65 Yaş Üstü HES Kodu Nasıl Alınır?

65 yaş üstü hes kodu nereden alınır? 65 yaş üstü için hes kodu nasıl alınır? 65 yas ustu hes kodu nasil alinir? HES kodu genel olarak toplu alanlarda kullanıldığı için seyahat dışındaki durumlarda yeterli görülmektedir. Bu nedenle seyahat belgesi olmasına rağmen 65 yaş üstü her bireyin HES kodunun da olması gerekmektedir.

65 yaş üstü vatandaşların HES kodu alması yeterli olmamakla beraber seyahat durumları için HES kodu ile birlikte seyahat izin belgesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 65 yaş üstü HES kodu seyahat dışında konaklama gibi durumlarda da gerekli olmaktadır.

65 yaş üstü için belirlenen yasak zamanlarında ise HES koduyla da herhangi bir yere girişlerine izin verilmemektedir. Bu nedenle HES kodu kullanımlarında öncelikli olarak belirlenen yasakların ve izinlerin incelenmesi gerekmektedir.

65 YAŞ Üstü Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemleri

65 yaş üstü kişilerin seyahat izin belgesi alması için öncelikli olarak geçerli bir nedeninin olması gerekmektedir. Her 65 yaş üstü vatandaş için izin belgesi verilmeyecek olup yalnızca şartları geçerli olanlara yönelik bir izin sunulmaktadır.

Seyahat izin belgesi başvurusunda bulunmak için E-devlet sistemi üzerinden işlem yapılabilmektedir. Ekrana giriş yapıldıktan sonra arama kısmında seyahat izni yapılarak istenen sayfaya erişim sağlanabilmektedir.

65 yaş üstü vatandaşların izin durumlarının öğrenilmesi ya da izin talebinde bulunulması için aynı zamanda ALO 199 numaralı hattın da aranması mümkün olmaktadır. Bu numara üzerinden izin durumlarına ilişkin onay süreçleri de öğrenilebilmektedir.

Seyahat İzin Belgesi İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi için HES kodu almak üç farklı yöntem ile yapılabilmektedir:

  • ·         SMS ile 2023’e mesaj göndermek
  • ·         Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek kod almak
  • ·         E-devlet üzerinden işlem yapmak

Her üç yöntemde de T.C kimlik numarası kullanılarak işlem yapılmaktadır. Bu nedenle yalnızca Türkiye vatandaşları için uygun yöntemlerdir. Yurtdışından gelenler için farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Seyahat izni için gerekli olan 65 yaş üstü HES kodu alınırken aynı zamanda kimlik seri numarasının da bilinmesi gerekmektedir. Kodun güvenliği için bilgilerde eksik veya hata olmaması kriter olarak belirlenmektedir.

HES kodu aldıktan sonra isteğe bağlı olarak hızlı bir biçimde iptal edilmesi de mümkün olmaktadır. Fakat iptal işlemleri yapıldıktan sonra yeni bir kod alınmadığında çeşitli mağduriyetler yaşanabilmektedir.

Cep Telefonu ile HES Kodu Alma İşlemleri

Cep telefonu ile HES kodu alma işlemlerinde cep telefonunun HES kodu alınacak olan kişiye ait olmasına gerek olmadan yalnızca kimlik bilgileri üzerinden işlem yapılması mümkün olmaktadır.

T.C kimlik numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası ile birlikte HES kodu kullanım süresi yazıldıktan sonra 2023’e mesaj gönderilmesi durumunda anında HES kodu aynı telefon numarasına iletilebilmektedir.

Cep telefonu üzerinden HES kodu alırken dikkat edilmesi gereken konu, kaç gün süreyle kodun kullanılabileceğinin belirtilmesidir. Seyahat için gerekli olması durumunda seyahat gününden önce biten HES kodları için cezai işlemler uygulanabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma İşlemleri

E-devlet üzerinden HES kodu alma işlemleri yapılması için öncelikle E-devlet sistemlerine giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için de tek kullanımlık şifrelerin PTT şubelerinden alınması ve güncel şifre ile devam edilmesi şartı bulunmaktadır.

E-devlet sistemleri güvenlikli bir alan olduğu için şifre güncellemesi olmadan giriş yapılmayacağı için belirlenen kriterlere uygun şifre girilmesi ve sonrasında HES kodu işlemlerinin yapılması uygun olacaktır.

65 yaş üstü HES kodu almak isteyenler için bu yöntem oldukça kolaydır. Fakat alınan HES kodları ile seyahat izinleri kesin olarak verilmeyeceğinden seyahat izninin de E-devlet üzerinden belgelendirilmesi gerekmektedir.

02 Ara 2020 - 15:12 İstanbul- Nedir