HES Kodu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

hes kodu ne kadar süre ile geçerli? alınan hes kodu ne kadar süre geçerli? hes kodu ne kadar geçerlidir? hes kodu ne kadar sürede geçerli? hes kodu ne kadar zaman geçerli?

HES kodunun ne kadar süre geçerli olduğu HES kodunun oluşturulması esnasında kişilerin kendileri tarafından belirlenmektedir. HES kodunun geçerlilik süresi kullanım alanına göre farklı sürelerde olması gerekmektedir.

Seyahat yapacak olan kişilerin seyahatten önce alacakları HES kodlarının seyahatlerinden sonra da geçerliliğinin devam ediyor olması gerekmektedir. Aksi durumda HES kodunun amacı doğrultusunda kullanılması mümkün olmamaktadır.

HES kodları için herhangi bir süre tayin edilmemesi durumunda ise sistem üzerinden otomatik olarak bir yıl geçerli olacak şekilde tanımlanmaktadır. Bu nedenle yeniden bir HES kodu alımına gerek olmamaktadır.

HES Kodu Nerelerde Geçerlidir?

HES kodunun geçerli olduğu yerler, başta şehirler arası ya da yurtdışı seyahatlerinde tercih edilmekte olan toplu ulaşım araçları ve beraberinde konaklama yapılabilen alanlardır. Bunun dışında belirli seminer veya programlarda da HES kodu ile giriş gerekli görülebilmektedir.

HES kodunun geçerli olduğu yerlerde aktif olarak pozitif tanısı olan ya da pozitif tanısı olan kişilerle temaslı olanların bulunmadığından emin olunmakta bu nedenle, kalabalık olan her ortam için gerekli sayılabilmektedir.

Güncel olarak verilen yasaklar ya da izinlerle beraber HES kodu da daha fazla alanda kullanılmaya başlanmıştır. İş yerleri ve güzellik merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezlerinde de HES kodu zorunluluğu bulunmaktadır.

Süresiz HES Kodu Neden Gereklidir?

Süresiz HES kodunun gerekli olduğu durumlar öncelikli olarak seyahat ve konaklamadır. Bu durumlarsa HES kodunun geçerliliğini sürdürmesi, olası bir temas durumunda iletişim kurulabilmesi açısından önemli olmaktadır.

Süreli olarak alınan HES kodlarında tarihin doğru belirlenmesi gerekli görülürken bazı durumlarda seyahat süresi uzayabilmekte ve HES kodunun kullanım süresi dolabilmektedir. Bu nedenle HES kodunun geçerlilik süresi seyahat durumlarında süresiz olacak şekilde belirlenebilmektedir.

Süresiz bir biçimde alınan HES kodlarının istenen zaman diliminde iptal edilip güncel süreli bir HES kodu alınması da mümkün olmaktadır. Bu nedenle süreli ya da süresiz ayrımının vatandaşlar nezdinde herhangi bir kaybı ya da güven problemi oluşmamaktadır. 

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Seyahat izin belgesi, Covid 19 önlemleri kapsamında seyahat yapmasına izin verilmeyen kişilerin belirli neden ve gerekçeler sunarak ilgili birimlerden izin aldığını belgelemesi olarak bilinmektedir. Bu belge sayesinde belirlenen yasaklardan muaf olunacağı için herhangi bir cezai yaptırım bulunmamaktadır.

Seyahat izin belgesi aynı zamanda sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde de alınabilen bir belge olması için herhangi bir yasak durumunda da gerekçelerin yeterli bulunması halinde kullanılabilmektedir.

Seyahat izin belgesinin verilebilmesi için genellikle hayati meseleler nedeniyle ihtiyaç oluşması beklenmektedir. Aksi durumda yığılma olacağı için herkese seyahat izni verilmemektedir.

Seyahat izin belgesi alındıktan sonra neden ve ne zaman seyahat yapılacağı ile ilgili olarak valiliklerin birimlerine belge beyanında bulunulması gerekmektedir. Aksi durumda seyahat izni onaylanmayacağı için problem oluşabilmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak E-devlet sistemleri üzerinden yapılmakta olan bir işlem olarak bilinmektedir. Fakat bunun için öncelikli olarak HES kodunun sistem üzerinden güncellenmesi gerekmektedir. Bu sayede kişinin karantina sürecinde olup olmadığı da teyit edilebilmektedir.

HES kodu güncel olan kişilerin gerekçelerinin incelenmesi durumunda seyahat durumuna onay verilirse belgeyi alma hakkı bulunurken, reddedilmesi durumunda ise seyahate ilişkin izin alamamaktadır.

HES kodunun geçerlilik süresi ile seyahat belgesinin süresinin de aynı zaman dilimlerini kapsıyor olması gerekmektedir. Bu nedenle süresiz olarak beyan edilen HES kodlarından alınması önerilirken, istenen zaman dilimleri yazılarak da HES kodu seyahat belgesi içerisinde kullanılabilmektedir.

02 Ara 2020 - 15:53 İstanbul- Nedir