Milenyum Çağda Mankurtlaşma

Mankurtlaşma tabirinin kökeni Manas Destanı’na kadar uzanır. Destanda, çocuk Manas’tan korkan Kalmaklar, onu mankurt etmekten bahseder. Mankurt kavramını Manas Destanı’ndan alıp hafızalara kazıyan isim ise Cengiz Aytmatov’dur. Cengiz Aytmatov, Gün Olur Asra Bedel romanında geçen ‘’Nayman Ana destanında’’ bir mankurtlaştırma hikâyesi anlatır.

Hikâye özet olarak şudur:

Türk boyları ile düşman kabile Juan-Juanlar arasında yapılan savaşta, Juan Juanlar, esir düşenlere özel bir işkence yöntemiyle geçmişini unutturup, deve çobanı yapıyorlar.

İşkence yöntemi ise şöyle:

Esirlerin elleri kolları bağlanıp saçları usturayla kazınıyor. Kesilen devenin boyun derisi çıkarılıyor ve bu deriyi saçı kazınmış esirlerin kafasına geçiriyorlar. Başları sağa-sola oynamasın diye boyunlarına da tahta kalıp geçirip doğru çöle salıyorlar. Çığlıkları duyulmasın diye de elleri-ayakları bağlanıyor.

Kızgın güneş altında büzülen deri başı mengene gibi öyle sıkıştırıyor ki, esirin çıkmaya başlayan saçları dönüp yeniden başa batıyor. Beyin, bu basınç altında değişime uğruyor. Kızgın çölde aç-susuz birkaç gün geçiren bu esirlerden birçoğu dayanamayıp ölüyor ve orada gömülüyor. Sağ kalıp belleğini yitirerek mankurt olanlarsa günlerce beslenip güçlendiriliyor ve yeterince güçlendikten sonra köle pazarına götürülüp satılıyor.

“Mankurt” kim olduğunu, soyunun nereden geldiğini, adını, çocukluğunu, anasını-babasını bilmezdi, kısacası insan olduğunun bile farkında değildir. Benlik bilincini yitirdiği için efendisine iktisadi açıdan büyük avantajlar sağlar…

Herhangi bir köle sahibi için en büyük tehlike, kölesinin başkaldırmasıdır. Her köle fırsat bulunca isyan eder; oysa mankurt köleler arasında kaçmayı, karşı koymayı, başkaldırmayı düşünmeyen, alışılmışın dışında tek varlıktır. Köpeklerin sahiplerini dinlemeleri gibi mankurt ta efendisinin sözünden dışarı çıkmaz.’’ (Gün Olur Asra Bedel, sf. 151)

Mankurt hafızasını yitirdiği için köle pazarında bulunan diğer kölelerden çok daha iyi para ediyor. Çünkü hafızası yerinde olan köle her şeyden öce insan olduğunu biliyor. Yaşamak, özgür olmak istiyor. Bu sebeple normal bir kölenin kaçma ihtimali her zaman vardır. Mankurt ise hafızası yerinde olmadığı için böyle bir teşebbüse meyletmiyor… Onun tek derdi sahibi ne isterse onu yapmak.

Köleyle mankurtu birbirinden ayıran özellikler hafızaları ve düşünme yetileridir.

Orhun yazıtlarında, Kültigin, Çinlilerin hoş vaatlerle Türk beylerini kandırdığını anlatır. Çinlilerin vaatlerine kanan Türk Beyleri zamanla yetiştikleri kültürden uzaklaşıp, Çince adlar almaya başlamışlar, Türk budunu Çin esareti altına girmiş, Türk boyları arasına fitne sokup birbirleriyle savaştırmışlar. Bir süre sonra halk uyanmış, başkaldırmış ve esaretten böylelikle kurtulabilmişler.

Osmanlı’nın son dönemlerinde ‘’idraksiz Türk’’ diyen tarihçilerden tutun da ‘’Türklükten şeref ve izzetimle istifa ediyorum’’ diyen din adamlarına kadar her alanda Türklük alerjisi var idi. Türk milleti, kendi kurduğu, yaşattığı devlette hor görülüyordu. Kimliğini unutmuştu.

Cumhuriyetle birlikte üzerimizden ölü toprağını attık fakat Atatürk aramızdan ayrılıp Türk büyüklerinin arasına katıldıktan sonra, yabancı devletlerle imzalanan antlaşmalarla köle duruma getirildik.

Mankurtlaştırma çabaları, sisteme mukavemet olmaması için süratle devam ediyor. Türk milleti, iz şaşırmadan cellâdını takip ediyorsa mankurtluk emareleri baş gösteriyor demektir.

Mankurtlaşma çabaları ise, günümüzde çok farklı cenahlarda şu şekillerde sürüyor:

*Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar aracılığı ile

* Gayri milli eğitim politikası ile

* Ekonomik darbelerle

*Cinselliğin Yozlaştırılmasıyla

*Kitle iletişim araçlarıyla

*Sözlü ve yazılı medya propagandalarıyla

*Dinî takiye ile

Ülkede her türlü tarikatın kol gezmesi, sistemin çareyi mevcut partiler arasından aratması da mankurtlaşmayı arttıran etmenler arasında.

Batı biliyor ki, Türkiye Cumhuriyeti kendisini müdafaa edecek fedakâr fertleri kalmadığı zaman yıkılacaktır. Bu amaçla, Türk milletinin millî direnci köreltilmek isteniyor ve her yol deneniyor. Türk milleti hissizleştiriliyor. Taşeronlarını da bu minvalde çok iyi kullanıyorlar.

İmam Maturidi, “Akıl, bilgi kaynaklarından biri, insana verilmiş ilâhi bir emanettir. İnsanlar akılları sayesinde güzellik ve çirkinlikleri tanır, kendi üstünlüklerini onun sayesinde anlarlar. Kulun kusur işlemesi aklını kullanmayışı yüzündendir.’’ diyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyette Türk ulularının yanındadır fakat düşünceleri, Türk milletinin kültüründe önemli bir yere malik olan ‘’bozkurt’’ gibi, Türk milletine yol göstermeye devam etmektedir, edecektir.

Yaşadığımız coğrafya, milletler mücadelesinin merkez noktasıdır bu nedenle üzerimizdeki oyunlar hiçbir zaman eksilmeyecek aksine artacaktır fakat biliyoruz ki, tarihimizin her döneminde olduğu gibi yine bir Kürşat çıkacak ve Türk’ü huzura kavuşturacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yusuf Kenan BEZGİN - Mesaj Gönder

# mankurt nedir, mankurtlaştırma, mankurt işkencesi, mankurt ne demek, mankurt efsanesi, mankurtlaştırmak ne demek, mankurtlaşma, mankurt filmi, mankurt cengiz aytmatov, mankurt kitabı, mankurt efsanesi oku, mankurt anlamı, mankurt ateist, mankurt aytmatov, mankurt anlam, mankurt anlamı ne demek, avarlar mankurt, mankurt kelime anlamı, whats a mankurt, mankurt ile başlayan kelimeler, mankurt kim buldu, bahadır boysal mankurt, mankurt nedir kısaca bilgi, was bedeutet mankurt, mankurt cezası, mankurt cengiz aytmatov kitap, mankurtlaşmak nedir, mankurtlar çetesi ne demek, mankurt definition, mankurt destanı, mankurt demek nedir, mankurt kime denir, mankurt ekşi, mankurt efsanesi cengiz aytmatov, mankurt etimoloji, mankurt efsanesi nedir, diriliş mankurt, mankurt english, mankurt ne demek tdk, mankurt etmek ne demek, mankurt ne demek kısaca, mankurt sinema filmi, tarık tarcan mankurt filmi, mankurt gün olur asra bedel, mankurt gibi ne demek, mankurt yusuf güldür, mankurt ne anlama gelir, mankurt ne anlama gelmektedir, mankurt ne manaya gelir, mankurt gerçek mi, mankurt yöntemi, mankurt nasıl yapılır, mankurt töreni, mankurt hikayesi, mankurt harfleriyle kelimeler, mankurt hastalığı nedir, mankurt hali nedir, mankurt in history, mankirt meaning in hindi, beyaz gemi mankurt, mankurt izle, mankurt in english, mankurt insan, mankurt işkenceleri, mankurt hangi kitapta, juan juanlar mankurt, mankurt kafa ne demek, mankurt kelime türetme, mankurt kimdir, mankurt isminin anlamı, mankurt kelimesinin kökeni, mankurt kelimesi ne demektir, mankirt meaning, mankurt meaning in urdu, mankurt meaning in english, mankurt movie, mankurt moğol, mankurt mezhebi, mankurt nedir kime denir, mankurt nedir ekşi sözlük, mankurt nerede, mankurt ne demek anlamı, mankurt n, mankurt osmanlı işkenceleri, mankurt osman, mankurt olmak, mankurt olayı, tankurt manas, mankurt olma, mankurt nasıl olunur, mankurt özeti, yılmaz özdil mankurt, mankurt pronunciation, mankurt pdf, mankurt process, mankurt romanı, mankurt soner yalçın, mankurt sözleri, mankurt sözlük, mankurt sozluk anlami, mankurt sözcüğünün anlamı, mankurt sözlük anlamı nedir, mankurt tdk, mankurt tedavisi, mankurt tarihçesi, mankurt türkçe anlamı, mankurt türkçesi, mankurt türkçe anlamı ne, mankurt sözcüğünün anlamı nedir, mankurt türkçe sözlük anlamı, mankurt un anlamı nedir, mankurt uygulaması, mankurt uludağ, mankurt un anlami, mankurt un manası, mankurt un türkçe anlamı, mankurt un türkçe anlamı nedir, mankurt ün anlamı, mankurt un kelime anlamı nedir, mankurt vikipedi, mankurt vahşetin davulları, mankurtlar vadisi, angut ve mankurt, mankurt yazari, mankurt yapma, mankurt yapmak ne demek, mankurt znacenje, mankurt 1990, mankurt ün anlamı ne, mankurtlaştırma nasıl yapılır, mankurtlaşma nasıl yapılır, mankurtlaşmak ne demek, mankurtlaşmak ne demek tdk, mankurtlaşma nasıl olur, mankurtizm ne demek, neden ve nasıl mankurtlaştırılıyoruz, mankurtlaşma ne deme, mankurtlaşma neden yapılır

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz