Kadın Cinayetleri 2020 Ağustos Raporu

Ağustos Ayında 27 Kadın Cinayeti, 23 Şüpheli Kadın Ölümü 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. Kadınlara karşı şiddet Türkiye ve Dünya geneli...

Haber albümü için resme tıklayın

Ağustos Ayında 27 Kadın Cinayeti, 23 Şüpheli Kadın Ölümü 16 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi.

Kadınlara karşı şiddet Türkiye ve Dünya genelinde gün geçtikçe daha özenle incelenen ve araştırılan sosyal bir problemdir. Şiddete maruz kalan kadınlar üstünde gerek fiziksel gerekse duygusal gibi çeşitli sıkıntılara neden olan ve de hukuksal çerçevede kabul edilmeyen bir davranış şeklidir. Kadınlara karşı şiddet ise kadının toplumsal çevre içerisinde hem fiziksel hem de psikolojik yönden dezavantajlı gösterilip kadınlar üzerinde çok çeşitli hasarlar yaratmaktadır. Kadınlara karşı şiddetin en fazla görülen çeşidi ise fiziksel uygulanılan şiddettir. Kadınlara karşı şiddet gösteren kişiler ne yazık ki en yakınında bulunan erkeklerden gelmektedir. Bu erkekler içerisinde ise fiziksel şiddeti uygulayan en yakın erkek kadının kocasıdır. Fiziksel şiddetin ise en korkunç biçimi ise sonunda kadın cinayetlerinin yaşanmasıdır. Kadın cinayetlerinin de son zamanlarda Dünyada ve de özellikle Türkiye de hızla artmasına eş değer olarak kadın cinayeti haberleri de medyada oldukça yayımlanmaktadır. Bu medyada çok sık olarak konusu geçen kadın cinayetlerinde yaşam hakkı engellenen kadınlara rastlamak oldukça mümkündür. Bu medya haberlerini incelediğimizde yapılan cinayetlerin namus, boşanma isteği, töre, toplumsal çevre, ekonomik gibi etkenler erkeklerin kadın cinayeti işlemlerine sebep olarak görülmektedir. Erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddet ve sonucunda gelişen cinayet esasında erkeğin kadından farklı olan fiziksel kuvvet üstünlüğüdür. Bu durumda kadının dezavantajlı duruma gelmesine neden olan sosyal bazı unsurlardan meydana gelmekte ve yeniden ısıtılarak günümüze sunulmaktadır. Sosyal yaşamda kadının durumu erkeğin durumuna göre şekil almaktadır.

 

 İllere göre Ağustos ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:
 

Vefat Eden Kadınların isimleri:

 

 

 

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Ağustos ayında öldürülen 27 kadının 8’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü eskiden evli olduğu erkek, 4’ü tanıdık, 2’si akraba, 1’i baba, 1’i kardeş ve 1’i de oğlu tarafından öldürülmüştür.

 

 

 

Kadınlar en çok evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü

Kadınların 15’i evinde, 5’i sokak ortasında, 3’ü arazide, 1’i arabada, 1’i işyerinde, 1’i diğer bir kamusal alanda öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu  ay  öldürülen  kadınların  yüzde  56’sı  evlerinde,  yüzde  19’u sokakta öldürüldü.

 

 

Kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

14’ü ateşli silahlarla, 7’si kesici aletle, 3’ü de boğularak, 2’si darp edilerek ve 1’i de yakılarak öldürüldü.

 

Ø  Ağustos ayında öldürülen kadınların 25’inin koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 1 kadının polis şikayeti, boşanma başvurusu, uzaklaştırma veya koruma kararı gibi adli başvurusu olduğu biliniyor.

  

Ağustos ayında öldürülen 27 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri
 

Ø  Osmaniye’de yaşayan 57 yaşındaki Fatma Altun, evli olduğu erkek Mehmet Altun tarafından evinde ateşli silahla öldürüldü.

 

Ø  Kahramanmaraş’ta bir süredir annesinin yanında yaşayan 28 yaşındaki Sevgi Yavuz, boşanma aşamasında olduğu Ali Yavuz tarafından ekonomik bir tartışma bahane gösterilerek ateşli silahla öldürüldü.

 

Ø  Antalya’da yaşayan 30 yaşındaki Hatice Şimşek, birlikte olduğu erkek Gökhan Ç. tarafından evinde darp edilerek öldürüldü. Daha önceden 11 suç kaydı bulunan Gökhan Ç. ilk ifadesinde “Alkollüydü, düştü” diyerek gerçeğin üzerini kapatmaya çalıştı.

 

Ø Balıkesir’de yaşayan 31 yaşındaki Yonca Tatarka, yeni boşandığı erkek S.T. tarafından sokak ortasında ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

Ø Ankara’da yaşayan 3 çocuk annesi 36 yaşındaki Dilek Akbulut, evli olduğu erkek Bekir Akbulut tarafından kıskançlık bahane gösterilerek ateşli silahla işyerinde öldürüldü.

Ø  İstanbul’da yaşayan 41 yaşındaki Makhfırat Ashurova, arkadaşı Selamettin Ç. tarafından kendisine hakaret ettiği bahane gösterilerek evinde ateşli silahla öldürüldü.

 

Ø  Hatay’da yaşayan 7 yaşındaki Dilan Karataş, babası Cengiz Karataş tarafından annesinden vakit geçirmek için alınarak ormanlık bir alanda ağaca asılarak öldürüldü.

 

Ø  Ordu’da yaşayan 31 yaşındaki Merve Yeşiltaş, birlikte yaşadığı erkek Soner

D. tarafından evinde benzinle yakılarak öldürüldü.

 

 

Ø  Adana’da yaşayan İkbal Polat, Hatay Vali Yardımcısı olan oğlu Tolga Polat tarafından ateşli silahla evinde öldürüldü.

 

Ø  İzmir’de yaşayan 2 çocuk annesi 26 yaşındaki Gizem Filiz, 2 yıl önce boşandığı Aykut H. tarafından boğularak öldürüldü. Aykut H. hakkında uzaklaştırma cezası olduğu ve Gizem’in annesiyle beraber oturduğu eve balkondan tırmanarak girdiği ortaya çıktı.

 

Ø  Manisa’da yaşayan 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Şahime Erdoğan, bir süre önce boşandığı Hulusi Çelik tarafından evinde ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

Ø  Antalya’da yaşayan 7 çocuk annesi 40 yaşındaki Dudu Çağın, bir süredir ayrı yaşadığı, hakkında uzaklaştırma cezası aldırdığı ve sonrasında kızının düğünü için barıştığı evli olduğu erkek Metin Çağın tarafından kıskançlık bahane edilerek kesici aletle öldürüldü. İlk ifadesinde “bilerek ve isteyerek öldürdüğünü” söyledi.

 

Ø  Kilis’te yaşayan ve 8 Ağustos’tan beri kayıp 68 yaşındaki Altue El Hassan, kızının evli olduğu erkek tarafından altınlarını çalmak için boğularak

öldürüldüğü ve oturdukları apartmanın zemin katına gömüldükten sonra üstüne beton döküldüğü ortaya çıktı.

 

Ø  İzmir’de yaşayan 2 çocuk annesi 56 yaşındaki Süreyya Şehmus Çiçek, evli olduğu erkek tarafından darp edilerek ve tabancanın kabzası kafasına vurularak öldürüldü. Süreyya’nın ölmeden 3 hafta önce sosyal medyada profil fotoğrafını “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, 6284’ü Uygula” çerçevesi yaptığı ortaya çıktı.

 

Ø  Nevşehir’de yaşayan ve evi terk ederek annesinin yanına taşınan Fatma Esra Dirlikli, evli olduğu erkek Mustafa D. tarafından konuşma bahanesiyle boş araziye götürüldü ve ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

Ø  İstanbul’da yaşayan 47 yaşındaki Rozygul Rejepova, yeni tanıştığı Annamuhammet Y. tarafından bir depoda kesici aletle öldürüldü.

 

 

Ø  Batman’da yaşayan 2 çocuk annesi 22 yaşındaki Ebru Tekin, şiddet gördüğü için 15 ay önce boşandığı Muhammed D. tarafından sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü.

 

 

Ø  Gaziantep’de yaşayan 2 çocuk annesi 22 yaşındaki A.A., evli olduğu erkek

H.A. tarafından kesici aletle öldürüldü.

 

 

Ø  Şanlıurfa’da yaşayan 17 yaşındaki Nurbari M., erkek kardeşi tarafından para vermediği bahane edilerek kesici aletle evinde öldürüldü.

 

 

Ø  Eskişehir’de yaşayan 47 yaşındaki Aynur Sülükoğlu, evli olduğu erkek Hicazi Sülükoğlu tarafından evlerinin bahçesinde kesici aletle öldürüldü.

Ø  İstanbul’da yaşayan 35 yaşındaki Arzu Gül Komekova, birlikte olduğu erkek Necati Yılmaz tarafından evinde ateşli silahla öldürüldü.

 

 

Ø  Denizli’de yaşayan 1 çocuk annesi 36 yaşındaki Naime Ceylan, 11 yıl önce boşandığı Ali Rıza Katıdaş tarafından tedavi için gittiği diyaliz merkezinin önünde kesici aletle öldürüldü.

 

 

Ø  Diyarbakır’da yaşayan 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Remziye Yoldaş, cezaevinden firar eden evli olduğu Veysi Yoldaş tarafından sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü. Remziye’nin failden ölüm tehditleri aldığı için 6 gün öncesinde şikayette bulunduğu öğrenildi.

 

 

Ø  Kütahya’da yaşayan 3 çocuk annesi 32 yaşındaki Sibel Şirin, eski komşusu

B.K. tarafından aldığı borç bahane gösterilerek sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü.

 

 

Ø  Mardin’de yaşayan 50 yaşındaki Meliha Kaya, oğlunun evli olduğu kadının babası Ekrem Özel tarafından araziden ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

 

Ø  Van’a hafta sonu tatili için gelen Dilan Toptaş, tanıdığı H.İ.S. tarafından aracın içerisinde ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail kadın cinayetine trafik kazası süsü vermeye çalıştı.

Ø

İstanbul’da yaşayan 37 yaşındaki Sevim Sökmensuer, ayrılmak istediği Orhan Aktaş tarafından evinde kesici aletle öldürüldü.

15 Eyl 2020 - 11:05 - Kadın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Türkiye Haberi, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (535) 920 50 17
Reklam bilgi


Anket Korona Tedbirlerine Uyuyor musunuz?

Adana Haberleri     Adıyaman Haberleri     Afyonkarahisar Haberleri     Ağrı Haberleri     Aksaray Haberleri     Amasya Haberleri     Ankara Haberleri     Antalya Haberleri     Ardahan Haberleri     Artvin Haberleri     Aydın Haberleri     Balıkesir Haberleri     Bartın Haberleri     Batman Haberleri     Bayburt Haberleri     Bilecik Haberleri     Bingöl Haberleri     Bitlis Haberleri     Bolu Haberleri     Burdur Haberleri     Bursa Haberleri     Çanakkale Haberleri     Çankırı Haberleri     Çorum Haberleri     Denizli Haberleri     Diyarbakır Haberleri     Düzce Haberleri     Edirne Haberleri     Elazığ Haberleri     Erzincan Haberleri     Erzurum Haberleri     Eskişehir Haberleri     Gaziantep Haberleri     Giresun Haberleri     Gümüşhane Haberleri     Hakkari Haberleri     Hatay Haberleri     Iğdır Haberleri     Isparta Haberleri     İstanbul Haberleri     İzmir Haberleri     Kahramanmaraş Haberleri     Karabük Haberleri     Karaman Haberleri     Kars Haberleri     Kastamonu Haberleri     Kayseri Haberleri     Kilis Haberleri     Kırıkkale Haberleri     Kırklareli Haberleri     Kırşehir Haberleri     Kktc Haberleri     Kocaeli Haberleri     Konya Haberleri     Kütahya Haberleri     Malatya Haberleri     Manisa Haberleri     Mardin Haberleri     Mersin Haberleri     Muğla Haberleri     Muş Haberleri     Nevşehir Haberleri     Niğde Haberleri     Ordu Haberleri     Osmaniye Haberleri     Rize Haberleri     Sakarya Haberleri     Samsun Haberleri     Şanlıurfa Haberleri     Siirt Haberleri     Sinop Haberleri     Şırnak Haberleri     Sivas Haberleri     Tekirdağ Haberleri     Tokat Haberleri     Trabzon Haberleri     Tunceli Haberleri     Uşak Haberleri     Van Haberleri     Yalova Haberleri     Yozgat Haberleri     Zonguldak Haberleri    

Adana Saç Ekim Merkezi mask
Adana Saç Ekim Merkezi

Ahmet Mahmut Ünlü (Din Âlimi):Tarikatlarla ilgili öyle birşey dedi ki... mask
Ahmet Mahmut Ünlü (Din Âlimi):Tarikatlarla ilgili öyle birşey dedi ki...
Savunma Sanayii Başkanlığı: “7 - 13 Eylül tarihlerinde gerçekleşen önemli faaliyetler: " mask
Savunma Sanayii Başkanlığı: “7 - 13 Eylül tarihlerinde gerçekleşen önemli faaliyetler: "
Kadın Cinayetleri 2020 Ağustos Raporu mask
Kadın Cinayetleri 2020 Ağustos Raporu
İzmir merkezli 28 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon mask
İzmir merkezli 28 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon
Suna Kıraç hayatını kaybetti mask
Suna Kıraç hayatını kaybetti