Sinop Üniversitesi: Üniversitemizde “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” Konulu Fotoğraf Sergisi

Üniversitemizde, İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yılı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 85. yıl dönümü sebebiyle “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” konulu fotoğraf sergisi açıldı. Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli Kum Zambağı Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılışına; Rekt...

Üniversitemizde, İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yılı ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 85. yıl dönümü sebebiyle “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli Kum Zambağı Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılışına; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Rektör Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Sayın Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Sayın Prof. Dr. Hülya TURAN ile Fakülte Dekanlarımız, Akademik Personelimiz ve İdari Personelimiz katıldı.

Sergide, İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY’un eğitim hayatı, eserleri, mebusluk kimliği ve Millî Mücadele’deki rolünü anlatan fotoğraflara yer verildi.

Vefatının 85. yıl dönümü sebebiyle Milli Şair Mehmet Akif ERSOY’u rahmet ve şükranla andıklarını belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Milli mücadele yıllarında yazdığı şiirleri, yazıları ve Anadolu’nun değişik vilayetlerinde verdiği vaazlarıyla, karamsarlığa düşen aziz milletimize mücadele ruhunu aşılayarak, İstiklal Savaşının kazanılmasında büyük katkılarda bulunan Mehmet Akif ERSOY, eserleriyle ve yılmak bilmeyen azmiyle günümüzde de bizlere ışık tutmaya ve öncülük etmeye devam etmektedir. Bugün bizlere düşen görev; milli mücadeleci ruhunu en iyi biçimde tasvir eden büyük dava adamı Mehmet Akif ERSOY’u ve eserlerini iyi anlamak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklâl Marşı’mızı bize armağan eden İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u vefatının 85’inci yıl dönümünde rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum” dedi.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, serginin hazırlanmasına katkı sunan Türk Tarih Kurumu, Trakya Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif ERSOY Üniversitesi’ne de teşekkürlerini sundu.

Sergi, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ve beraberindekiler tarafından kesilen kurdele ile ziyarete açıldı.

Açılışı yapılan “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY” Sergisi, 30-31 Aralık tarihlerinde Üniversitemiz Öğrenci Yaşam Merkezinde öğrencilerimizin ziyaretine sunulacak.

29 Ara 2021 - 22:52 - Haberler

istanbul haber