DİCLE ÜNİVERSİTESİ: VETERİNER FAKÜLTESİNDEN “MANDALARDA EMBRİYO TRANSFERİ-ÇEKİRDEK SÜRÜ YÖNTEMİYLE VERİMLERİN, YETİŞTİRİCİ KAZANCININ VE İSTİHDAMIN ARTTIRILMASI PROJESİ”

VETERİNER FAKÜLTESİNDEN “MANDALARDA EMBRİYO TRANSFERİ-ÇEKİRDEK SÜRÜ YÖNTEMİYLE VERİMLERİN, YETİŞTİRİCİ KAZANCININ VE İSTİHDAMIN ARTTIRILMASI PROJESİ” T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen “Diyarbakır İlinde Mandalarda Em...

VETERİNER FAKÜLTESİNDEN “MANDALARDA EMBRİYO TRANSFERİ-ÇEKİRDEK SÜRÜ YÖNTEMİYLE VERİMLERİN, YETİŞTİRİCİ KAZANCININ VE İSTİHDAMIN ARTTIRILMASI PROJESİ” T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen “Diyarbakır İlinde Mandalarda Embriyo Transferi-Çekirdek Sürü Yöntemiyle Verimlerin, Yetiştirici Kazancının ve İstihdamın Arttırılması Projesi” kapsamında kurulan manda çiftliğinde devam eden invivo embriyo üretimi ve embriyo nakli çalışmalarını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kadir Turan yerinde  ziyaret etti.  Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Vural ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Ümüt Cirit,  ekip ile görüş alışverişinde bulunarak Rektör Karakoç’a proje faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Proje, ülkemizdeki Veteriner Fakültelerinde ilk kez yürütülen proje kapsamında olup, süt verimi yüksek İtalyan mandalarından elde edilen embriyoların yerli mandalarımıza nakli yapılarak dayanıklı saf damızlık yavruların elde edilmesi ve üreticilerimizin hizmetine sunulması amaçlanmaktadır.

04 Ara 2021 - 12:21 - Haberler

istanbul haber