DİCLE ÜNİVERSİTESİ: “ÇOCUK ÇAĞI TRAVMATİK YAŞANTILARI VE ÖNEMLERİ” SEMİNERİ

“ÇOCUK ÇAĞI TRAVMATİK YAŞANTILARI VE ÖNEMLERİ” SEMİNERİ Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ve Dicle Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından “Çocuk Çağı Travmatik Yaşantıları ve Önemleri” semineri düzenlendi. Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen seminere konuşmacı olarak Ok...

“ÇOCUK ÇAĞI TRAVMATİK YAŞANTILARI VE ÖNEMLERİ” SEMİNERİ

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ve Dicle Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından “Çocuk Çağı Travmatik Yaşantıları ve Önemleri” semineri düzenlendi.

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen seminere konuşmacı olarak Okul Öncesi Öğretmeni Betül Özhan, Psikolojik Danışman Hakan Yıldırım ve Avukat Alican Çekmez katıldı.

Çocuk istismarı ve ihmaline değinen Psikolojik Danışman Hakan Yıldırım, “Anne, baba, bakım verici ya da herhangi bir yetişkin tarafından yapılan çocuğun gelişimini zedeleyen toplumun ahlak kuralları tarafından yanlış olduğu kabul edilmiş eylem ya da eylemsizliklerdir. Bunlar, ihmal, fiziksel istismar, duygusal istismar ve cinsel istismarlardır. Cinsel istismara uğrayan çocuklarda ortaya çıkabilecek belirtilerde uyku bozuklukları, dürtüsellik, saldırganlık, içe dönüklük, engellenme, baskılanma duygusu, ana, babaya, bakım veren kişiye aşırı yapışma ya da ayrılık görülür”  dedi.

“Kanunlarımıza Göre Cezalandırılan İstismarın Türleri Nelerdir?” Konu başlığı ile seminere katılan Avukat Alican Çekmez,” Bir istismar vakasıyla karşılaştığınızda Susmayın! İhbar Edin! Önemli olan çocuğun beyanıdır, makul şüphe yeterlidir. Bulguların kaybolmaması için ilk 72 saat çok önemlidir. Çocuğun eşyalarını yıkamadan, poşetleyerek yetkili makamlara teslim edin ve çocuğa banyo veya kişisel bakım yaptırmayın. Sosyal medya üzerinden olayın ve çocuğun görüntülerini paylaşmayın” şeklinde konuştu. 

Yayını izlemek için tıklayınız:https://www.youtube.com/watch?v=-EI4slJDghk

30 Ara 2021 - 00:11 - Haberler

istanbul haber