KOÜ’lü akademisyenler, ülkemizi ABD’de temsil edecek

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Doç. Dr. Zekeriya Erdinç ile Öğr. Gör. Tayfun Konak’tan oluşan heykel takımı, ABD’nin Minnesota eyaletinde 18-28 Ocak tarihlerinde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazandı.   Dünyanın birçok ülkesinden katılımcıların büy...

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Doç. Dr. Zekeriya Erdinç ile Öğr. Gör. Tayfun Konak’tan oluşan heykel takımı, ABD’nin Minnesota eyaletinde 18-28 Ocak tarihlerinde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazandı.

 

Dünyanın birçok ülkesinden katılımcıların büyük ödül için yarışacağı organizasyonda Türkiye’yi temsil edecek heykel takımı, “Dünyayı Boynuzlarında Taşıyan Anadolu Boğası”” isimli eseri gerçekleştirecek.

 

Organizasyon sürecinde sanatçılar 3,5 metreküp ölçeğindeki sıkıştırılmış kar bloğundan, bu malzemeyi şekillendirmek için kullanacakları özel ekipmanlarıyla, amaçladıkları formu oluşturacak.

 

Uluslararası platformda Kocaeli Üniversitesi ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Konak; Ekonomisi tarıma dayalı olan antik toplumlarda Dünya’nın boğanın boynuzları üzerinde döndüğü düşüncesinin hakim olduğunu iletti. Kaynağını Anadolu’dan alan Dicle ve Fırat nehirleri Boğanın boynuzlarını temsil ediyordu. Bu düşünceden yola çıkarak yorumladıkları heykelde dünyayı boğanın boynuzları üzerinde göstermenin bir yolu olarak, boğayı boynuzları üzerinde duracak şekilde ters çevirerek betimlediklerini ifade etti.

 

Uluslararası farkındalığın önemini vurgulayan Konak, önümüzdeki dönemde güzel sanatlar alanında öğrencilerin vizyon, tasarım ve fikri becerilerinin yanı sıra uluslararası organizasyon tecrübelerinin arttırılması için de çalışacağını kaydetti.

 

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye verdiği destekten dolayı teşekkür eden Konak, Ulusal ve Uluslararası alanda yeni projelerinin olduğunu 3 kıta ve 12 farklı ülkede eserler gerçekleştirdiğini söyledi. Sanatçının Japonya ve Çek Cumhuriyetinden ödülleri olduğu ve buradan alacakları bir ödülle beraber üç kıtadan ödül almış olacaklarının da altını çizmiş oldu.

14 Oca 2022 - 23:56 - Haberler

istanbul haber