18 Yaş Altı HES Kodu Nasıl Alınır?

18 yaş altı hes kodu nasıl alınır e devlet? 18 yaş altı hes kodu nasil alinir? HES kodu doğrudan hastalık sürecinin takip edildiği bir sistem olduğu için bireysel anlamda bir takip yapılması gerekmektedir. Bu nedenle çocukların ebeveyninin HES kodundan yararlanması mümkün olmamaktadır.

18 yaş altı çocuklar için HES kodu alma işlemlerinde kendi T.C kimlik numaraları üzerinden işlem yapmak mümkün olmaktadır. 18 yaş altı HES kodu pek çok iş yeri ve işletmede gerekli olduğu için 2 yaşından büyük her çocuk için alınması gerekmektedir.

HES kodu almasına gerek görülmeyen yaş grubu 0-2 yaş olarak bilinmekle beraber bu yaş grubunda da virüs taşıyıcılığı riskinin oldukça düşük olması referans alınmıştır. Takvim yaşından hareketle 2 yaşından 1 gün alan çocuk için HES kodu tanımlanması gerekmektedir.

HES Kodu Alma İşlemi Neden Gereklidir?

HES kodu alma işlemlerinin gerekliliği öncelikli olarak hastalığın yayılımını kontrol altına almak olarak bilinmektedir. Covid 19 pozitif tanısı konan hastaların yalnızca kendilerinin değil aynı zamanda temaslı olarak geçen kişilerin de kontrol altına alınmasını sağlayarak hastalığın kontrolsüz yayılımı engellenebilmektedir.

HES kodu uygulaması sayesinde şehirlerarası seyahatler rahatlıkla yapılabilmekte ve bu seyahatler esnasında herhangi birisinin testinin pozitif çıkması durumunda temaslı olabileceği diğer kişilere de hızlı bir biçimde ulaşılabilmektedir.

HES kodu ile birlikte iş hayatı içerisinde karşılaşılabilecek vakalarla ilgili de kontrol sağlanmaktadır. Özellikle okul ya da fabrika gibi kalabalık kişilerin bulunduğu ortamlarda temaslı sayılarına HES kodu sayesinde hızlıca ulaşılmaktadır.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu alma adımları için öncelikli olarak IOS ya da Android işlemcisi olan telefonlara uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. Uygulama indirildikten sonra ilk adım hesap açma işlemidir.

Uygulama üzerinden hesap açarken T.C kimlik numarası ve onaylı telefon numarası üzerinden hesap açılmaktadır. Bunun devamında telefon numarasına bir şifre gelmekte ve doğrulama yapıldıktan sonra uygulama aktif bir biçimde kullanılabilmektedir.

18 yaş altı HES kodu işlemleri için de çocukların kendi cihazları üzerinden uygulamaya kaydolmaları ve kod almaları mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda çocukların cihazı olmaması halinde ise SMS üzerinden ay da E-devlet sistemlerinden HES kodu alınabilmektedir.

E-Devletten HES Kodu Alınabilir Mi?

E-devletten HES kodu alma işlemleri oldukça kolay adımlarla yapılabilmektedir. HES kodu almak isteyenlerin E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna HES kodu bulma ya da üretme yazması durumunda kolay bir biçimde erişim sağlanabilmektedir.

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok sık kullanılmakta olan bu sistem üzerinden HES kodu alma işlemleri sayesinde HES kodunun kaybolması ya da hatırlanmaması gibi durumlarda da kolayca ulaşılabildiği için avantajlı olduğu bilinmektedir.

E-devlet, cep telefonu ya da mobil uygulama üzerinden alınacak olan HES kodları arasında herhangi bir farklılık bulunmamakla beraber yalnızca işlem basamakları bakımından farklı olduğu bilinmektedir.

HES Kodu Nerelerde Kullanılır?

HES kodunun kullanım alanları genel hatlarıyla toplu hareket edilen alanlardır. Toplu taşıma alanları, belirli resmi ve özel kurumlar, işletmeler gibi alanların yanı sıra güncellenen yasaklar ile birlikte yeni alanlar da eklenmektedir.

HES kodu kullanım amacı bakımından herkesin kullanması gerekli görülen bir uygulamadır. Fakat hala bazı kişiler tarafından SMS yöntemi tercih edildiği için uygulamayı kullanmayanlar da bulunmaktadır.

18 yaş altı HES kodu gerekliliği de sosyal yaşam alanları içerisinde daha kontrollü bir yaşamın sağlanmasına yönelik olmaktadır. Bu nedenle HES kodu kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması ya da kriteri bulunmamaktadır.

02 Ara 2020 - 14:56 İstanbul- Nedir