Yasin Bölükbaşı Kimdir?

1983 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Nuh Eski Yapan ilköğretim okulunda, ortaokulu Tevfik İleri İmam-Hatip lisesinde ve lise öğrenimini Anıttepe lisesinde tamamladı. Lisans Eğitimini Başkent Üniversitesi İktisat Bölümünde aldı ve bu bölümden 2008 yılında mezun oldu.

Yasin Bölükbaşı Kimdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Yasin Bölükbaşı, Üniversite yıllarında başladığı siyasi faaliyetlerine 13 Nisan 2008 yılında Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresinde MKYK üyesi seçilerek devam etti. Görev dağılımı sonucunda Üniversiteler Başkan Yardımcılığı görevini 6 ay sürdürdü, daha sonra MYK’da yapılan değişiklikle Genel Sekreterlik görevine getirildi. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu. 29 Nisan 2012 Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresine kadar Genel Sekreterlik görevini sürdürdü. Bu kongrede tekrar MKYK üyesi seçildi. Bu göreve Eylül 2014’e kadar devam etti. Bu görevleri sırasında 2011’de hazırlanan seçim beyannamesi için oluşturulan heyet içinde yer alarak Gençlik hedefleri bölümünü yazdı. Ayrıca Gençlik Ajansı (daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu) kurulması için mevzuat çalışmalarını yürüten ekibin içinde yer aldı ve AK Parti Genel Merkezinde oluşturulan Gençlik Politikaları Komisyon Başkanlığı görevini yürüttü. Siyasi faaliyetleri sırasında öğrenci konseyleriyle de yakından ilgilendi. Yaş haddinden dolayı Gençlik Kollarındaki görevinden ayrıldı.

Tüm bu siyasi faaliyetlerin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Yönetim ve İcra Kurulu Üyeliğini 4 yıl süreyle sürdürdü. 21 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen HİS 4. Olağan Genel Kurulunda başkanlığa seçildi. Güney Kore’nin Başkenti Seul’de 18 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen Seçimli Genel Kurul’da Avrupa Herkes İçin Spor (TAFISA Europe) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2020 yılında Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından Türkiye adına Avrupa Spor Elçisi ünvanı aldı. Aynı zamanda Migarts (Göçmen Sanat ve Spor Derneği) ve Satrançla Büyüyorum Derneği Başkanvekili olarak görev yapmaktadır. İlaç, medikal ve turizm sektörlerinde ticari faaliyetler yürüten Bölükbaşı 30 Ağustos 2018 tarihinde Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın olurlarıyla Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilmiş olup, halen bu görevini sürdürmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmekte olan Bölükbaşı, evlidir

06 Ağu 2021 - 17:26 Ankara- Siyaset