Yabancılar İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

yabancılar için hes kod nasıl alınır? yabancılar kişiler için hes kodu nasıl alınır? yabancılar hes kodu nasıl alınır? yabancı uyruklular için hes kodu nasıl alınır? yabancı yolcular için hes kodu nasıl alınır? yabancılar hes kodu nasıl alınır sms? yabancılar için hesap kodu nasıl alınır? yabancilar için hes kodu nasil alinir?

Yabancılar için HES kodu alma işlemleri SMS üzerinden yapılmakta olup T.C kimlik numarası yerine pasaport numarası, T.C kimlik sicil numarası yerine de pasaport sicil numarası kullanılmaktadır. Yabancılar için HES kodu aynı bilgiler ile Sağlık Bakanlığı web sitesinden de alınabilmektedir.

Yurtdışından Türkiye’ye gelenlerin HES kodu alma işlemlerinde HES yazıp boşluk bıraktıktan sonra pasaport numarasının yanı sıra doğum yılı ve soy isminin de yazılması gerekmektedir. Son olarak kaç gün kullanılmak istendiği de yazıldıktan sonra 2023 hattına mesaj olarak gönderilmesi gerekmektedir.

HES kodu alacak olan yabancı turistlerin gün sayısını belirlerken tüm seyahat sürelerini kapsayacak şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ailenin her üyesi için ayrı bir HES kodu alınması gerekmektedir.

HES kodu almak isteyenler için E-devlet sistemleri üzerinden de kullanılmakta olan ekranlar bulunmaktadır. Fakat bu ekranlar da yine pasaport bilgilerinin alınması ile kullanıma sunulan alanlardır.

HES Kodu Süreli Midir?

HES kodunun süreli olması kontrollerin etkili bir biçimde yapılabilmesi için oldukça gereklidir. Bu sürelere ise vatandaşların kendileri karar verebilmekte olup isteğe bağlı olarak süreyi uzatma hakları da bulunmaktadır.

HES kodu süreleri belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, sürenin seyahat zaman dilimini tamamen kapsıyor olmasıdır. Dönüş biletlerinin gününde biten HES kodları geçersiz sayılacağı için mağduriyetlere neden olabilmektedir.

HES kodunun süreli olması aynı zamanda vatandaşların güvenlikli bir biçimde bilgilerini paylaşabilmesi açısından önemlidir. Her talepte farklı bir kod geleceği için bir önceki kod ile ilişkilendirilmemektedir.

65 Yaş Üstü Vatandaşların HES Kodu İşlemleri

65 yaş üstü HES kodu işlemleri yeni gelen yasaklarla birlikte geçersiz sayılmaktadır. Toplu taşıma kullanımlarına kısıtlama getirilen 65 yaş üstü vatandaşlar için HES kodu yerine seyahat izin belgesinin bulunması gerekmektedir.

HES kodu işlemlerini yapmak isteyen 65 yaş üstü vatandaşlar için bağlı bulunan il ve ilçelerin idari birimlerine gidilerek özel durumların bildirilmesi ve gerekli izinlerin alınması zorunlu tutulmaktadır.

Bu işlemler güncellenen yasak durumları ile değişkenlik gösterebilmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlar için seyahat izni gelmesi durumunda ise yeniden HES kodu uygulamasına geçilebilmektedir

18 Yaş Altı Çocuklar İçin HES Kodu Alınabilir Mi?

18 yaş altı çocuklar için HES kodu uygulaması ebeveyn kontrolünde olmakla beraber her biri için tanımlanabilmektedir. HES kodu uygulaması olmayan 18 yaşından küçük çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi seyahat engeline takılabilmektedir.

HES kodu gerekli olmayanlar yalnızca 0-2 yaş aralığındaki bebeklerdir. Bu yaş grubundaki kişilerin ebeveynlerinin HES kodu olması durumunda ise herhangi bir belge talep edilmeden seyahat etmelerine izin verilmektedir.

HES kodu işlemlerinde yaş kriterlerinin belirlenmesi doğrudan güncel olarak paylaşılmakta olan kısıtlamalar ile ilgili olmaktadır. Bu nedenle değişkenlik gösteren uygulama süreçlerinin de olması beklenmektedir.

HES Kodu Neden Gereklidir?

HES kodunun gerekli olduğu durumlar öncelikli olarak yurtiçi ya da yurtdışı seyahatleridir. Her türlü toplu ulaşım aracına bilet alabilmek için mutlaka HES kodu bulunmalı ve bu kodun bilet alma işlemleri esnasında verilmesi gerekmektedir.

HES kodu kullanımları kapalı olarak bilinen pek çok işletmede de gerekli olmaktadır. Bu işletmelerin başında oteller ya da konaklama alanları gelmektedir. Alınan kodların aynı zamanda konaklama yapılabilecek zaman dilimini tümüyle kapsaması gerekmektedir.

HES kodu gerekliliği genel yayılımın önüne geçmek için önemli bir adımdır. Pozitif bir vaka ile iletişime geçilerek yakın temas halinde bulunduğu kişilere de kısa süre içerisinde bu kod üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

02 Ara 2020 - 16:20 İstanbul- Nedir