HES Kodu Ne İşe Yarar?

hes kodu ne işe yarar ösym, hes kodu ne işe yarar nasıl alınır, hes kodu ne işe yarar kpss, hes kod ne işe yarar, süresiz hes kodu ne işe yarar, sınavlarda hes kodu ne işe yarar, hes kodu nasil ise yarar, hes kodu nerede işe yarar

HES kodunun kullanım alanları birden fazla kişinin aynı anda bulunduğu ortamlar olarak bilinmektedir. HES kodu kullanılarak kişilerin Covid pozitif birisiyle temas halinde olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

HES kodu kullanımı vaka sayılarının artış göstermesi ile birlikte daha fazla yerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle toplu taşıma araçlarının kullanılması ise başlayan bu uygulama beraberinde kapalı olan pek çok alanda da zorunlu hale getirilmiştir.

HES kodu aynı zamanda çalışma hayatı içerisinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. İş yerinde bulunan kişilerin herhangi bir hastayla temaslı olması halinde hızlı bir biçimde karantina süreçleri başlatılabilmektedir.

HES Kodu Nerelerden Alınır?

HES kodu alınacak yerler iki farklı şekilde tercih edilebilmektedir. Bunlardan birisi SMS üzerinden HES kodu alma yöntemi bir diğeri ise Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu alınmasıdır.

HES kodu alırken aynı zamanda kullanım süresinin belirlenmesine ilişkin bitiş tarihi de verilmektedir. Son bitiş tarihinden itibaren, kullanıcıların yeniden bir HES kodu oluşturma zorunlulukları bulunmaktadır.

HES kodu almak isteyenlerin Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden doğrudan T.C kimlik numarası ile kodlarını almaları mümkün olurken, uygulamayı kullanmayıp SMS üzerinden kod almak isteyenlerin ise seri numarası gibi kimlik bilgilerini de girmeleri gerekmektedir.

SMS Yolu ile HES Kodu Nasıl Alınır?

SMS ile HES kodu alma işlemleri tüm operatörlerden yapılabilmektedir. Telefonun mesaj bölümüne girildikten sonra büyük harflerle HES yazılmalı ve devamında T.C kimlik numarası, seri numarasının son dört hanesi ve kodun kullanım süresi yazıldıktan sonra 2023 hattına mesaj atılması gerekmektedir.

SMS yoluyla gerekli bilgilerin gönderilmesinden sonra maksimum üç ya da beş dakika içerisinde HES kodu tanımlanmış olmaktadır. Bu kodu, mesaj içerisinde yer alan geçerlilik süresine kadar kullanmak mümkün olmaktadır.

Bu bilgiler ile HES kodu bir başkası adına da alınabilmektedir. SMS gönderilen telefon hattının kimlik bilgileri girilen kişiye ait olması gibi bir zorunluluk bulunmamakla beraber kimlik bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir biçimde girilmesi gerekmektedir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Hayat Eve Sığar Uygulaması kullanımı için öncelikli olan akıllı cihazlara uygulama indirilen bölümlerden yani IOS için App Store, Android cihazlar için Play Store üzerinden ücretsiz bir biçimde uygulama indirme işlemleri yapılabilmektedir.

Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapılırken T.C kimlik numarasının mutlaka girilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte telefon üzerinden gelen onay kodu ile sistem üzerine işlenen iletişim bilgilerinin de doğrulanması gerekli görülmektedir.

Uygulama içerisinden otomatik olarak HES kodu tanımlaması yapılabilmekte olup bununla birlikte yakın çevrede bulunan hastalık yoğunluk oranları gibi haritaların da görülmesi mümkün olmaktadır.

Bu uygulama güncel olarak hastalığın takibinin yapılmasını sağlamanın yanı sıra uygulamayı kullanan kişilerin girmiş oldukları sağlık verilerinden hareketle, virüse karşı ne kadar riskli bir durumda oldukları gibi bilgilerin de paylaşımını yaptığı için oldukça faydalı yönleri bulunmaktadır.

HES Kodu Hangi Durumlarda Gereklidir?

HES kodunun gerekli olduğu durumlar öncelikli olarak şehirler arası otobüs, uçak, tren ya da feribot yolculuğunun yapılacağı durumlardır. Bilet almak isteyenlerin öncelikli olarak HES kodu girişlerini yapmaları zorunlu tutulmakta olup pozitif ya da temaslı olan kişilerin yolculuk yapmalarına izin verilmemektedir.

HES kodu kullanımları aynı zamanda otel ya da kafe gibi işletmelerde de kullanılmaya başlanmıştır. Yine aynı şekilde kişilerin temaslı olma durumlarını ön görmek ve işletme içerisindeki sağlıklı vatandaşları riske atmamak için HES kodu üzerinden otomatik sorgulamalar yapılabilmektedir.

02 Ara 2020 - 14:46 İstanbul- Nedir