HES Kodu Nasıl İptal Edilir?

hes kodu nasıl iptal edilir mi? hes kodunu nasıl iptal edebilirim? hes kodu nasıl kontrol edilir? hes kodu nasıl takip edilir? hes kodu nasıl temin edilir? hes kodu iptali nasıl yapılır? hes kodu iptal edilir mi? hes kodu nasıl iptal olur?

HES kodu iptal işlemleri Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. HES kodu iptali için HES kodu işlemlerine giriş yapılması ve burada bulunan HES kodları içerisinden istenen kodun iptal edilmesi gerekmektedir.

HES kodu iptalinden sonra aynı zaman dilimi içerisinde yeniden bir kod alınabilmekte olup bu kodun da aynı şekilde iptali söz konusu olabilmekte ve bu sayede kodların güvenli kullanımları sağlanmış olmaktadır.

HES kodu alma sürecinde HES kodunun ne kadar süreli olarak kullanılacağı beyan edilmekte olup bu süre dolduktan sonra da otomatik olarak HES kodu iptali söz konusu olabilmektedir. Bu durumda iptal için herhangi bir adımın takip edilmesine gerek kalmamaktadır.

HES Kodu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

HES kodu alma işlemleri yapılırken isteğe bağlı olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ya da SMS üzerinden bilgi beyan edilerek kod alınabilmektedir. Her ki yöntemde de belirli kimlik bilgilerinin beyan edilmesi gerekmektedir.

Hayat Eve Sığar uygulaması ile işlem yapmak isteyenlerin uygulamayı indirmesi gerekirken SMS üzerinden işlem yapmak isteyenlerin yalnızca kimlik bilgilerini yanlarında bulundurmaları ve herhangi bir telefon hattı üzerinden işlem yapmaları yeterli olmaktadır.

HES kodu alma işlemleri 2 yaşından büyük olan her Türk vatandaşı için gereklidir. Yabancı turistlerin HES kodu alma süreçleri ise pasaport bilgileri üzerinden yalnızca geçici olarak sağlanabilmektedir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Hayat Eve Sığar uygulaması oldukça kolay kullanımı bulunan bir ara yüze sahiptir. Ekran üzerinden HES kodu işlemlerinin yanı sıra risk durumu ya da alan bilgisi gibi konulara ilişkin de detaylı bilgilendirmeler alınabilmektedir. 

HES kodu uygulamaları dahilinde kişilerin kendi karantina süreçlerini takip etmeleri de mümkün olmaktadır. Ne kadar süreli olarak karantinada bulunulacağı veya risk durumunun ne olduğu bilgisi tek ekran üzerinden verilmektedir.

HES kodu iptali de bu uygulama üzerinden kolay bir biçimde yapılmaktadır. Alınan HES kodlarının bulunduğu ekrana girilerek tek tuşla mevcut kodun silinmesi ve isteğe bağlı olarak yeni bir kodun alınması mümkün olmaktadır.

SMS ile HES Kodu Nasıl Alınır?

SMS ile HES kodu alma hem yerli vatandaşlara hem de yabancı turistlere yönelik sunulmakta olan bir hizmet olarak bilinmektedir. Vatandaşlar için T.C kimlik numarası üzerinden işlem yapılırken turistler için de pasaport numarası ile işlem yapılabilmektedir.

SMS ile HES kodu almak isteyenler için 2023 olarak bilinen kısa mesaj hattı bulunmaktadır. Büyük harflerle HES yazdıktan sonra aralarında boşluk bırakarak T.C kimlik numarası, seri numarası ve kullanılacak gün sayısının yazılması gerekmektedir.

SMS ile HES kodu alırken bilgilerin verilmesi durumunda bir başkasının yerine de kod alınabilmektedir. Telefon hattı kullanımına dair herhangi bir kısıtlama bulunmadığı için kod mesaj gönderilen telefona otomatik olarak yönlendirilmektedir.

HES Kodu Kullanım Alanları Nerelerdir?

HES kodu kullanım alanları insanların hep bir arada bulundukları toplu alanlar olarak bilinmektedir. Bu nedenle toplu taşıma araçlarının yanı sıra konaklama olarak kullanılmakta olan işletmelerde de HES kodu gerekli olmaktadır.

HES kodu güncel olarak okullarda da öğrenci ve öğretmenlerin takibinin yapılması açısından kullanılmaktadır. Okul içerisinde herhangi birinin kodunun pozitif olması durumunda karantina süreçleri başlatılmaktadır.

HES kodu iptali durumunda ise kullanım alanlarında yeniden HES kodu talep edilmekte olup HES kodu olmayanlara yönelik yaptırımlar olacağı için mutlaka güncel bir HES kodunun zorunlu iş yerleri ya da alanlar ile paylaşılması gerekmektedir. Bu nedenle iptal edilen HES kodlarının yerine hızlı bir biçimde yeni kod alınması önerilmektedir.

02 Ara 2020 - 15:34 İstanbul- Nedir