

EUPorto başvuru dosyanızın hazırlamasında, başvurunuzun tamamlanması ve takibi süresince tek muhatap olarak danışmanlık verir. Süreç içerisinde gizlilik en çok önem verdiği konulardan birisidir. Başvurunuzun her adımı İstanbul’daki EUPorto yetkilileri tarafından özel olarak yürütülmektedir. Bir başka ifadeyle yatırımcılarının tüm başvuru süreci EUPorto yöneticileri tarafından gerçekleştirilir. Yatırımcıların başvuru dosyaları herhangi bir nedenden dolayı başka kurumlarla asla paylaşılmaz.

Portekiz vatandaşlığı için tüm operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.

www.euporto.com

www.instagram.com/euportocom

Tel: 0 212 302 90 40

# visa

21 Kas 2022 - 14:59 - Dünya

istanbul haber