Covid-19 ve Dijital Alışveriş Eğilimi

Tüketim alışkanlıklarımız sanallaşıyor...

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Sars-Cov ailesinin yeni bir türü olduğu açıklanan Covid-19 kısa sürede küresel boyutta hızlı bir yayılım göstererek pandemiye dönüşmüştür. Yayılımın bu denli hızlı olmasına ve ülkeler arası bir soruna dönüşmesine bireyler ve devletlerle birlikte bilim dünyası da hazırlıksız yakalanmıştır. Ancak geçmiş dönemlerde yaşanan pandemi dönemlerine göre teknolojinin ilerlemiş olması pandemi ile mücadelede daha güçlü adımlar atılmasını sağlamaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak; Covid-19’ un genom dizilimleriyle ilgili atılan adımlar geçmişe kıyasla teknoloji sayesinde farklı kurumlarca 3 ay gibi bir kısa sürede gerçekleşmiştir.

Bu döneme kadar gelen süreçte genom diziliminin tespiti 18 ay gibi çok daha uzun süreleri bulmaktaydı. Ancak tüm bu ilerleyen teknolojiye rağmen kesin bir tedavi yöntemi ve tedavilerde kullanılacak ilaçlar geliştirilememiştir. Bilimin virüs ile mücadelede yetersiz kalması ve hızlı yayılımın durdurulamaması üzerine yetkili mercilerce virüs yayılımının bireyler arası yakın temastan kaynaklandığının bilinmesi üzerine bu yakın teması en aza indirmek amacıyla çeşitli önlemler alınmaya çalışılmıştır. Bu önlemlerin asıl amacı sosyal hayatın kısmen de olsa kısıtlanması olarak açıklanabilir.

Tüm bu önlemler sürecinin merkezinde olan bireyler, yalnızca sağlık boyutunda değil aynı zamanda farklı alt boyutlarda da olumsuz etkilenmiştir. Bireyler, bu süre içerisinde sağlık durumları konusunda endişeye kapılmanın yanında süreç içerisinde psikolojik, fizyolojik ve ekonomik olarak da olumsuz etkilenmiştir. Covid-19 ile mücadele süreci sağlık sistemi ve ekonomi sektörü üzerinde ciddi bir yük yaratmıştır. 

Sağlık sisteminin bu denli bir mücadeleye hazır olmaması sonucu bu alanda acil yatırımlar kaçınılmaz olmuştur. Ayrıca sosyal hayatın kısmi olarak kısıtlanması üretim ve tüketim sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratmıştır. Sosyal hayatın kısıtlanması sürecinde bireylerin evlerinde çıkmamaları tavsiye edilmiştir. Ancak bu süreç içerisinde bireylerin ihtiyaçlarının da karşılanması bir mecburiyettir. Bu bağlamda bireyler çeşitli arayışlara girmiş ve  bu arayışlar doğrultusunda toplum olarak dijital ortamda alışveriş yapma fikri sanal ortamın güvenilirliği tartışılsa da bu dönemde bir çıkış kapısı olarak görülmüştür.

Değişen yaşam biçimi sonucunda alışveriş yapma şekilleri bu sürece ayak uydurmak zorunda kalarak değişim-dönüşüm geçirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcüsünün "temassız ödeme yöntemlerini tercih etmek daha iyi bir fikir" sözleri nakitsiz bir ticaret fikrinin pratikliğinin yanı sıra sağlık için de en uygun yöntem olduğu vurgulanmıştır.

Bireylerin kısıtlama sürecinde ihtiyaçlarını karşılamak için daha güvenli olan dijital alışveriş kullanımı, bu dönemde hızlı bir artış göstermiştir. Pandemi sebebiyle değişen alışveriş şekline bağlı olarak üretici firmalarda bu duruma ayak uydurmak zorunda kalmış ve çeşitli yenilikçi fikirler üretmeye çalışmıştır. Bu bağlamda üretici firmalar; evlere teslimat, temassız ödeme, kargo süreçlerinde sterilizasyona önem verildiği taşıma sistemleri geliştirmişlerdir. Yenilikçi fikirler sonucunda dijital alışverişi teşvik eden telefon uygulamaları da geliştirilmiş ve bu sayede dijital alışveriş daha kullanışlı hale gelmiştir. Bu süreç içerisinde değişen alışveriş eğilimini; kredi kartıyla ödeme oranın geçen yıla oranla üç kat arttığı ve ayrıca 2 milyon kredi kartının internet alışverişine açıldığının açıklanması ile ilgili verilerden yola çıkacak olursak Covid-19 süreci bireyler üzerinde yalnızca sağlıklı yaşam yönünden değil aynı zamanda alışveriş alışkanlıkları üzerinde de ciddi değişiklikler getirmiştir.

Görünen odur ki, Covid-19 ve yarattığı etkiler birçok alanda uzun süren bir etki yaratacak. Bu süreçten en çok etkilenen sağlık çalışanlarını da anmadan olmaz. Bu vesileyle bütün sağlık camiasına minnettarlığımızı bildirmek istiyor ve en kısa zamanda bu zor süreci atlatmayı temenni ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Selahattin CANER - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Türkiye Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Türkiye Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Türkiye Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Türkiye Haberi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz

istanbul haber