Anadolu Üniversitesi akademisyenleri dünyanın en etkili bilim insanları listesinde

Standford ve Elsevier Üniversiteleri tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “dünyanın en etkili bilim insanları listesinde” Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri başarılarıyla her yıl listede yer almaya devam ediyor. Stanford Üniversitesi’nden Jeroen Baas, Kevin Boyack ve John P.A. Ioanni...

Standford ve Elsevier Üniversiteleri tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “dünyanın en etkili bilim insanları listesinde” Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri başarılarıyla her yıl listede yer almaya devam ediyor.

Stanford Üniversitesi’nden Jeroen Baas, Kevin Boyack ve John P.A. Ioannidis tarafından 190 bini aşkın bilim insanın değerlendirilmeye alındığı ve dünyanın en etkili bilim insanlarını tespit eden çalışmalarda 2020, 2021 ve 2022 yıllarında çok sayıda Anadolu Üniversitesi akademisyeni de yer alarak Ülkemizi ve Üniversitemizi gururlandırdı.

Pek çok kriter arasında öğretim üyelerimiz en iyiler arasında yer aldı

En etkili bilim insanları sıralaması, “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki Sıralaması” olarak iki kategoride listeleniyor. Listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanılıyor. Buna göre 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralamanın yapıldığı listede Anadolu Üniversitesi başarılarıyla göz dolduruyor. Anadolu Üniversiteli akademisyenler dahil oldukları alan ve bölümlerde en iyi yüzde 2’lik kısımda yer alıyor.

Üç yılda toplam 18 akademisyen listede kendine yer buldu

2020,2021 ve 2022 yıllarında “Kariyer Boyu Etki” ve/veya “Yıllık Etki Sıralaması”nda yer alan 18 akademisyen ise şu isimler oldu:

Prof. Dr. Ahmet Özdemir, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Prof. Dr. Ayşe Eren Pütün, Prof. Dr. Ayşe Tansu Koparal, Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. Ersan Pütün, Prof. Dr. Gülhan Turan-Zitouni, Prof. Dr. Mehlika D. Altıntop, Prof. Dr. Mine Kürkçüoğlu, Prof. Dr. Neşe Kirimer, Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Prof. Dr. Temel Özek, Prof. Dr. Yavuz Akbulut, Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı, Doç. Dr. Aras Bozkurt, Doç. Dr. Cem Işık, Doç. Dr. Rüstem Keçili.

Medektif

09 Ara 2022 - 01:17 - Haberler

istanbul haber