Milli Turbojet Motor'un seri üretimi için geri sayım başladı

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay: "Milli Turbojet Motoru'nun son aşaması olan kalifikasyon testlerinin en geç aralık ortasında başlayıp bir ay içinde tamamlanmış olmasını planlıyoruz. Böylece geliştirme projesi tamamlanmış olacak ve motorumuz artık seri üretime hazır hale gelmiş olacak. Motor kalifiye olduktan sonra biz bunu üretim hattımıza alıp seri üretime başlayacağız" "Ürettiğimiz motorlar füzeler üstünde test edilmeye başlanacak. Bunların hepsinin en fazla

Video için play'e tıklayın

MUSAB TURAN - Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, "Milli Turbojet Motoru'nun son aşaması olan kalifikasyon testlerinin en geç aralık ortasında başlayıp bir ay içinde tamamlanmış olmasını planlıyoruz. Böylece geliştirme projesi tamamlanacak ve motorumuz artık seri üretime hazır hale gelmiş olacak. Motor kalifiye olduktan sonra biz bunu üretim hattımıza alıp seri üretime başlayacağız." açıklamasında bulundu.

Okyay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'la birlikte Kale Grubu'nun savunma ve havacılık şirketlerinden Kale Ar-Ge'nin Tuzla'da geliştirdiği Milli Turbojet Motoru'nun teslimat öncesi son testlerinden birine katıldı.

Testin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Okyay, Kale Ar-Ge olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan Stand-Off Mühimmatın (SOM füzesi) seri üretiminde kullanılacak olan Milli Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi'nin (TVP) hazırlanmasını üstlendiklerini hatırlattı.

Kale Grubu'nun, savunma ve havacılık sektörüne 1987 yılında Stinger Füze Sistemleri Projesi'ne 22 değişik parça üretimiyle girdiğini aktaran Okyay, savunma ve havacılık sektörlerinin ülkeler ve şirketler için kritik önem taşıdığını söyledi.

Okyay şunları kaydetti:

"Siz teknoloji alanında birtakım yeniliklere imza atacaksanız eğer, onların birçoğunun doğduğu sektör savunma ve havacılık sanayidir. Bunun yanında bu sektördeki dışa bağımlılık ülkenizin birçok alandaki diğer politikalarını da etkiler. Dolayısıyla buradaki dışa bağımlılığınızı ne kadar azaltabiliyorsanız o kadar diğer alanlardaki politikalarınızı daha serbestçe yapabilir hale gelirsiniz. Savunma sanayi ülkemizin de önemle ihtiyaç duyduğu bir sektör. Dolayısıyla bu harcamanın ülke içinde kalması ve ülkedeki firmaların bu alanda faaliyet göstermesi ülke ekonomisi açısından da çok önemli.

Kale Grubu olarak 1987 yılında yurt dışına Stinger füze parçaları üreterek başladığımız bu serüvende, geldiğimiz bu noktada bünyemizde bu alanda faaliyet gösteren 5 tane şirketimiz var. Bunlardan bir tanesi Kale Havacılık. Orada askeri ve sivil uçakların önemli parça ve aksamları üretiliyor. Boeing ve Airbus gibi firmalar müşterimiz."

- "Milli irtifa test düzeneğini Türkiye'de ilke ve tek olarak tasarlayıp geliştirdik"

Okyay, Kale Havacılığın yüksek katma değerli üretimiyle ülkenin dış ticaretine katkı sağladığını ifade ederek, ihracatı artırmak için nitelikli üretimlerle çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Kale Ar-Ge'nin 2012'de milli gaz türbinli motorlar geliştirmek için kurulduğunu anlatan Okyay, ilk projelerinin Milli Turbojet Motoru olduğunu kaydetti.

Okyay, şu bilgileri verdi:

"Ülkemizde geliştirilen ilk milli ölçekteki jet motoru üzerinde çalışıyoruz. Tamamen milli imkanlarla bunu geliştirdik. Mühendislerimizin, burada çalışan ekibin başarısıdır. Sadece motor geliştirmekle kalmadık, motorun bütün alt sistemleri diyebileceğimiz elektronik kontrol ünitesi, yakıt grubu gibi, piroteknik ateşleyicisi gibi, alternatör gibi birçok alt sistemini de yine yerli ve milli olarak geliştirdik.

Motorun dışında bir de milli irtifa test düzeneğini Türkiye'de ilk ve tek olarak tasarlayıp geliştirdik. Çok zor bir iştir. Gerçekten bir motor geliştirmek kadar da zor bir iştir, irtifa test düzeneğinin mühendisliğini yapıp, onu kurmak ve işletmek ve bakımını yapmak. Burada motorumuzun irtifadaki testlerini, uçuş testlerini yapıyoruz. Yani uçuşta motor ne hissediyorsa, nasıl bir ortamın içindeyse onları birebir yerde sağlayabiliyoruz ki havadaki performansını yerde test edebilir hale geliyoruz. Bunu yapmadan motor geliştirmeniz mümkün değil. Bu bir bakım test düzeneği değil, geliştirme test düzeneği."

- "Sayın bakanımızla beraber yaptığımız test sorunsuz tamamlandı"

Okyay, Milli Turbojet Motoru Projesi'yle ilk etapta SOM füzelerine motor üretileceğini ifade ederek, KTJ-3200 isimli motorun testini Bakan Varank'la birlikte yapmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Motorun testine ilişkin bilgiler veren Okyay, "Motorumuz çok şükür gayet güzel çalıştı. Elektrik kontrol ünitesinin vermiş olduğu bütün komutları birebir yerine getirdi. Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'la beraber yaptığımız test sorunsuz olarak tamamlandı ve ardından motorumuzu kapattık. Gerçekten artık bu alanda kendimizi artık rahat hissedebiliyoruz. Bu ve bunun gibi başka motorları da geliştirebilecek seviyeye geldiğimizi hissediyoruz açıkçası." bilgilerini verdi.

Milli Turbojet Motoru Projesi üzerinde 8,5 yıldır çalıştıklarını belirten Okyay, bu sürede ciddi tecrübeler kazandıklarını söyledi.

- "Üretime hazırlık çalışmalarına biz ağustos ayından beri devam ediyoruz"

Osman Okyay, motorun teslim programına hazır hale geldiğini ifade ederek, "Şu anda biz fabrika kabul testlerini yapıyoruz. Arkasından motorun kalifikasyon testleriyle beraber teslim süreci tamamlanmış olacak." dedi.

Motorun kalifikasyon testlerini aralık ayında yapacaklarını aktaran Okyay, şöyle konuştu:

"Milli Turbojet Motoru'nun son aşaması olan kalifikasyon testlerinin en geç aralık ortasında başlayıp bir ay içinde tamamlanmış olmasını planlıyoruz. Böylece geliştirme projesi tamamlanacak ve motorumuz artık seri üretime hazır hale gelmiş olacak. Havacılık sektöründe üretim işi zaten bizim senelerdir yaptığımız bir şey. Ayrıca testler için çok sayıda prototip motor ürettik. 8,5 yıllık sürede işler her zaman iyi gitmedi, bazen motorda hasarlar oldu. Hemen yenilerini ürettik. Dolayısıyla motor üretme tarafında bizim hiçbir sıkıntımız yok. Bir de biz uluslararası alanda dünyanın en büyük havacılık firmalarına, Boeing'e, Airbus'a direkt alt yapımcı konumundayız. Dolayısıyla üretme tarafı bizim için bir motoru sıfırdan geliştirmeye oranla daha kolay kısmı. Bu motor kalifiye olduktan sonra biz bunu üretim hattımıza alıp seri üretime başlayacağız.

Üretime hazırlık çalışmalarına biz ağustos ayından beri devam ediyoruz. Dolayısıyla çok rahat bir şekilde seri üretime alırız. O bizim en güçlü olduğumuz yönümüz."

- "Sadece SOM füzesinde kullanılmayacak"

Okyay, motorun itkisinin 3.200 newton seviyesinde olduğunu hatırlatarak, bunun da 900 beygirlik bir güce denk geldiğini söyledi.

Motorun jet motoru olması nedeniyle oldukça küçük boyutta tasarlandığını aktaran Okyay, bu motorun birden fazla uçan cisme, uçan platforma itici güç sağlayacağını kaydetti.

Okyay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Turbojet Motoru ilk olarak SOM füzesinde kullanılacak. Geliştirdiğimiz motor SOM füzesi için geliştirildi ama sadece SOM füzesinde kullanılmayacak. Birden fazla uçan sistemimizin motoru görevini üstlenecek bu motor. Bundan sonra yapılması gereken şöyle bir işlem var, bu motorun alınıp roket içine, füze içine yerleştirilmesi... Roketle motorun entegre edilmesi gerekiyor. Bu işlem paralelinde zaten bizim de seri üretime hazırlık fazımız tamamlanmış olacak. Dolayısıyla takvimler birbirine çok uyuyor. Daha sonrasında da füzeyle uçuşlu testler yapılacak. Yani ürettiğimiz motorla uçan füzeler 2021 başlarında test edilmeye başlanacak. Bunların hepsinin en fazla 7-9 ay içerisinde tamamlanabileceğini öngörüyorum. 2021 içinde Milli Turbojet Motor'la uçan füzelerimiz inşallah envanterdeki yerlerini almış olacaklar." ​​​​​​​

# Milli Turbojet Motor, Osman Okyay, milli motorcu, national motor bahrain, national beaulieu motor museum, milli motorcumuz, milli motorcu toprak, milli motor üretimi, milli motorcu nasıl olunur, milli motor çalışmaları, milli motor serüveni, national motorcycle museum, milli motor son durum, milli motor projesi, milli motor 2019, national motor museum, national and motor, national motor assessing, national motor assist, national motor agency dadri, national motorists association, national motor atv parts, national motor auctions, national motor atv, dikey milli benzinli motor fiyatları, dikey milli benzinli motor, yatay milli benzinli motor, milli eğitim bakanlığı motor oyunları, national motor boat day, national motor baja extreme 300cc, national b motorsports license, national motor company w.l.l bahrain, national motor club, national motor company, national motor company sehla, national motor company bahrain, national motor company sehla timing, national motor company honda bahrain, national motor cars, çift milli motor, çift milli motor fiyatları, milli dizel motor, çift milli dc motor, uzun milli dc motor, dikey milli dizel motor, vidalı milli dc motor, national motor driving school, milli motor ekşi, milli eğitim motorlu taşıtlar sınav sonuçları, milli eğitim motorlu taşıt sınav soruları ve cevapları, national motor extreme 300 suzuki, dikey milli motor, national motor extreme 300 quad, national motor engine, national motor freight classification, national motors egypt, national motor freight traffic association, national motor freight classification pdf, national motor freight traffic association (nmfta), national motor extreme 300, national motor freight classification (nmfc), national motor freight classification numbers, national motor freight traffic association freight class, national motor freight classification 2020, türkiye milli motor geliştirdi, national motor glass, national motor garage, national motor group, national motor garage tugalpur uttar pradesh, national motor garage kolkata, national motor gujranwala, national general motor club, national motor homes, national motorhomes reviews, national motor hub, national motor heritage centre, national motorhomes booking, national motorhome show, national motor honda, national motorhome rental, national instruments motor controller, national instruments motor control, national motor insurance, national motor insurance claim form, national motor insurance renewal, national motor insurance toll free number, national motor insurance database, national motor insurance online, milli jet motor, milli jet motorlu iha, national motors konya, national motors khandwa, national motors kannamangalam, national motors karachi, national motors kabul, national motors khamis, national motors kollam, national motors kashmere gate, national motor lifeboat school, national motor loans, national motor lifeboat school ilwaco wa, nasional motor lampung, national motor lawyers, national motor lifeboat school address, national motor loans brisbane, national motors limerick, national motor museum beaulieu, national motor museum birdwood, national motor museum mint, national motor museum gaydon, national motor museum adelaide, national motor museum uk, national motor museum birmingham, national motor network, national motor network blacktown, national motor network pty ltd blacktown, national motor network reviews, national motor neurone disease week, national motor network blacktown phone number, national motors october, national ____ of motor vehicle fatalities were pedestrians in 2012, national motor oil, national motor oil brand, national motors of waldorf, national motors of ellicott city, national motors of fredericksburg, national motors owner, milli motor projeleri, milli piyango motor, milli piyango motorlu sorgulama, national pana power motor, national motor products, national motor products a grade car polish, national motor parts, milli step motor, vidalı milli step motor, çift milli step motor, national socialist motor corps, national motor spares, national motor spares verulam, milli turboşaft motor, milli turbofan motor, national traffic & motor vehicle safety act, national motor training school, national motor traders, national motor training school ranchi, national motor training school nerul, national motor title information system, milli muharip uçak motor, milli savaş uçağı motor, uzun milli motor, national motor used cars bahrain, national motor used car, national motors usa, national motors uae, national motor vehicle title information system, national motor vehicle title information system (nmvtis), national motor vehicle crash causation survey, national motor vehicle crash causation survey 2018, national motor vehicle, national motor vehicle license bureau, national motor vehicle theft reduction council, yerli ve milli motor, yatay milli motor, yerli milli motor, yan milli motor, national motor 250, national motor 300 extreme, national motor 300, national motor 4 wheeler, 6 volt çift milli motor, national motor vehicle theft act, yerli motoryat, yerli motor üretimi, yerli motor yağı, yerli motor 2020, yerli motosiklet markaları, yerli motorlu testere, yerli motor yağı markaları, yerli motor projeleri, yerli motor sürücü, yerli motor üreten firmalar, yerli motor azra, yerli araba motor, yerli arabada motor var mı, yerli atv motor fiyatları, yerli araba motor gücü, yerli atv motor, yerli araba motor özellikleri, yerli ac motor sürücü, atak a yerli motor, yerli motor bmc, yerli motosiklet, yerli motosiklet botu, yerli bldc motor, yerli benzinli motor, yerli otomobil motor bosch, yerli otomobil motor bilgileri, yerli araba motor bosch, yerli motor varmı, 100 yerli motor, yerli chopper motor, yerli cross motor, yerli 50 cc motor, yerli motor çalışmaları, yerli motosiklet çantası, yerli motor çantası, yerli dizel motor, yerli dc motor üreticileri, yerli dc motor, yerli dizel motor üretimi 2017, yerli motor son durum, yerli otomobil de motor var mı, yerli motor son dakika, bmc yerli dizel motor, tai yerli motor, yerli motor ekşi, yerli elektrikli motor, yerli exproof motor, yerli otomobil elektrikli motor, yerli motor teslim edildi, tümosan yerli motor ekşi, yerli elektrikli motosiklet, yerli araba elektrikli motor, yerli motor fabrikası, yerli motor fiyatları, yerli motor ford, yerli fırçasız motor, yerli motosiklet firmaları, yerli motosiklet fiyatları, yerli motosiklet giyim, yerli otomobil motor gücü, yerli motor için geri döndü, gökbey yerli motor, yerli turboşaft motor, yerli motor haberleri, yerli motor helikopter, yerli hub motor, yerli hibrit motor, yerli otomobil motor hacmi, yerli otomobil motor hangi ülkenin, hürjet yerli motor, yerli motor iha, yerli motor icadı, yerli motor imalatı, ilk yerli motor, ilk yerli motor fabrikası, yerli jet motor, yerli jet motorlu iha, yerli motosiklet kredisi, hürkuş yerli motor, yerli motosiklet kaskı, yerli otomobil kaç motor, yerli araba kaç motor, yerli otomobilde kullanılan motor, yerli oto kaç motor, yerli motosiklet lastiği, yerli motosiklet montu, yerli motosiklet motoru, yerli motosiklet modelleri, yerli marin motor, yerli malı motor, yerli motor yapıldı mı, yerli motor neden üretilmiyor, yerli motor ne durumda, yerli motor ne zaman üretilecek, yerli motor ne zaman, yerli motor yapmak neden zor, yerli otomobilde motor varmı, yerli oto motor, yerli otomobilin motor gücü, yerli otomobilin motor, yerli otomobil motor özellikleri, yerli otomobil motor testi youtube, yerli motosiklet pantolonu, bmc yerli pikap motor, pars yerli motor, pusat yerli motor, yerli servo motor, yerli step motor, yerli scooter motor, yerli spindle motor, yerli otomobil motor seçenekleri, anka s yerli motor, tümosan yerli motor ve şanzıman, yerli motor tei, yerli motor tümosan, yerli motor tekirdağ, yerli motor tank, yerli motor tusaş, yerli motor teslimi, yerli motor teslimatı, tei yerli motor, türkiye yerli motor, yerli uçak motor, yerli motor üreten usta, yerli üretim motosiklet, yerli otomobil motoru ukrayna, yerli motor üretiminde son durum, yerli motor üreticileri, yerli motor üretildi, yerli motor üretildimi, yerli üretim motor yağı, yerli motor video, yerli motor vestel, yerli ve motorlu akıllı kapı kilidi desi utopic r, yerli üretim motor varmı, yüzde yüz yerli motor varmı, yerli motor yağları, yerli motor yapan adam, yerli motor youtube, yerli motor 2019, atak 2 yerli motor, yerli 3 tekerli motor, 50cc yerli motor, motor jet, motor jetta, motor jet ski, motor jet pump, motor jet boat, motor jetta 2.0, motor jetwin, motor jetta 2.5, motor jet engine, motor jet cool, motor jet kolet, motor jet maribor, motor jet flex, motor jet alghero, motor jet aircraft, motorjet avtonet, motor jet avion, motor jet alghero usato, motor jet aeromodelismo, motor t jet a venda, motor ppa jet flex abrindo sozinho, motor jet bizi, motorjet bolha, motor jet boat pump, jetboard motor, jet motor boat, motor jet bus, twin motor jet boat, motor jet colet, motor jet cooled 2 tak, motor jet cleaner, motor jet casero, motor jet cost, motor jet cool modifikasi, motor jet caiaque, jet motor çalışma prensibi, jet motor çeşitleri, jet türbinli motor çeşitleri, motor jet d.o.o, motor jet d.o.o. ptujska cesta 178 maribor, motorjet delovni čas, motorjet def, motor jet drive, motorjet maribor delovni čas, trolling motor jet drive, mercury motor jet drive, motorjet d.o.o, motorjet efficiency, motor jet electric, motor jet electrico, motor jet elice, electric motor jet engine, wet motor jet engine, brushless motor jet engine, jet e motor trading, jet e motor trading review, jet e motor, motor 2.5 jetta e bom, motor e cambio jetta tsi, jet-surfen mit e-motor, jetski mit e-motor, jet cooler motor e torq, motor jet flex ppa, motor jet flex 1/3, motor jet flex basculante, motor jet flex 1/3 basculante, motorjet fighter, motor jet flex ppa é bom, motor jet flex 1/4, motorjet gume, jet ski motor go kart, jet ski motor gücü, v guard jet motor, jet motor glider, jet powered motor glider, kayak gas jet motor, motor green jet, g & p devil jet motor, motor tamircisi, motor tamir, motor tamircisi beylikdüzü, motor tamir seti, motor tamircileri, motor tamiri nasıl yapılır, motor tamircisi fatih, motor tamir fiyatları, motorjet kolesa, motorjet kontakt, motorjet ktm, ktm kolesa motorjet, motor jet lee, lakshmi 1 hp jet motor price, jet ski lift motor, jet lathe motor, jet motor price list, largest outboard jet motor, jet ski motor locked up, lightest outboard jet motor, motor jet s.r.l. concessionario yamaha, jethelm motor l, motor jetmatic, jetmatic motor, motorjet mb, motor jet motor, mercury outboard jet motor, jet motor malatya, m-jet motor, 1.3 m jet motor, avto net motorjet, motorjet odpiralni čas, motor jet kaykay oyunu, motor jet turbo ou hélice, motorjet opiniones, motor green jet opiniones, motor green jet origen, o motor do jetta, motor jet pantaneiro, motor jet propeller, motor jet prime, motor jet pro, jet plane motor, water jet plumbing, crompton motor jet pump, motor jetta r line 2019, jetta r line motor, jetta r line 2020 motor, motor jet ski for sale, motor jet ski kawasaki, motor jet ski sea doo, motor jet ski kawasaki 1100, motor jet ski kawasaki 750, motojet riaño, motor jet ski yamaha 1100, skyjet motor, motorjet s.l. sevilla, motor jet turbo, motor jet turbo 3hp, motor jet turbo pantaneiro, motor jet turbo branco, motor jet trgovsko in storitveno podjetje d.o.o. maribor, motor jet turbo 5hp, motor jet turbo kayak, t jet motor, fiat 1.4 t-jet motor nasıl, t jet motor nedir, linea 1.4 t jet motor yağı, t jet motor ömrü, motor jet turbo para caiaque, t-jet komple motor, motor t-jet 1.4 turbo, motor linea t jet, used outboard jet motor for sale, used outboard jet motor, used jet motor, outboard motor jet lower unit, used outboard jet motor craigslist, used jet motor for sale, jet 14 bandsaw motor upgrade, jet boat motor vs prop, jet motor vs outboard, jet motor vs compressor motor, jet motor vs mud motor, v guard 1hp jet motor price, jet motor foot valve, jet motor pressure valve, 12v jet motor, motor jet yamaha, yamaha jet motor for sale, jet motor yapımı, yamaha outboard jet motor, jet motor tasarım yarışması, jet motor nasıl yapılır, jet motor yakıtı, motor z jet, motor jet 1000, somfy motor jet 10/17, sym motor jet 14, texmo 1hp jet motor price, 1 hp jet motor price, suguna 1hp jet motor price, texmo 1.5hp jet motor price, 1 hp jet motor, motor jet 100, 1 hp texmo jet motor price, 1 hp suguna jet motor price, 1 2 motor jetta yorumları, jetta 1 6 dizel motor yağı, jet jtas-10xl-1 motor, jet 1/2 hp motor, motor jet 28, 2 hp jet motor price, jetta 2 motor, 2 hp jet motor, vw jetta 2 motor, motor ppa 1/2 jetflex 4 segundos, motor jet ski 2 tempos, 351 cobra jet motor, motor scrubber jet 3, suguna jet motor 2 hp price, 30 hp jet motor, jet 3hp motor, jet star 3 motor, 3d jet motor, 350 ramjet motor, 40/30 jet motor, jeti phasor 45/3 motor, jet 3 hp motor, jet 3 ultra motor, jet 3 motor, 60/40 jet motor, 60/40 jet motor for sale, 428 cobra jet motor, 428 cobra jet motor for sale, 427 cobra jet motor, 40 horse jet motor, 40 hp jet motor, 429 thunder jet motor, jetta 4 wiper motor, sym jet 4 motor, jetta 4 blower motor not working, jetta 4 starter motor, motor jet flex 4 segundos, motor ppa 1/4 jet flex, motor jetta a 4, motor jet 50 cc, 5hp outboard jet motor, .5 hp jet motor price, jetex 50 motor, motor sifir 1.4t jet abarth 500, 502 ram jet motor, jet 5 hp motor, jet ski 550 motor, 90/65 jet motor, 60 jet motor, motor jet turbo pantaneiro 6.5 hp, motor de popa jet turbo 6.5, motor puerta garaje jet 650, motor jet turbo 6.5 hp, jetta euro 6 motor, motor jet turbo 6 5hp, motor jet turbo 6 5, hidromasaje 150x70x39 6 jets motor, motorjet maribor, motorjet alghero, motorjet engine, motor jetta 6 cilindros, 80 horse jet motor, jet motor 800, 80 hp jet motor, somfy motor jet 8/17, jet motor 800 отзывы, гидроцикл jet motor 800 цена, motor ppa jet flex 800 kg, jet motor 800 запчасти, v8 jet boat motor, jet ski motor v8, 90 hp jet motor, 9.9 outboard jet motor, 9.9 jet motor, motor benim, motor öğrenmek istiyorum, pd170 motoru ne kadar yerli, neden yerli motor üretemiyoruz, jetta hangi motor tutuluyor, jetta 1.2 tsi hangi motor yağı, 2006 jetta hangi motor yağı, jetta hangi motor yağı, jetta hangi motor lpg uyumlu, jetta motor yağı hangisi, jetta motor yağı kaç litre, jetta motor yağı kaç numara, jetta kaç motor, multijet kaç motor, jetta 2015 kaç motor, jetta 1.6 düz motor nasıl, jetta fsi motor nasıl, t jet motor nasıl, jet motor nasıl çalışır, 1.2 motor jetta nasıl, 1.4 tsi motor jetta nasıl, jetta motor koruma kapağı nasıl sökülür, jetta motor arıza lambası neden yanar, jetta fsı motor neden tutulmuyor, jetta motor suyu nerede, jetta motor no nerede yazar, jetta motor beyni nerede, yerli motor var mı, pd170 motor yerli mi, togg motor yerli mi, bmc motor yerli mi, yuki motor yerli mi, volta motor yerli mi, kuba motor yerli mi, yerli üretim motor

22 Kas 2020 - 13:27 AA İstanbul- Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz