Seyahat HES Kodu Nasıl Alınır?

seyahat için hes kodu nasıl alınır, seyahat izni hes kodu nasıl alınır, seyahat etmek için hes kodu nasıl alınır, şehirler arası seyahat hes kodu nasıl alınır, seyahat izni için ges kodu nasıl alınır, otobüsle seyahat için hes kodu nasıl alınır, uçakla seyahat için hes kodu nasıl alınır, hes kodu ile seyahat nasıl alınır, otobusle seyahat icin hes kodu nasil alinir, şehirler arası seyahat için hes kodu nasıl alınır, hes kodu ile seyahat belgesi nasıl alınır

Seyahat edecekler için HES kodu alma işlemleri SMS üzerinden ya da Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Seyahat HES kodu alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu seyahat gidiş-dönüş biletleri dahil olacak üzere bu zaman dilimlerini kapsayacak bir süre için kod alınmasıdır.

SMS üzerinden de Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden de yapılmakta olan işlemlerde HES kodunun ne kadar süreyle kullanılacağına dair bir beyanda bulunulması zorunlu tutulmakta, belirlenen süre dolduğunda ise HES kodu otomatik olarak iptal edilecektir.

HES kodunun iptal edilmesi durumunda seyahat bilet işlemleri gerçekleşmeyeceği için önemli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle seyahat biletleri göz önünde bulundurularak kod alınması gerekmektedir.

SMS ile HES Kodu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

SMS ile HES kodu alma işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından özel olarak belirlenmiş olan 2023 hattına mesaj gönderilmesi ile yapılmaktadır. Mesaj gönderirken T.C kimlik numarası ve seri numarasının son dört hanesi bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

HES yazdıktan sonra sırasıyla T.C kimlik numarası, kimlik seri numarasının son dört hanesi ve HES kodu süresi gün sayısı olarak yazılarak mesaj şeklinde gönderilmesi gerekmektedir. Tüm operatörler üzerinden SMS gönderimi yapılabilmektedir.

HES kodu alma işlemleri yapılırken doğrudan kişinin kendi telefonundan mesaj gönderme zorunluluğu gibi bir kriter bulunmamaktadır. Bu nedenle bilgiler tam ve eksiksiz girilmesi durumunda bir başkası adına da HES kodu alınabilmektedir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alma işlemleri yapılmadan önce uygulamaların aktif olarak kullanılan cihaza indirilmesi gerekmektedir. Mobil cihazlarda bulunan uygulama satın alma bölümlerinden ücretsiz olarak indirme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Seyahat HES kodu almak isteyenler için mesaj yönteminden çok daha kolay bir yöntem olarak bilinen Hayat Eve Sığar uygulaması ile tek tuşla kod alınıp yine tek tuşla iptal işlemleri sağlanabilmektedir.

Hayat Eve Sığar uygulaması ile aynı zamanda risk haritalarının da görülmesi mümkün olmaktadır. Kişilerin bulundukları çevrede yakından uzağa doğru hastalık bulunan kişi sayısının oranına ve uygulamayı kullanan kişinin mevcut sağlık verilerinden bağlantılı olarak hastalık riski durumuna erişilebilmektedir.

Yurt Dışından Gelenler İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Yurt dışından gelenler için HES kodu alma işlemleri yalnızca SMS üzerinden ya da Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak pasaport numarası ve pasaport sicil numarası gerekmektedir.

Türkiye vatandaşları için olduğu gibi 2023 hattı üzerinden verilmekte olan HES kodları için sırasıyla HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra pasaport numarası, soy isim ve HES kodu süresi yazılarak mesaj gönderilmesi yeterli olmaktadır.

Yurt dışından gelen her birey için HES kodu alınması gerekli görülmektedir. Yalnızca 2 yaşını tam doldurmamış bebekler için anne ve babalarının HES kodları ile seyahat etmelerine izin verilmektedir.

E-Devlet Sisteminden HES Kodu Nasıl Alınır?

E-devlet sisteminden HES kodu alma doğrudan Sağlık Bakanlığı işlemleri altında yer almaktadır. Buradan yapılacak işlemler sayesinde hızlı bir biçimde HES kodu üretilebilmektedir.

HES kodunun E-devlet sistemi üzerinden alınabilmesi için uygulamayı kullanmaya ilişkin bir şifre bulunması gerekmektedir. Bu nedenle PTT şubelerinden ilk kullanım şifresini aldıktan sonra güncel şifre belirlenmeli ve bu şekilde güvenli bir giriş yapılması önemli olmaktadır.

Seyahat HES kodu almak isteyenlerin E-devlete giriş yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı başlığının altında HES kodu alma veya üretme başlığına tıklamaları ve gerekli bilgileri girmeleri gerekmektedir. Bu sayede hızlı bir biçimde HES koduna ulaşılması mümkün olmaktadır.

02 Ara 2020 - 16:12 İstanbul- Nedir