HES Kodu Nedir? Ne Anlama Geliyor?

hes kodu nedir kimler almalı? hes kodu nedir kimler alabilir? hes kodu nedir nasıl alınır? hes kodu nedir nasıl kullanılır? hes kodu nedir nasıl alınır sağlık bakanlığı? hes kodu nedir nasıl alınır kpss? hes kodu nedir ne işe yarar? hes kodu nedir neden alınır? hes kodu nedir nereden alınır? hes kodu nedir neye yarar? hes kodu nedir niçin alınır?

HES kodu anlamı Hayat Eve Sığar kelimesinden oluşmaktadır. Covid 19 pandemi sürecinde Türkiye özelinde kişilerin pozitif olma durumlarının bir kod üzerinden takip edildiği HES kodu uygulaması ile temaslı kişilere daha hızlı bir biçimde ulaşılması amaçlanmaktadır.

HES kodu aynı zamanda pozitif tanısı alan kişilerin karantina sürecinde evden çıkmamalarını kontrol altında tutmak adına da kullanılmaktadır. Pek çok alanda HES kodu ile giriş olması sayesinde, pozitif tanısı alan hastaların karantina sürecinde sosyal hayatın içerisinde bulunması engellenmektedir.

HES kodu kullanımları yalnızca T.C kimlik numarası üzerinden sağlandığı için Türkiye vatandaşlarına yönelik yürütülmekte olan bir süreçtir. Farklı ülke vatandaşları için takip başka sistemler üzerinden sürdürülmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasının akıllı cihazlara indirilmesi ya da SMS üzerinden HES kodu talebinde bulunulması gerekmektedir. Her iki durumda da sistem üzerinden otomatik tanımlanan kodlar gelecektir.

HES kodu almak isteyenler için işlemler kimlik numarası üzerinden sağlanmaktadır. Kimlik numarası ya da belirli kimlik bilgilerinin eksik olması halinde sistem üzerinden HES kodu almak mümkün olmamaktadır.

HES kodu alınırken bu ayrıntılarla birlikte HES kodunun ne kadar süreyle kullanılacağının da beyan edilmesi gerekmektedir. Uygulama üzerinden süresiz alım yapılmakta olup SMS üzerinden işlem yapılırken gün sayısı girilme zorunluluğu bulunmaktadır.

SMS Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

SMS üzerinden HES kodu alma işlemleri öncelikli olarak 2023 hattına mesaj gönderme yoluyla yapılmaktadır. Mesaj içerisinde belirli kimlik bilgileri istendiği için SMS gönderimi esnasında kimliğin bulundurulması önemli olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bu hatta T.C kimlik numarası, seri numarasının son dört hanesi ve kodun kullanılacağı gün sayısı yazılmadan önce başına HES yazılıp diğer bilgilerin aralarında birer boşluk bırakılması gerekmektedir.

HES kodu için SMS gönderimi yapıldıktan hemen sonra kod belirlenmekte ve SMS yoluyla iletilmektedir. Bu kodun unutulması durumunda ise yeniden aynı işlemler ile kod talep edilebilmektedir.

Hayat Eve Sığar Uygulamasından HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu alma işlemleri için de uygulamanın akıllı cihazlara doğru bir biçimde yüklenmesi gerekmektedir. Ücretsiz bir program olduğu için kolaylıkla indirildikten sonra kullanılabilmektedir.

HES kodu işlemleri için uygulamaya kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Kayıt esnasında T.C kimlik numarası kullanılmakta ve işlemin yapıldığı telefon numarası üzerinden bir onay mesajı ile işlem güvenliği sağlanmaktadır.

Uygulama içerisinde yalnızca HES kodu alma işlemleri değil aynı zamanda çevre bölgelerde hastalığın hangi yoğunlukta olduğu gibi bilgilere ulaşılması da mümkün olmaktadır. Bu nedenle pandemi sürecinde herkesin uygulamayı indirerek kolay kullanımından yararlanması önerilmektedir.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alma işlemleri de tek tuşla yapılabildiği gibi aynı zamanda sınav gibi özel durumlar için tayin edilen HES kodlarına da aynı ekran üzerinden ulaşılabilmektedir.

HES Kodu Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

HES kodunun güvenliği kişilerin kendileri tarafından alınan ve isteğe bağlı olarak silinebilen bir uygulama olması nedeniyle herkes tarafından bilinmektedir. Kişilerin HES kodlarına ilişkin kullanım sürelerini de belirlemek kendi ellerinde olduğu için herhangi bir güvenlik zafiyeti bulunmamaktadır.

HES kodu kullanımı aynı zamanda kişilerin T.C kimlik numarasını her yere vermek zorunda olmamaları nedeniyle tercih edilmiş bir yöntemdir. Bu sayede HES kodu üzerinden hastalık dışında herhangi bir bilgiye ulaşılmaması da sağlanmış olmaktadır.

HES kodu kullanımları ile ilgili şüpheli bir durum hissedenlerin kodu silip yeniden kendilerine özel bir HES kodu tayin etmeleri de mümkün olmaktadır.

02 Ara 2020 - 16:06 İstanbul- Nedir