Enerji Nedir?

Yaşantımız boyunca en çok da okulda öğrendiğimiz enerji kavramı, iş yapabilme yeteneği olarak adlandırılmıştır. Uzunluk birimleri gibi enerji de bir skaler büyüklüktür.

Enerji Nedir?

Toplam olarak bilmemiz gereken 8 tane ana enerji türü bulunmaktadır;

1.Potansiyel Enerji

2.Kinetik Enerji

3.Isı Enerjisi

4.Işık Enerjisi

5.Elektrik Enerjisi

6.Kimyasal Enerji

7.Nükleer Enerji

8.Ses Enerjisi

Enerji kaybolmaz ve bununla birlikte başka bir enerji türüne dönüşmüş anlamına gelmektedir.

Potansiyel Enerji Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bir maddenin veya cismin konumu ve de durumu sayesinde sahip olmuş olduğu enerji olarak adlandırılır. Bir yayı gerdiğimizde oluşan enerji potansiyel enerji olarak adlandırılır. Kısaca olarak tanımlarsak, yüksekliği olan her cismin bir potansiyel enerjisi vardır.

Kinetik Enerji Nedir? Ne anlama Gelir?

Kinetik enerjiye sahip bir cisim fix olarak hareket halindedir. Koşan bir çocuk, dönmekte olan bir tekerlek kinetik enerjiye sahiptir.

Isı Enerjisi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Cisimlerin sahip olduğu sıcaklıktan dolayı elde edilen enerji olarak adlandırılır. Sıcaklığı yüksek veya düşük fark etmeksizin bütün madde veya cisimlerin ısı enerjisi vardır. Ampul, ısıtıcılar gibi cisimlerin ısı enerjileri örnek olarak verilebilir.

Elektrik Enerjisi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Maddelerin veya cisimlerin elektrik yükleri sayesinde sahip olmuş olduğu enerji türüdür.

Işık Enerjisi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Karanlık bir odayı veya ortamı aydınlatabildiğimizi düşünürsek bu yönde oluşan enerji türüne ışık enerjisi denmektedir. Ampul, yanan odun, güneş gibi örnekler ışık enerjisi adı altında toplanabilir.

Kimyasal Enerji Nedir? Ne Anlama Gelir?

Maddelerin veya cisimlerin kimyasal olan reaksiyonlarında bulunması sonucunda ortaya çıkmıştır. Yanma, yakma gibi olaylar kimyasal enerjiye örnektir.

Nükleer Enerji Nedir? Ne Anlama Gelir?

Fisyon ve Füzyon anlamına gelir ve bu etmenler sayesinde ortaya çıkar. Örnek olarak nükleer santraller verilir.

Ses Enerjisi Nedir?

Duyu organımızla algılamış olduğumuz ve bu sayede adlandırdığımız ses, enerjiden kaynaklıdır. Buna da ses enerjisi adı verilmektedir. Bazı durumlarda ise ses enerjisi ısı enerjisine de dönüşebilir. Örnek olarak zile basmak ile birlikte sesin çıkması ve ardından bu işleme devam edilirse ses enerjisi ısı enerjisine dönüşür.

27 Kas 2020 - 15:12 - Nedir