Üniversitemizde YENİGİDAM Tarafından Laboratuvar Eğitimi Düzenlendi

Üniversitemiz Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (YENİGİDAM) tarafından 7-17 Aralık tarihleri arasında “Laboratuvar Eğitimi ve Uygulamaları” eğitimi düzenlendi. Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi L...

Üniversitemiz Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (YENİGİDAM) tarafından 7-17 Aralık tarihleri arasında “Laboratuvar Eğitimi ve Uygulamaları” eğitimi düzenlendi.

Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen programa Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Dureyt Veziroğlu ve Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Menekşe Bulut öncülüğünde eğitimciler Öğr. Gör. Betül Tan, Yüksek Gıda Mühendisi Ayhan Çiğdem, Yüksek Gıda Mühendisi Tunahan Engin ve pek çok alandan doktora ve yüksek lisans öğrencileri katıldı.

Program, Koordinatör Prof. Dr. Dureyt Veziroğlu’nun açılış konuşması ile başlayıp koordinatör yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Menekşe Bulut’un Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kuruluş amacı, faaliyetleri, önemi,  laboratuvar tanıtımları, laboratuvarda uyulması gereken kurallar ve iş sağlığı hakkında bilgi vermesi ile devam etti. Daha sonra diğer eğitimciler tarafından katılımcılara laboratuvarda kullanılan cam malzemelerin tanıtımı, nem ölçümü, kütle ölçümü, redoks (Eh) ölçümü, hacim ölçümü, laboratuvarda rapor hazırlama, refraktometre ile brix ölçümü, pH ölçümü, kolorimetre ile renk ölçümü, tekstür ölçümü, spektrofotometre ve spektrofotometri, çözeltiler ve çözelti hazırlama, titrasyon analizi, santrifüj ve santrifügasyon gibi konularda eğitim verildi. Eğitime katılanlar laboratuvarda uygulama yaparak laboratuvar yeteneklerini pekiştirdi.

Programda Yenilikçi Gıda Teknolojileri Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bu tür eğitimlerin artırılması ve gelecekte yapılacak faaliyetler konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Eğitim programının ardından Koordinatör Prof. Dr. Dureyt Veziroğlu tarafından eğitmenlere ve katılımcılara teşekkür ve katılım belgeleri sunularak program tamamlandı.

28 Ara 2021 - 18:17 - Haberler

istanbul haber