AYVACIK TEPME PEYNİRİNE COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Eşsiz lezzeti, tadı ile birçok kişi tarafından aranan ve beğenilerek tüketilen “Ayvacık Tepme Peyniri” coğrafi işaret tescili alma çalışmalarına başlandı. Ayvacık Kaymakamlığı ile Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen coğrafi işaret tescil çalışmaları kapsa...

Eşsiz lezzeti, tadı ile birçok kişi tarafından aranan ve beğenilerek tüketilen “Ayvacık Tepme Peyniri” coğrafi işaret tescili alma çalışmalarına başlandı.

Ayvacık Kaymakamlığı ile Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen coğrafi işaret tescil çalışmaları kapsamında, Ayvacık Tepme Peynirinin kamuoyuna tanıtımının sağlanması için Ayvacık Şapköy de bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe; Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, Ayvacık Kaymakam İlker EKER, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim BÜYÜKGAGA, Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin EKİNCİ, Şapköy Muhtarı Nevzat KAPTAN, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Ziraat odası temsilcisi ve çok sayıda üretici katıldı.

Etkinlik; Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine bağlı köylerde bulunan zengin bitki örtüsüne sahip meralarda doğal olarak yetişen kekik, üçgül, taş yoncası, papatya, çoban çantası gibi bitkilerden beslenen sakız, sönmez, dağlıç ırkı koyunların sütlerinden elde edilen, olgunlaşması için toprak altında 6 ay süreyle küp içinde bekletilen Ayvacık Tepme Peyniri’nin Vali İlhami AKTAŞ tarafından topraktan çıkarılması Köy halkı ve katılımcılarla birlikte tadına bakılması ile başlandı. Köy Muhtarı ve üreticilerle bir müddet sohbet eden protokol, üreticilerin sorunlarını dinledi, köyde yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu. 

Vali İlhami AKTAŞ, “Coğrafi işaretli ürünler; bulunduğu Ülkenin, şehrin ve bölgenin tanıtılmasında büyük öneme sahiplerdir. Ülkelerin ve yörelerin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunur, ülkeye marka şehirler, bölgeler kazandırır, kültürü-tarihi yarınlara taşır” diyerek çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Protokolün Ayvacık Şapköy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini ziyaretinin ardından etkinlik sona erdi. 

21 Oca 2022 - 20:00 - Haberler

istanbul haber